شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۲:۲۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۰۵ - اذان مغرب:۱۹:۵۲:۳۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۱۴۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ساعت ۸:۳۰

هنردست زنان عشایر به تاراج دلالان می رود

زنان عشایر در کنار تولیدات دامی در ساعات محدود فراغتشان دست به خلق آثار زیبایی می زنند که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند اما محدودیت های زندگی عشایری ، عدم دسترسی آسان به بازار،ناآشنایی با سلایق بازارو...باعث شده این آثار ارزشمند به دست دلالان به تاراج رود .
 هنردست زنان عشایر به تاراج دلالان می رود,عشایر،گلیم ،دلالان،فاروج،تسهیلات

شماری از زنان عشایر شهرستان فاروج در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی فاروج ، از فروش ارزان این آثار به دلیل ناآشنایی با بازار گفتند وافزودند: زنان عشایر در فواصل فعالیت های روزانه ، ساعاتی از روز را هم به هنرهای دستی از جمله گلیم ، جاجیم بافی ، ساخت زیورآلات و...می پردازند.

آنان افزودند:  برای این هنرها که سینه به سینه از مادرانشان به یادگار نگه داشته اند بازاریابی مناسبی نشده است .

یکی از زنان منطقه عشایری ترنیک از توابع فاروج  گفت: زنان عشایر چه در مناطق ییلاقی وچه قشلاقی اقدام به بافت گلیم ، جاجیم و... می کنند اما علی رغم تلاش بسیار در زمانی که باید مزدتلاش خود را ببینند با حضور دلالان سود به جیب این گروه می رود.

سوسن مولایی  افزود: با توجه به گرانی علوفه و مشکلات بخش دامی عشایر ، تامین مواد خام برای تولید صنایع دستی هم به سختی انجام می شود.

بانوی دیگری گفت:زنان عشایر نسبت به سلایق بازار بی اطلاعند وضروری است مسئولان در این بخش حمایت هایی داشته باشند.

ماه پری سعادتی افزود: دلالان به قیمت های گزافی این آثار را وارد بازار می کنند وسود تلاش زنان عشایر به جیب دلالان می رود ودر این بین تولید کننده ومصرف کننده متضرر می شود.

بانوی دیگر ی گفت: تشکیل شرکت های تعاونی زنان  عشایر یا صندوق های حمایتی می تواند این قشر را برای عرضه ی بهتر محصول خود کمک کند.

سلاطین علیزاده افزود: هنر زنان عشایر مغفول واقع شده وضروری است از طریق مسئولان ارتباط مناسبی بین تولید کنندگان این صنایع ، بازار ومصرف کنندگان برای کاربردی ترشدن این تولیدات برقرارشود.

یک کارشناس صنایع دستی هم گفت: هنر دست زنان عشایر فاروج مثل بیتشر مناطق استان دارای تنوع وزیبایی است .

صدیقه مهربان افزود: نقشهای ذهنی هنرمندان این خطه که ریشه در اعتقادات و باورهای آنان دارد و نگاره ها و موتیفهای برگرفته از طبیعت و زندگی روزمره کارکردی سمبلیک یافته و در هنرهای دستی آنان شامل گلیم، سفره کردی، پلاس، قالی، قالیچه نمود می یابد.

 به گفته ی وی ،گلیم نوعی مفروش بدون پرز است که از درگیری تار و پود به یکدیگر ایجاد می شود که معمولا تار از پنبه و پشم بوده و پودگذاری با نخ‌های ابریشم بوده یا کرک به صورت رنگی است.

 وی افزود: گلیم بافی در ایران شیوه های گوناگونی دارد ولی آنچه مهم است و گلیم یک منطقه را از منطقه دیگر متمایز می کند نقوش و طرحهای مورد استفاده , رنگ آمیزی و نوع بافت آن است.

وی یادآورشد: گلیم شامل یک رو و دورو بوده و موارد استفاده آن بسیار اندک است, نه تنها برای زیرانداز بلکه در مواردی دیگر نظیر جوال , خورجین , پادری, کناره , پرده ای, کیف, پشتی و موارد تزئینی به کار می رود.

مهربان افزود: سفره کردی نوعی گلیم است که بافت آن توسط زنان کرد عشایر این منطقه انجام می گیرد و نقشهای بافته شده بیشتر شامل حیوان و انسان و نقوش هندسی است که همگی ریشه در فرهنگ و اعتقادات و آداب و رسوم اقوام کرد دارد.

این کارشناس صنایع دستی بر بستر سازی مناسب برای یافتن بازارهای فروش این آثار تاکید کرد واظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های مختلف ، شناسایی بازار عرضه ، ارائه آموزش های لازم برای تولیدآثار متناسب با نیاز بازار می تواند به اقتصادی ترشدن این تولیدات کمک کند.

امام جمعه فاروج گفت: از فرصت قرارگرفتن  این شهر در جاده آسیایی برای فروش تولیدات عشایری وعرضه صنایع دستی استفاده شود

حجت الاسلام عباسعلی قلی زاده افزود: عشایربا این که از  کم برخوردار ترین اقشار جامعه هستند   سهم زیادی در تولید محصولات مختلف  دارند

وی با تاکیدبراینکه امیدواریم به همت دولتمردان مشکلات این قشر حل شود  افزود: هدایای رهبری  برکتی برای رونق صنایع دستی عشایری است ومسئولان هم برای بازار فروش این صنایع باید برنامه داشته باشند.

مسوول امور زنان سازمان عشايرگفت: بايد با پرداخت تسهيلات و پشتيباني لازم به اقتصادي شدن توليدات این قشر تلاشگر  كمك كرد.
ليلاسادات بلالي، با بيان اينكه سال گذشته بيشترين اعتبارات بخش عشايري كشور در حوزه فرهنگي هزينه شد، افزود: انتظار مي رود با حمايت مناسب و موثر از اين قشر بستري فراهم شود كه آنان هميشه منتظر اعتبار دولتي نبوده و به صورت خودجوش وارد عرصه توليد شوند.
بلالي، اصلي ترين مشكل كنوني زنان جامعه عشايري را كمبود اعتبار براي ارتقاي توانمندي آنان عنوان كرد.
وي جمعيت زنان عشاير كشور را ۶۰۰ هزار نفر ذكر و بيان كرد: ۳۵ درصد صنايع دستي كشور و ۲۰ درصد محصولات دامي توسط زنان عشاير توليد مي شود كه تمام اين فعاليت ها در قالب تشكل هاي اقتصادي زنان صورت مي گيرد.
بلالي با بيان اينكه دو درصد صنايع دستي عشاير در خراسان شمالي توليد مي شود، افزود: صندوق اعتبارات خرد، تعاوني هاي زنان عشاير، اشتغالات خانگي و پروژه هاي كوچك اشتغالزا از طرح هاي اقتصادي مورد نظر براي توانمندسازي زنان عشاير است.
مسوول امور زنان سازمان عشاير با بيان اينكه صنايع دستي در استقلال خانواده بويژه زنان عشاير تاثير مثبتي دارد، گفت: اميدواريم با حل مشكل كمبود اعتبارات حوزه عشاير، تسهيلات ويژه اي به توليدات جديد صنايع دستي آنان تخصيص يابد.

رئیس  امور عشایرشهرستان فاروج گفت: عشایر متبحرترین افراد در تولیدات صنایع دستی هستند.

محمدرضا حبیبی افزود: سفر رهبری به استان در مهرماه سال گذشته   زمینه ساز توجه بیشتر به قشر تلاشگر عشایر شد که زنان عشایر هم از این امر مستثنی نبودند.

وی با اذعان به اینکه دلالان سود تلاش ودستاوردهای عشایر را می برند اظهار داشت : تشکیل  شرکت تعاونی به رفع این مشکلات کمک می کند که در همین راستا شرکت تعاونی گلیم بافان زنان عشایر تشکیل شده است .

وی با بیان اینکه شرکت تعاونی گلیم بافان عشایربرای حمایت از صنایع دستی این قشر  شکل گرفته است اظهار داشت : با شکل گیری شرکت گلیم بافان ،با توجه به فعال بودن شرکت تعاونی صنایع خرد زنان که هرکدام 30نفر عضو  دارد فعالیت ها روند بهتری یافته است

حبیبی جمعیت زنان عشایر شهرستان رادرحدود800تاهزارنفر عنوان کرد واظهار داشت : زنان عشایر شهرستان هم ازبرکات سفررهبری در حوزه صنایع دستی  برخودار شده اند .

وی اعتبار اختصاص یافته از سفررهبری برای کمک به بافت گلیم وجاجیم را 150میلیون ریال برشمرد وافزود:هربسته ی واگذارشده به 26بانوی عشایر ، شامل یک دار قالی ، شانه بافندگی  ، قیچی ونخ می باشد.

 وی به اختصاص بسته های حمایتی صنایع دستی ازاعتبارات سفر رهبری به این قشر هم اشاره کرد وبیان داشت : تاکنون 6بسته هریک به ارزش 2میلیون ریال توزیع شده که این تعداد تاپایان سال به 30بسته می رسد.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک