سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۳۰:۳۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۰ - اذان مغرب:۱۷:۱۲:۲۶
بجنورد
۱۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۷۹۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ساعت ۷:۵۷
گزارش ؛

خسارات جبران ناپذیر صنایع در زمان قطع ناگهانی گاز و برق

مشکلات گاز در فصول سرد سال به ویژه زمستان به سبب مصرف بالای گاز زیاد خواهد شد و افت فشار ایجاد و سیستم گاز با قطعی گاز مواجه می‌شود.
 خسارات جبران ناپذیر صنایع در زمان قطع ناگهانی گاز و برق,

به گزارش عصر اترک، باتوجه به اینکه  اولویت شرکت گاز در فصل سرما، تامین گاز برای بخش های خانگی و عمومی است همچنین مدیریت بهینه مصرف واشتغالزایی صرفه اقتصادی صاحبان صنایع از اولویت‌های مهم شرکت گاز است وشرکت گاز و برق تلاش دارد تا همسو با سیاست‌های کلان اقتصادی خدمات مطلوبی را به مشترکین بخش‌های مختلف از جمله صنایع ارائه  دهد.
دراین رابطه مدیرعامل شرکت آذین فورج اسفراین  درباره خسارات وارده فراوان به صنایع در زمان قطع ناگهانی گاز و برق گفت: قطع گاز منازل  از نظر اخلاقی در شرایط اضطراری شایسته نیست ولی  براساس  تعهد نامه ای که شرکت های خدمات رسان از واحدهای تولیدی می گیرند چنین برداشت می شود که  تولید در اولویت آخر قرار دارد.
فرج الله علیزاده متذکر شد: اگر در زمان قطع ناگهانی گازوبرق خسارات های وارده به واحدهای تولیدی وصنایع توسط قانون گذار پیش بینی شود این مهم منجر به توسعه و امیدواری واحدهای تولیدی می شود.
 

وارد آمدن زیان به واحدهای تولیدی با قطع گاز ناگهانی همراه است
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با بیان این که وارد آمدن زیان به واحدهای تولیدی با قطع گاز ناگهانی همراه است، گفت: دراین خصوص بایستی راهکار اساسی برای جلوگیری از وارد شدن ضرر به  واحدهای صنعتی و تولیدی اندیشیده شود.
محمد صمدی اظهار داشت: در شرایط اضطراری زمانی که نیاز به قطع خدمات برق یا گاز واحدهای صنعتی وجود داشته باشد بایستی 24 ساعت قبل به اطلاع مدیران واحدهای تولیدی برسد تا مدیران آمادگی لازم را داشته باشند.
وی همچنین از مسئولان مربوطه خواست تا شرایط استمهال یا قسط‌ بندی بدهی واحدهای تولیدی این استان به شرکت‌های خدماتی چون آب، برق، گاز و... را بررسی کرده و در صورت امکان نسبت به اجرایی شدن آن اقدام کنند تا کمی از دغدغه این واحدها در این خصوص کاسته شود.
صمدی بر پرداخت بیمه خسارت به  واحدهای صنعتی اشاره کرد و اظهارکرد: باید خدمات حمایتی بیمه ای به ویژه برای واحدهای بزرگ در نظر گرفته شود.
وی  با بیان این که در نظر گرفتن تخفیفات لازم برای واحدهای تولیدی از سوی شرکت های خدمات رسان چون گاز، برق سبب  رضایتمندی بیشتر واحدها وجلوگیری از متضرر شدن آنها می شود، اظهارداشت: براین اساس  دولت باید مساعدت بیشتری برای استان های کمتر توسعه یافته از قبیل خراسان شمالی داشته باشد.

قطع گاز شرکت صنعتی و صنایع فقط در شرایط اضطراری انجام می شود
رئیس گاز رسانی به صنایع شرکت گاز خراسان شمالی نیز با اعلام این که  قطع گاز شرکت صنعتی و صنایع فقط در شرایط اضطراری انجام می شود، گفت: این درحالی است که  اولویت گاز رسانی با واحدهای مسکونی و خانواده ها است و هیچ کاری غیر از این نمی توان انجام داد.
حسین مهنانی در رابطه با داشتن سوخت جایگزین برای واحدهای تولیدی و صنعتی در شرایط اضطر اری گفت: طی قرارداد با واحدهای تولیدی و صنایع،  سوخت جایگزین برای استفاده در مواقع اضطراری ضروری است و شرکت گاز در مواقع افت فشار نیز تا جایی که مقدور باشد از قطع گاز صنایع جلوگیری می کند.
مهنانی کارخانجات بزرگ از قبیل نیروگاه شیروان و پتروشیمی را پرمصرف ترین شرکت ها در مصرف گاز در استان ذکر کرد واظهارکرد: تنها  مصرف گاز پتروشیمی به اندازه کل  این شهر است درهمین راستا از آبان ماه امسال  انرژی مورد نیاز این مجتمع از محل سوخت دوم تامین می شود.
وی با اشاره به قطع گاز مجتمع سیمان و آلومینا طی هفته های گذشته  به دلیل افت فشار، متذکر شد: حداقل 24 الی 72 ساعت قبل به این واحدها به صورت کتبی اخطار قطع داده می شود تا از متضرر شدن شرکت جلوگیری شود.
مهنانی به بدهکاری بسیار زیاد واحدهای صنعتی استان به شرکت گاز اشاره کرد وگفت: براساس قانون باید گاز آنها قطع شود ولی در جهت کمک به تولید فرصت های لازم به آنها داده شده و یا بدهی آنها تقسیط می شود.
وی در رابطه به مصوبه جدید مبنی بر تامین بخشی از هزینه های گاز رسانی به واحدهای صنعتی تولیدی که از سوخت مایع استفاده می کنند، اظهارکرد: در حال حاضر به ازای هر متر مکعب گاز 600 هزار تومان تا سقف 240 میلیون تومان توسط شرکت گاز تقبل شده است که کمک بزرگی به واحدهای تولیدی استان است.

در شرایط کمبود انرژی به هیچ عنوان قطع گاز صنایع در اولویت قرار ندارد
مدیر دفتر فروش انرژی شرکت برق خراسان شمالی نیز شرایط احتمال قطع برق صنایع را به سه دلیل کمبود انرژی، بدهکاری مشترکین و حوادث  دانست وگفت: با این وجود در شرایط کمبود انرژی به هیچ عنوان قطع گاز صنایع در اولویت قرار ندارد.
محمد علی پروانی و در رابطه با بدهکاری صنایع به شرکت برق گفت:تمام تلاش ما براین است  تا از صنایع حمایت های لازم  به صورت تقسیط بدهی و فرصت های کوتاه مدت برای پرداخت بدهی انجام گیرد.
وی افزود: حتی برای بعضی از صنایع که قدرت پرداخت بدهی ندارند نیز به صورت تهاتری اقدام به وصول مطالبات شده است .
وی همچنین در خصوص پرداخت خسارت از سوی بیمه گفت: خسارت وارده در صورتی که ناشی از خطای ما باشد قابل پرداخت است ولی در غیر این صورت حتی برای مشکلات موجود در شبکه های خود نیز بیمه ای نداریم.
پروانی با اعلام این که صنایع در زمان قطع ناگهانی در اولویت قطع برق نیستند ، اظهارکرد: دراین شرایط با انجام هماهنگی های لازم به این واحدها اخطار قطع داده می شود تا آمادگی لازم را داشته باشند .
وی شرکت برق را حامی صنعت و مشترکان دانست وگفت: هم اکنون در بحث مشترکین خانگی پیش بینی بیمه صورت گرفته و هر روز نیز پرونده ای در این رابطه داریم که بیمه خسارت آنها را پرداخت می کند. 
انتهای پیام/ب

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک