شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۲:۲۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۰۵ - اذان مغرب:۱۹:۵۲:۳۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۱۵۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۶/۱۰ - ساعت ۱۰:۵۴

چرخ های گاری قدیمی ترین گاری چی فاروج از حرکت ایستاده است

چرخ های گاری قدیمی ترین گاری چی فاروج با کهولت سن صاحبش از حرکت ایستاده است .
چرخ های گاری قدیمی ترین گاری چی فاروج از حرکت ایستاده است, قدیمی ترین گاری چی فاروج
 
به گزارش اترک به نقل ازسایت خبری فاروج ،در سال هایی نه چندان دور ، آن روز ها که تعداد خودروها از آدم ها بیشتر نشده بود صدای چرخ های سنگینی  در کوچه وخیابان  شهر شنیده می شد که نه صبح می شناخت ونه شب را سدی در برابر حرکت می دانست .
 
 
 
،کوچه های قدیمی وحتی جدید فاروج به این صدا نا آشنا نیستند اما چندی  است که گوش ها برای شنیدن آوای مرد گاری چی وصدای چرخ ها منتظر باقی مانده است .
 
 
 
مدت ها بود که هروقت از آن خیابان می گذشتم وپارک شدن یک گاری قدیمی در مجاورت یکی ازمنازل توجهم را جلب می کرد بارها پیرمردی را دیده بودم که از همان خانه خارج وبایک حرکت گاریش را از جدول کنار منزلش بیرون می آورد وبعد هم راه ابتدای خیابان را در پیش می گرفت اما زمان زیادی از آن روزها می گذشت وحالا هربار که از آن کوچه می گذشتم گاری را می دیدم که بعد از هربار دیدن احساس می کردم فرسوده تر شده است
 
، بالاخره زنگ درخانه را به صدا درآوردم اما صدایی نشنیدم ،ناامید نشدن من هم ثمری نداشت وکسی در را به رویم نگشود، بالاخره از در خانه جدا شدم وبه سمت ابتدای خیابان گام برداشتم
 
، نرسیده به مسجد ابتدای خیابان ، پیرمرد توجهم را جلب کرد، به سرعت خودم را به اور ساندم وسر صحبت را باز کردم ، علی رغم تصورم ، پیرمرد بعد از اینکه خودم را معرفی کردم وخواستم تا کنار گاریش بیاید ، با تمام مشکلاتی که به دلیل کم سو شدن چشمانش با آن مواجه بود همراهیم کرد .
 
علی اصغر خلیلی ، که در عددسنش مردد بود وبعد از دقایقی تفکرگفت ، سنم بیشتراز80سال است اما بنویس 80ساله است .
 
یادش نمی آمد که دقیقا از چه زمانی به این شغل روی آورده ، اما همسایگانش می گفتند از جوانی شغلش این بوده ،
 
 
 
 
می گفت ما چند نفربودیم که درشهر گاری داشتیم وبا آن خرج خانواده را تامین می کردیم ،ازدوستان قدیمش ابراهیم نامی را به یاد می آورد وعابدینی نامی ، که اسم فامیل ابراهیم را فراموش کرده بود نام کوچک آقای عابدینی را به خاطر نیاورد .
 
می گفت چرخ گاریم دیگر نمی چرخد چون بیمارهستم وچشمهایم کم سو شده است ، آنقدر خاطره ی از دست دادن همسرش برایش تلخ بود که آن را خیلی دور می پنداشت ،
 
از 5پسرش گفت واینکه آنقدر مشغله دارند که کمتر مجالی برای دیدار پدر می یابند آنهم علی رغم اینکه در یک شهر ساکن هستند  ، وبهانه ی دخترانش را قابل قبول تر می دانست چون در سایر استان ها ساکن بودند .
 
می گفت گاریش دست چندم بوده که خریده است ، البته اول گفت برای خرید گاری باید می رفتیم مشهد ، چون در فاروج وشهرهای مجاور نمی ساختند ، اما کمی که آشناتر شد ،گفت که از شما چه پنهان آنقدر پول نداشتم که بروم از مشهد یک گاری نو بخرم ، از قدیمی ترها یکی دست چندم گرفتم ،وهنوز هم همان را دارم البته چرخ هایش را عوض کرده ام وچند باری هم به نجار برای نو نوار کردن سپردمش .
 
می گفت : هرچه تعداد ماشین ها زیاد شد تعداد گاری های چوبی کمتر وحتی انواع جدید آن که به وسیله موتور حرکت می کرد به بازار آمد وکار ما را کساد کرد .
 
خودش هم می دانست او آخرین بازمانده نسل این نوع گارچی ها ست ،حتی پیشنهاد داد که اگرخواستم گاریش را بخرم !
 
در پاسخ به سوالم که چرا دوباره ازدواج نمی کنید گفت: چون نمی توانم کارکنم تا خرجش کنم ،زن هم که به دون خرجی نمی شود .
 
 
 
 
علی رغم کهولت سن ،با مهربانی همه ی پدربزرگ ها کنار گاریش ایستاد وبه سوالاتم پاسخ داد ،کاش حافظه های تاریخی مان را بیشتر قدر بدانیم ./انتهای پیام
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک