پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۱:۲۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۳۲ - اذان مغرب:۲۰:۰۳:۳۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۱۶۳۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۶/۳۱ - ساعت ۹:۵۵

قدیمی ترین موذن فاروج کمیته امداد مستقل بود

قدیمی ترین موذن فاروج کمیته امداد مستقلی بود که کارکنان این نهاد از کاروی درشگفتند.
 قدیمی ترین موذن فاروج کمیته امداد مستقل بود,موذن، قدیمیترین،مسجد،فاروج،اترک
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فاروج ،کمی دیر به سراغ قدیمی ترین موذن شهر فاروج رفتیم زمانی به اندازه 40روزکه بی شک زمان کمی نیست ،حاج علی اصغر جاویدی متولد 1302از کلاته جعفرآباد، از توابع شهرستان فاروج ،  قدیمی ترین موذن شهر که هنوز طنین صوت زیبایش در گوش شهروندان تازه گی دارد 40روز پیش در حالیکه آخرین نماز قضارا برای مادرش می خواند دعوت حق را لبیک گفت .
 
در گرگ ومیش صبح لحظاتی که خواب شیرین وزنه ی سنگینی برای برنخواستن از بستر می شود حاج علی اصغر جاویدی علی رغم کهولت سن ، ساعتی قبل از وقت شرعی اذان ،از خواب بیدار وبا نگرانی خواب ماندن در وهمسایه وهمشهری راه خانه تا مسجد را طی می کرد وبرای جبران ناتوانی جسمی ، علی رغم میل باطنی برروی صندلی می نشست ونوای اذان سرمی داد تا همه ی بیداردلان را برای شستشوی دل تلنگری شود
 
وحالا روزهای زیادی است که این نوا به گوش نمی رسد وبسیاری از همسایه های مسجد جامع شهر فاروج هنوز هم به امید شنیدن این نوا گوش هایشان را در تاریک روشن صبح به پنجره سپرده اند .
 
 
 
موذن قدیمی شهر  ازدوره جوانی موذن بوده و  ازاوایل ازدواج  از روستای جعفرآباد به فاروج می آید ومعیار اولش برای خرید زمین وساخت خانه ،مجاورتش با مسجد است .
 
به روش سنتی اذان  گفتن را آموخت وهمین راه را تا همین دیروزها ی کمی دور ادامه داد.
 
 عشق به مسجد باعث می شود بخشی از منزلش را هم وقف مسجد کند ،فرزندش مهدی جاویدی می گوید: زمان وقت شرعی برایش تفاوتی نداشت کجاباشد ، مطب دکتر، جاده ، خیابان یا... گوشه ای می ایستاد وندای اذان سر می داد.
 
در سفر حج علی رغم سختگیری عرب ها ، بر می خیزد وبه سبک شیعه اذان می گوید وبه برکت اذان شرطه های عرب هم مقهور می شوند وگزندی به ایشان نمی رسد .
 
کارش را به خاطر اذان کنار می گذارد
 
حاج علی اصغر ،درزمان شاه عریضه نویس بود .خط خوشی هم داشته است ،درموقع وقت شرعی به قسمتی از ژاندرمری وقت می رفته واذان می گفته وهمین عامل باعث آزار واذیت موذن قدیمی شهر از سوی نیروهای ژاندارمری  می شود که حاج علی اصغر این کاررارها می کند، مدتی قهوه خانه چای برپا می کند وبعد هم تا پایان عمر بزاز می شود .
 
حدود دو دهه قبل ودر شرایطی که روابط ایران وعراق تیره بوده پای پیاده به کربلا می رود واین سفر 6ماه به طول می انجامد وبرای اینکه خانواده در مضیقه نباشد قهوه خانه را به کسی می سپارد تا مخارج خانواده را تامین کند .
 
مهدی جاویدی می گوید: حاج علی اصغر تنها فرزند خانواده بوده ودر سال های اول تولد مادرش را از دست می دهد ودر 12سالگی هم پدرش را ودر  شرایط سختی بزرگ می شود وهمنشینی با افرادمتدین اوربه این درجه می رساند .
 
جاویدی می افزاید : تا روزهای آخر هم علاقمند بودبه کارش ادامه دهد ومی خواست که میکروفنی تهیه شود که بتواند از منزلش اذان بگوید  تا مبادا کسی از همسایگان نمازش قضا نشود .
 
وی گفت: محله ی ما مسجد ندارد برای مدتی پدردرمنزل ما بودند وقت شرعی باحضور در حیاط منزل اذان می گفتند تا رسالت خود را خارج از مسجد هم انجام دهند در همین روزها یکی از همسایگان مراجعه کرد که فرزندم علاقمند شده اند تا اذان گفتن را یاد بگیرند ومدتی پیش حاج آقا رفتند ویاد گرفتند وحالاحسین اصغریان نوجوان 12ساله درحیاط منزلشان دروقت شرعی اذان می گوید که بسیاری از همسایگان کنجکاو هستند بدانند این نوجوان کیست تا اورا با خرید هدیه یا حتی میکروفن تشویق کنند .
 
شرط حضور در تفریحات روزهای تعطیل فرزندان ،برگزاری نمازجاعت بود
 
مهدی جاویدی می گوید: اگر در تعطیلات به خصوص روزهای جمعه دعوتشان می کردیم تا با ما همراه شود  به شرط برگزاری نمازجماعت حضورمی یافتند وهم آنجا هم خودشان اذان می گفتند.
 
وی که کارمند کمیته امداد است می افزاید: حاج آقا کمیته امداد مستقلی بودند دفتری داشتند که در آن اسامی نیازمندان وآدرس ونیازشان ذکر شده بود تا جایی که بضاعت مالیشان جواب می داد خودشان دستگیری می کردند واگر مقدورنبود سراغ متمولین می رفتند .
 
جاویدی می گوید: ما که دریک سیستم اداری فعالیت می کنیم از نحوه ی عملکرد  ومدیریت حاج آقا درعجب هستیم.
 
قدیمی ترین موذن شهر حساب وکتابش با خدا بسیار دقیق بوده وجعبه ای انباشته ار رسید های حساب سالشان مصداق بارز این حرف است.
 
وی همیشه آخرین نفری بودکه ازمسجد خارج می شد
 
یکی از خواسته های موذن قذیمی شهر خیرات شدن هزینه های مراسم ختم وچهلم بود که فرزندان هم به وصیت پدر عمل کرده وهزینه چهلم موذن قدیمی خرج نیازمندان شد .
 
وبالاخره حاج علی اصغر جاویدی عصر بیست وهفتمین روز از ماه رمضان سال 92 درحالیکه روبه قبله نشسته وبه نیت مادرنماز می خواند درکمال آرامش دعوت حق را لبیک گفت.
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک