پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۱:۲۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۳۲ - اذان مغرب:۲۰:۰۳:۳۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۱۶۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ - ساعت ۲۳:۱

سکوت پر از فریاد صغری ،پدر را روانه بیمارستان کرد

امروز روز جهانی ناشنوایان است در شهر هرجا سرک کشیدیم تا ببینم کجا برنامه ای در این خصوص برپا شده کمتر یابنده شدیم وپشت یک دیوار شنیدیم که سکوت پراز فریاد وبیقراری صغری پدر را روانه بیمارستان کرد.
سکوت پر از فریاد صغری ،پدر را روانه بیمارستان کرد,ناشنوا،بیمارستان،اختلال،فاروج،اترک
 
 به گزارش خبرنگار اترک از  فاروج ،صغری دانش آموز ناشنوا یا کم شنوایی است که دوسال است از مدرسه بازمانده ودر تمام این دوسال برای مدرسه بیقرار ی کرده به طوریکه چند روز گذشته صبر پدر هم لبریز واز فشار بیقراری صغری از هوش می رود وقتی چشم باز می کنند که به کمک همسایگان به بیمارستان منتقل شده است .
 
یوسف شادروان که دو فرزند کرولال دارد می گوید:صغری تا سوم راهنمایی را باعشق وعلاقه در مدرسه استثانی شهر تحصیل کرد ازشاگردان زرنگ هم بود اما دوسال است که به هر دری می زنم  نمی توانم هزینه های تحصیل او را در مشهد تامین کنم .
 
وی که 61ساله است می افزاید: مادر صغری وزهرا فوت کرده است واین بر مشکلاتم افزوده است .
 
شادروان  که خود از ناحیه پا معلولیت دارد می افزاید: دوبار هم برای ثبت نامش رفتم اما توان پرداخت هزینه هایش را نداشتم .
 
وی که کمتراز10روزاست که ازمددجویان کمیته امداد شهرستان شده می افزاید: 6سال قبل زیر پوشش این نهاد بودم از حمایت خارجم کردند به تازه گی مددجو شدم اما نیازه های چنین فرزندانی بیش از خدماتی است که ارائه می شود .
 
وی خاطرنشان می کند: صغری زیر پوشش بهزیستی بود ،دوسال پیش سمعکش از این نهاد تامین شد اما از ابتدای کارمشکل داشت وصغری نتوانست از آن استفاده کند .
 
مادرتکتم ،یکی دیگر از کم شنواهای شهرستان می گوید: چون شهرستان برای ناشنوایان مقطع دبیرستان را ندارد ودخترم هم درسش خوب بود با حمایت برادرش در دبیرستان شبانه روزی درمشهد ثبت نام شد وسال سوم دبیرستان را می گذراند .
 
خالقی می افزاید: ازسه فرزندم ،یک دختر وپسر کم شنوا وناشنوا هستند وهمسرم هم یک سال است که با سرطان معده دست وپنجه نرم می کند.
 
این بانوی خانه دار می افزاید: پسر 20ساله وناشنوایم در کنار پدر مکانیکی را آموخت وحالا فرزند ناشنوایم نان آورخانه وتامین کننده مخارج تحصیل خواهر کم شنوایش وهزینه های بیماری پدر است.
 
وی می افزاید: نهادهای حمایتی هیچ کمکی به ما نکرده اند .
 
فاطمه شاکری خواهر نرگس شاکری ،نداشتن سرمایه واشتغال را از دغدغه های خواهر ناشنوایش عنوان می کند .
 
وی می افزاید: خواهرم در رشته های خیاطی ،هویه کاری ، بافتنی مهارت دارد اما چون توان تامین چرخ خیاطی وابزار کارندارد روزهایش به بیکاری می گذرد.
 
وی می گوید: تنها سرگرمی خواهرم تماشای تلویزیون وچشم دوختن به دهان بازیگران ومجریان است .
 
شاکری تصریح می کند : پدرم مریض است وخانه نشین شده مادرم برای گرفتن تسهیلات خرید چرخ خیاطی برای خواهرم به بهزیستی مراجعه کرد اما پیگیری ها ثمراتی نداشت .
 
زهرا.ش ، یکی دیگر از کم شنواهای شهرستان است که با اشاره می گوید: ما فراموش شده ایم ، نه امکانات آموزشی داریم ونه فضای برای تفریح وسرگرمی وهرچه بزرگتر می شویم بیشتر احساس سربار بودن می کنیم.
 
وی که در قالی باقی وگلیم بافی مهارت دارد می گوید : سرمایه ای نداریم که حداقل با هنرمان سرگرم شویم .
 
مادر یک کودک ناشنوا هم می گوید : خانواده هایی که دارای چنین فرزندانی هستند با مشکلات زیادی برای نحوه ی برخورد با این فرزندان مواجهند.
 
سبحانی می افزاید: عدم آگاهی خانواده ها از یک سو،نبود شرایط وامکانات برای چنین فرزندانی ، آنان را از حقوق واقعی شان محروم کرده است .
 
 
 
سرپرست اداره بهزیستی شهرستان فاروج می گوید : درشهرستان فاروج 80نفر از ناوکم شنوایان تحت حمایت این نهاد هستند که طبق قانون به این افراد مستمری تعلق نمی گیرد وفقط از خدمات موردی برخودار می شوند.
 
سکینه خاقانی با بیان اینکه این تعداد ،آمارکل ناشنوایان شهرستان نیست می افزاید: خدمات این نهاد در حد ارائه سمعک هرچند سال یکبار ،باطری سمعک  ،کمک هزینه کاشت حلزون  درسنین پایین و خدمات موردی متناسب با اعتبارات است
 
وی افزود: دربین مددجویان از سنین 2تا 6سال قابل مشاهده است واولویت ارائه خدمات دراین گروه به دانش آموزان وکودکان است .
 
به گفته خاقانی برای امسال هنوز اعتباری دراین بخش ارائه نشده وپارسال در مجموع 6سمعک به مددجویان ارائه شده است .
 
وی تصریح می کنند: امکانات کمک آموزشی ،ضبط صوت ، نوارهای کاست و.... که تامین شده به متقاضیان این گروه واگذارشده وارائه می شود .
 
رئیس آموزش وپرورش فاروج هم می گوید: شهرستان فاروج دارای یک مدرسه استثنایی ودو مرکز مرتبط است  که مراکز در سطح روستاهای گزکوه وچوکانلو می باشد .
 
احمد حر فاروجی می افزاید: مقطع ابتدایی این مدرسه 6کلاس دارد ویک کلاس مربوط به مقطع راهنمایی ویک کلاس هم پیش دبستانی است .
 
وی با بیان اینکه از 6کلاس مقطع ابتدایی ، 4کلاس مربوط به دانش آموزان کم توان ذهنی ،یک کلاس چند معلولیتی ویک کلاس ناشنوایان هستند خاطرنشان می کند: یک کلاس مقطع راهنمایی  وپیش دبستانی هم مربوط به دانش آموزان کم توان ذهنی است .
 
وی اضافه می کند : درشهرستان یک مرکز اختلالات یادگیری با 4پرسنل مجرب دارای مدرک کارشناسی ارشد مرتبط است که است که تمام دانش آموزان شهرستان فاروج را پوشش می دهد ودرصورت تشخیص وجود اختلال در یادگیری ویا لزوم حضوردانش آموزدرمدرسه استثانیی اقدامات لازم انجام می شود.
 
حر فاروجی می افزاید: درصورت وجود هرنوع اختلال یادگیری این افراد، موارد را درمدرسه عادی برطرف می کنند .
 
وی با بیان اینکه شهرستان فاروج نرم دانش آموزی را برای تشکیل کلاس های دبیرستان را درحوزه دانش آموزان استثنایی ندارد می افزاید: برای تشکیل کلاس در هرپایه وجود 6دانش آموز تک جنسی ضروری است تا مجوز برگزاری کلاس وضمیه آن پایه به مدرسه استثنایی صادرشود.
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک