سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۳۰:۳۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۰ - اذان مغرب:۱۷:۱۲:۲۶
بجنورد
۱۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۶۳۵۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ - ساعت ۳:۱۶
در گفت و گو با عصر اترک اعلام شد:

تولید ۱۴ هزار تن بذر گواهی شده، دست آورد محققان خراسان شمالی/معرفی رقم بذری جدید جو، به زودی

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان با تحقیقاتی که بر روی بذور غلات انجام داده است در سال جاری توانست به تولید 14 هزار و 139 تن بذور گواهی شده گندم و جو دست یابد.
تولید 14 هزار تن بذر گواهی شده، دست آورد محققان خراسان شمالی/معرفی رقم بذری جدید جو، به زودی,

اسلامی، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همانند دیگر مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کشور هر ساله به تولید و تکثیر طبقات بذور گیاهان مختلف و استراتژیک از جمله گندم، جو، کلزا و ... همچنین پایه های درختان باغی می پردازد.
اسلامی، هدف از این تحقیقات را حفظ خلوص ژنتیکی بذور و اطمینان از توزیع بذور پر محصول و با کیفیت که دارای صفات مناسب زراعی و منطبق با اقلیم منطقه عنوان کرد.
وی افزود: این مرکز تحقیقاتی بذور را از نظر بیماری ها، آفات و تطابق اقلیمی مورد آزمون قرار می دهد.
وی به دست آوردهای این مرکز تحقیقاتی اشاره و اعلام کرد: این مرکز تحقیقاتی در سال جاری توانست به تولید 14 هزار و 139 هزار تنی بذور گواهی شده غلات دست پیدا کند و این در حالی است که میزان تولید بذور گواهی شده غلات این مرکز طی سال های گذشته دو هزار تن بود.
اسلامی گفت: این میزان تولید، 50 درصد از سطوح کشاورزی استان را پوشش می دهد.
وی عنوان کرد: این بذور دارای خصوصیات کم آب طلبی، عملکرد تولید بالا در واحد سطح، مقاوم به آفات و بیماری ها، دارای درصد پروتئین بالا هستند که موجب کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمد برای کشاورزان می شود.
وی در بخشی دیگر از سخن خود از معرفی یک رقم جدید بذری جو از سوی این مرکز تحقیقاتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: محققان کشاورزی این مرکز در ایستگاه تحقیقاتی دیم شیروان حدود هشت سال بر روی معرفی یک رقم جدید بذری جو پژوهش ها و آزمون هایی را انجام دادند که نتایج آزمون ها مثبت بوده است.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی افزود: از خصوصیات این لاین برتر جو که مورد آزمون قرار گرفته، این است که سه هفته زودتر به خوشه می نشیند و زودتر برداشت می شود.
وی گفت: این به بارنشستن سریع، موجب کاهش مصرف آب و نجات از تهاجم آفات و بیماری ها دوره انتهایی رشد می شود.
وی با بیان اینکه کارشناسان ملی کشور از این لاین برتر جو بازدید کرده اند، ابراز امیدواری کرد: این رقم جدید بذری جو تا بهار سال آینده معرفی شود.
اسلامی به تحقیقات این مرکز در بخش باغبانی نیز اشاره کرد و گفت: این مرکز تحقیقاتی با همکاری مرکز جهاد دانشگاهی استان و مشارکت بخش خصوصی درصدد است تا به تولید نهال گردویی پیوندی اقدام کند.
وی همچنین به زراعت چوب اشاره و عنوان کرد: این مرکز از سال 70 در مرکز تحقیقاتی خود در ایستگاه کهنه کند مطالعات پژوهشی خود را در زمینه زراعت چوب آغاز کرده است.
به گفته وی، در همین زمینه تاکنون هفت طرح پژوهشی در زمینه صنوبر کاری و دو طرح پژوهشی در زمینه شناسایی درختان بید استان انجام داده ایم.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی حاصل این تحقیقات را معرفی ارقام موفق صنوبر به بهره برداران عنوان کرد.
انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک