شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۶/۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۲۹:۴۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۲۸ - اذان مغرب:۲۰:۲۰:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۱۰۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۱/۲۰ - ساعت ۱۳:۵۳
مهر ماندگار

بیمارستان فاروج تحویل دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی از تحویل بیمارستان نوساز 24 تختخوابی شهرستان فاروج به این دانشگاه خبر داد.
بیمارستان فاروج تحویل دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی شد,مهر ماندگار،بیمارستان،بهداشت و درمان،علوم پزشکی،فاروج،خراسان شمالی

به گزارش اترک، دکتر ˈمحمدرضا مجدیˈ روز دوشنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته سلامت، گفت: اکنون پیگیری های لازم برای تجهیز امکانات درمانی بیمارستان فاروج توسط این دانشگاه در حال انجام است.

وی با اشاره به این که بیمارستان فاروج برای تجهیز با مشکل تامین اعتبار مواجه است، افزود: برای برطرف شدن مشکل تامین اعتبار دو بیمارستان فاروج و آشخانه اواخر سال قبل با همکاری معاونت عمرانی استانداری اقدام های خوبی صورت گرفته است.

وی ابزار امیدواری کرد با جذب اعتبار برای تجهیز دو بیمارستان مزبور، راه اندازی این مراکز درمانی در پایان خرداد سال جاری محقق شود.

دکتر مجدی اعتبار مورد تقاضا برای هر تخت بیمارستانی فاروج و آشخانه را یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: با تخصیص 700 میلیون ریال به ازای هر تخت بیمارستانی موافقت شده است.

وی افزود: بیمارستان 32 تختخوابی شهر آشخانه تاکنون برای تجهیز تحویل این دانشگاه نشده اما این دانشگاه برای جذب نیروی مورد نیاز این مرکز درمانی اقدام کرده است.

اکنون اهالی شهرستان 52 هزار نفری فاروج و حدود 100 هزار نفری مانه و سملقان به ترتیب برای استفاده از خدمات درمانی به شهرهای شیروان و بجنورد مراجعه می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی همچنین با اشاره به شعار امسال روز جهانی سلامت با عنوان ˈفشارخون را جدی بگیریمˈ افزود: طبق مطالعه صورت گرفته در سال های 85 تا 88، 5/19 درصد افراد بالای 30 سال استان به فشار خون مبتلایند که میانگین این رقم در کشور 4/16 درصد است.

وی گفت: باید تلاش شود از طریق برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی بیماری فشار خون بالا به 10 درصد کاهش یابد.

وی افزود: میزان قند و چربی خون نیز در این استان به ترتیب 5/10 و 8/42 درصد است که میانگین کشوری این ارقام 7/9 و 8/32 درصد است.

دکتر مجدی گفت: این استان با میزان کم تحرکی 6/35 درصد، وضعیتی در حد میانگین کشوری آن دارد که باید با اقدامات مناسب در این زمینه این رقم به 15 درصد کاهش یابد.

وی چاقی و اضافه وزن را زمینه ساز فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی دانست و گفت: در این استان 5/ 39 درصد جمعیت بالای 25 سال چاق و اضافه وزن دارند و در قشر زنان استان نیز 5/46 درصد است و باید به 20 درصد کاهش یابد.

وی افزود: میانگین کشوری چاقی و اضافه وزن 7/44 درصد است.

مجدی در خصوص مصرف میوه و سبزی از سوی ساکنان استان نیز گفت: طبق مطالعه صورت گرفته در سال های 85 تا 88 حدود 9/95 درصد از ساکنان این استان کمتر از انتظار مصرف میوه و سبزی داشته اند و باید این رقم به 60 درصد کاهش یابد.

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی نیز به طرح نوروزی این معاونت اشاره کرد و گفت: این دانشگاه در تعطیلات نوروز امسال 30 پایگاه اورژانس 115 شهری و جاده ای در سطح استان فعال کرده بود.

دکتر ˈجواد پورنقیˈ افزود: افزون بر این، سه ایستگاه سلامت در پارک باباامان، دو راهی دشت و محور شیروان - فاروج و اتوبوس آمبولانس در پارک باباامان برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی مستقر شده بود.

وی گفت: ماموریت های اورژانس 115 استان نیز در این مدت به نسبت مدت مشابه سال قبل، 62 درصد رشد داشته است.

دکتر پورنقی به خدمات ارائه شده در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه در سطح استان در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: در این مدت 46 هزار و 506 نفر خدمت به صورت سرپایی و بستری به مراجعه کنندگان به بیمارستان های استان ارائه شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی به اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی در استان اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح 15 گروه بسیج شده بود.

دکتر ˈنادر نیک پرستˈ افزود: در این طرح، هشت هزار و 407 مورد بازدید از مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی در سطح استان انجام و هشت مورد از این بازدیدها منجر به تعطیلی مراکز مزبور شد.

وی از صدور هزار و 553 کارت تندرستی، 100 نمونه برداری از مواد غذایی، 374 مورد نمونه برداری میکروبی آب آشامیدنی و 29 مورد نمونه برداری از استخرهای شنای استان در ایام تعطیلات نوروز توسط گروه های بسیج سلامت خبر داد.

 

 

 

 

ایرنا

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک