شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۲:۲۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۰۵ - اذان مغرب:۱۹:۵۲:۳۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس مذهبی | کد خبر: ۱۵۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۶/۱۰ - ساعت ۲۳:۴۸

شهیدی که بعد از شهادت نام ونام فامیلش عوض شد

نام هرچیز به آن هویت می بخشند وچه نامی زیباتر از نام یک شهید که در مسیر حقیقت گام برداشته وراهش را ماندگار کرده است
یکی از کارهای ارزشی که در کشور صورت گرفت نامگذاری خیابان ها ، میادین و.. به نام شهداست که به راستی هویت بخش کوچه وخیابان شده است حرکت ارزشی تر این است که هرمحله وخیابان به نام شهید آن محل نامگذاری  می شود اما از همه این برنامه ها مهم تر ، این است که آن محل به شناخت شهید صاحب کوچه وخیابانشان برسند
 
در عصر یک روز تابستان به یکی از خیابان های شهر رفتیم تا ببینیم  همه محله ای ها ی یک شهید چقدر صاحب نام کوچه شان را می شناسند
 
سمت راست خیابان مورد نظر تابلویی به نام شهید محمد تقوی مقدم نصب شده است .
 
از همان ابتدای کوچه آغاز می کنم ، پیرزنی بر روی سکوی کم ارتفاع وردی خیابان نشسته ، از او از شهید محمد تقوی مقدم می پرسم ، می گوید : ما در این محل چنین شهیدی نداریم ، ای شهید این خیابان نامش حسین تقوایی مقدم است که خانه ی شهید انتهای همین خیابان در کوچه بن بست واقع شده است .
 
،حاجیه خانم زینب نجاتی  افزود: در سال های گذشته این خیابان به نام شهید حسین تقوایی مقدم نامگذاری شده بود اما نمی دانیم چرا بعد از تعویض تابلوی خیابان نام تغییر کرد.
 
وی عنوان کرد: اگر اشتباه نکنم مادر شهید تا 10سال پیش هم زنده بوده ودر همین محل زندگی می کرد وحالا فقط برادر بزرگ شهید در انتهای این خیابان ساکن است
 
 
نوجوانانی در حال بازی در خیابان بودند ، از آنها از شهید می پرسم ، همه باهم شروع به صحبت می کنند ، بالاخره یکی بر همه قالب می شود ومی گوید : شهید را نمی شناسیم ما سال های زیادی نیست که در این خیابان ساکن هستیم ، انتهای خیابان زنان قدیمی این محله نشسته اند از آنها بپرسید.
 
به ته خیابان می رسم ، گروهی از بانوان نشسته اند ،اسم خیابان را می پرسم ، نزدیک ترین خانم به من می گوید: این خیابان به نام شهید حسین تقوایی مقدم ، که جز اولین شهدای شهر فاروج است نامگذاری شد اما با تعویض تابلو ، نام شهید محل ما عوض شد ونمی دانیم واقعا شهیدی به نام محمد تقوی مقدم  از شهدای شهر است یا خیر؟
 
 
 
با نوی دیگری گفت: با خانواده شهید حسین تقوایی مقدم درسال هایی که این جا ساکن بودند در ارتباط بودم وشناخت کاملی ازاین خانواده دارم اما هیچ یک از هم محله ای ها ازدلیل جابه جایی نام این شهید اطلاع ندارد .
 
بانوی دیگری گفت: هرسال به مناسبت هفته ی دولت از این شهید که از نیروهای جهاد کشاورزی سابق بوده تجلیل می شود اما نامش چنین در محله ی خود مظلوم واقع شده است .
 
هنوز سخنانم با بانوان به پایان نرسیده ، که یکی  از بانوان ازجایش برمی خیزید ومی گوید ، مردی که از خم کوچه گذشت برادر شهید تقوایی مقدم است.
 
 
 خانه ای که شهید حسین تقوایی مقدم در آن زندگی کرده است
 
 
 
به سرعت از آن ها خداحافظی می کنم وبه سمت برادر شهید می روم ، ونام خیابان رااز او می پرسم ، می گوید : این خیابان تا همیشه ، متبرک به نام شهید حسین تقوایی مقدم است .
 
می پرسم پس چرا بر روی تابلوی ابتدای خیابان چیزی دیگری نوشته اند ، می خندد ومی گوید : شهرداری یا شاید هم بنیاد شهید می خواسته ما را هم از شهادت بی نصیب نگذارد نام مرا به جای برادرم البته با فامیلی دیگر بر تابلوی خیابان نوشته  است .
 
محمد تقوایی مقدم افزود: نام شهید جاودانه است وبا سهل انگاری یا غفلت کسی از تارک زمان حذف نمی شود وهنوز این کوچه وخیابان رنگ وبوی رشادت های شهید را دارد حتی حالا که بسیاری از همسایگان قدیمی به رحمت خدا رفته اند وافراد جدید جایگزین شده است .
 
 
 
پیگیر این مسئله از شهردار ی وبنیاد شهید وامور ایثارگران فاروج می شوم ، هردو دستگاه در این خصوص اظهار بی اطلاعی می کنند
 
رئیس بنیاد شهید می گوید: در شورای نامگذاری خیابان ها ومیادین این دستگاه یک عضو دارد ونام شهدا با مشخصات کامل از سوی این دستگاه به شورا ارائه می شود تا در صورت تصویب ، شهرداری از این مشخصات استفاده کند
 
حجت الاسلام احمد علی قربانی  می افزاید : براساس لیست ودقیق این نامه ها به شهرداری ارائه می شود وتاکنون کسی به این اداره در خصوص این اشتباه مراجعه نکرده است وهمی حالا یک نیرو را به شهرداری  می فرستیم تا با نیروی شهرداری اقدام به باز کردن پیچ ومهره تابلو کرده ونام را ویرایش کنند  .
 
وی با بیان اینکه نظارت بر نامگذاری های انجام شده با شهرداری است اضافه می کند :ما مستند مدارک را حضوری به شهرداری ارائه می کنیم که اشتباهی صورت نگیرد.
 
شهردار فاروج هم می گوید : تاکنون  مراجعه ای مبنی برنامگذاری اشتباه این خیابان به شهرداری نداشته ایم ونام ها براساس لیست ارائه شده از سوی بنیاد شهید به شرکت تهیه تابلوها ارائه می شود .
 
 ها  کمیته نامگذاری داریم درسال یکی دوبار تشکیل می شود
 
مجتبی مزرجی با بیان اینکه این شهید شاید مربوط به حومه ی شهرستان است می افزاید : برای همه ی خیابان ها تابلوهای جدیدسفارش داده شده است که در این سری جدید هم این خیابان به نام شهید محمد تقوی مقدم طراحی شده است .
 
وی می افزاید : صلاح نیست که یکباره تابلو عضو شود تازمان ویرایش تابلو ی جدید ، تابلو قبلی باقی می ماند .
 
 
/انتهای پیام .
 
منبع:farooj.ir
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک