سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۳۰:۳۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۰ - اذان مغرب:۱۷:۱۲:۲۶
بجنورد
۱۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۴۶۶۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۰۱ - ساعت ۶:۲۹
به علت سرمازدگی های پاییزی؛

چغندر قند و کلزا در خراسان شمالی دوباره کشت می شوند

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه سرمازدگی های فصل پاییز امسال به طور عمده به مزارع چغندرقند پاییزه و تا حدودی به مزارع کلزا آسیب زد، کشاورزان استان باید دوباره در بهمن ماه این محصولات را در مزارع آسیب دیده خود، کشت کنند.
چغندر قند و کلزا در خراسان شمالی دوباره کشت می شوند,

محمد نقی کاظمیان، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک در این باره اظهار کرد: با بروز سرمازدگی های فصل پاییز امسال به بسیاری از سطوح مزارع چغندرقند پاییزه استان که در شهرستان مانه و سملقان کشت شده اند، آسیب وارد شده است.
کاظمیان گفت: به چغندرکاران زیان دیده، توصیه کرده ایم در مزارع آبی خود که چغندرقند پاییزه کشت کرده بودند و این مزارع آنان بر اثر سرمازدگی آسیب دیدند، در اواخر فروردین ماه چغندر قند بهاره کشت کنند.
وی همچنین افزود: توصیه کرده ایم که در مزارع چغندرکاری شده ای که منابع آبی مطمئنی نداشته اما بر اثر سرمازدگی آسیب دیده اند، در اواخر بهمن ماه و اوایل اسفندماه کلزای بهاره بکارند.
وی همچنین به مزارع کلزای آسیب دیده استان بر اثر سرمای پاییزه اشاره کرد و گفت: عمده سطوح کلزای خراسان شمالی در شهرستان مانه و سملقان واقع هستند که بخشی از این سطوح بر اثر سرمای پاییزه امسال آسیب دیدند.
کاظمیان تصریح کرد: به کلزاکاران زیان دیده در مناطق گرمسیر توصیه کرده ایم، در نیمه دوم بهمن ماه به کشت کلزای بهاره اقدام کنند.
وی افزود: به کلزاکاران مناطق سردسیر نیز توصیه کرده ایم که در اواخر بهمن ماه و دهه اول اسفندماه نیز به کشت کلزای بهاره اقدام کنند.
وی خاطر نشان کرد: به کلزاکارانی که تراکم سطوح کلزای آنان مناسب است به آبیاری مزارع سرمازده اشان توصیه کرده ایم.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه اعلام کرد: تمام سطوح چغندرقند و کلزای پاییزه استان بیمه بوده اند و بیمه خسارت وارده را به این کشاورزان می پردازد.
وی همچنین افزود: دولت درصدد است برای کمک به چغندرکاران زیان دیده، مبلغ یارانه بذر چغندرقند را افزایش دهد.
کاظمیان همچنین به مزارع گندم و جو نیز اشاره داشت و گفت: در فصل پاییز امسال برخی از مزارع گندم و جو استان بر اثر سرمازدگی آسیب دیدند که به این گروه از کشاورزان زیان دیده نیز توصیه کرده ایم تا به آبیاری مزارع خود اقدام کند و در اواخر اسفند ماه نیز که گیاه از خواب بیدار می شود به کوددهی و تغذیه گیاهی مزارع خود بپردازند تا گیاه بتواند بازتوانی کند.
انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک