شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۶/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۲۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۵۴ - اذان مغرب:۲۰:۲۷:۱۷
بجنورد
۲۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: ۲۷۸۶۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ - ساعت ۱۴:۹
تحلیل فعالان سیاسی خراسان شمالی بر مناظره دوم،

تخریب عملکرد بجای بیان برنامه/ ضعف عمدی جهانگیری/ فاش شدن بازی تبلیغاتی روحانی

مناظره دوم روز گذشته در حالی برگزار شد که انتظار می رفت با توجه به موضوع آن یعنی «سیاست و فرهنگ» داغ تر از مناظره اول باشد، اما هیچ یک از شش کاندیدای ریاست جمهوری، برنامه خود را برای این حوزه تشریح نکرد و مجادله‌ها برنامه محوری را در مناظره دوم نیز به حاشیه برد.
 تخریب عملکرد بجای بیان برنامه/ ضعف عمدی جهانگیری/ فاش شدن بازی تبلیغاتی روحانی,

عصر اترک، بعد از اين مناظره در تماس‌هاي تلفني، نظر چند تن از فعالان سیاسی استان خراسان شمالی را درباره اين مناظره پرسيده است که در ادامه می خوانید.

مناظره بجای معرفی برنامه کاندیداها، تخریب عملکردها بود
یک فعال سیاسی گفت: دومین مناظره شش نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی فرهنگی جمعه میان مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی هاشمی‌طبا، حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برگزار شد که هر یک به جای معرفی برنامه های خود، به تخریب عملکرد هم پرداختند.
سعیدی افزود: نماینده های اصولگرا به تخریب عملکرد دولت یازدهم و نماینده های اصلاح طلب عامل مشکلات فعلی را عملکرد ضعیف دولت نهم و دهم عنوان کردند.
وی اظهارکرد: مناظره دوم به مراتب کم حاشیه تر از مناظره اول بود و به نوعی تب و تاب کمتری داشت.هرچند مردم منتظر بودند تا رنگ و بوی مناظره دوم داغ تر باشد ، در این بین باید دید در مناظره سوم و حتی سفرهای نامزدهای انتخاباتی به استان ها، کفه ترازوی پیش بینی ها در کدومین سو سنگین تر خواهد بود.

فاش شدن بازی تبلیغاتی روحانی
یک فعال سیاسی اصولگرای خراسان شمالی نیز در خصوص مناظره روز گذشته گفت: سيدابراهيم رئيسی دیروز دو بازی تبليغاتی حسن روحانی و كانديدای پوششی را فاش كرد و زير ضربه برد؛‌ اولی را در مناظره، و دومی را بيرون از استوديوی مناظره.
وی ادامه داد: اولی همان بازی رقيب‌هراسی بود. حسن روحانی چاره‌اي ندارد كه رقبايش را ترسناک نشان دهد تا به خيالش مردم از ترس آنها ناچار شوند به او رأی دهند و كارنامه منفيش را پشت ترس مخفی كند. رئيسی در پايان مناظره اين بازی را رسوا كرد و گفت نه بازگشت به گذشته نه تحمل وضع موجود بلكه تغيير به نفع مردم.
وی تاکید کرد: دومين بازي تبليغاتی روحانی، قايم شدن پشت احمدی‌ن‍ژاد و دولت قبل است. چهار سال است كه مطلع انشاهای حسن روحاني و اعضای دولتش بدگويی و سعايت دولت قبل است. هر وقت مردم پرسيدند تكليف وعده‌ها چه شد، پاسخ آمد در حال آواربرداری هستيم و اين كار شايد دهها سال طول بكشد.
وی گفت: رئيسی اين بازی و فريب تبليغاتی را خارج از استوديوی مناظره و در جمع خبرنگاران هدف گرفت و پيشنهاد داد كه بين دولت قبل و دولت فعلی يعنی نماينده گذشته و نماينده وضع موجود مناظره‌ای ترتيب داده شود.
وی تصریح کرد: رئيسی با اين پيشنهاد عملاً پنبه «بازیِ مقصر» را زد. قايم شدن پشت گذشته و احمدی‌نژاد ديگر برای نماد وضع موجود يعنی حسن روحانی به اين آسانی‌ها نخواهد بود و برای او آورده نخواهد داشت.

روحانی، آرایی را که به جهانگیری معطوف شده بود به سبد خودش برگرداند
یک فعال اصلاح طلب گفت: روحاني با طرح چند نكته كليدي مثل بحث "زير زمين نشون دادن موقع مذاكرات "و"روي موشك نوشتن "و اشاره تلويحي به شجريان و اينكه من مي خواهم رييس جمهور صد در صد مردم باشم و ....توانست نظر بخشي از جامعه را جلب كند و به سبد رأي خودش اضافه كند، بعيد مي دانم كسي كه قبل از اين مناظره نظرش نسبت به روحاني مثبت بوده و مي خواست  به روحاني رأي بدهد الان منصرف يا مردد شود.
بهرام رحمانی وحید ادامه داد: البته روحاني توانست نظر بخش هايي از آرا بالقوه اش را كه در مناظره قبل به جهانگيري تمايل پيدا كرده بودند را هم مجددا به خودش معطوف كند. 
وی با بیان اینکه هركانديدا علاوه بر جلب نظر كساني كه احتمال رأي دادن به وی وجود دارد بايد بتواند نظر كساني كه به رقباش هم تمايل دارند را برگرداند، افزود: در اين بخش بعيد مي دانم  روحاني موفق بوده باشد. 
رحمانی ادامه داد: روز گذشته قاليباف چندان پرفروغ نبود و بيشتر چهره يك نق زن را پيدا كرده بود كه فقط قصد تخریب روحانی و دولت را داشت و بنظرم مقداري از سبد رأي قاليباف كم شد و به رئيسي تمايل پيدا كرد .
این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: در مناظره روز گذشته رئيسي بيشتر به چشم طرفداراش آمد و حتي توانست بخشي از رأي هاي قاليباف و مرددين رأي به روحاني را هم به خودش معطوف كند.
رحمانی در خصوص سایر کاندیداها خاطرنشان کرد: ميرسليم در مناظره خيلي موفق و قوي بود اما مواضع قبلي ميرسليم و سابقه عملكردش و انتصابش به موتلفه ،شانسي براي جلب رأي قابل توجه ايجاد نمي كند و جهانگيري قطعا به پرفروغي هفته گذشته نبود و لذا رأيي به رأي هایش اضافه نكرد و رأيي هم از رقبایش كم نكرد و هاشمي طبا به مراتب مثبت تر از هفته گذشته بود و سعي خود را كرد كه از دولت روحاني دفاع كند .
وی گفت: در مجموع روحاني موفق ترين فرد مناظره بود و توانست از سفره مناظره براي خودش تا حدي رأي جمع كند، بعد از روحاني رئيسي نسبتا موفق بود و به آرا خود افزود اما از آرا قاليباف كاسته شد.

 

ضعف عمدی جهانگیری
دیگر فعال سیاسی استان گفت: چیزی که در مناظره کاندیداها بیش از پیش مشهود است، تقسیم شدن کاندیداها به دو گروه سه نفره که هر کدام از این دو طیف موفقیت خود را در تخریب طرف مقابل می بیند.
مهدوی ادامه داد: جهانگیری که دور قبل بسیار قوی ظاهر شده بود در این هفته به عمد و با خواندن متن هایی از پیش نوشته شده، ضعیف ظاهر شد تا شاید به این طریق بتواند از دولت و روحانی حمایت کند چرا که پس از مناظره اول عده ای حتی پروژه عبور از روحانی را پیش کشیدند.
وی اظهارکرد: برخلاف مناظره اول روحانی در مناظره روز گذشته توانست تسلط بیشتر از خود نشان دهد و بتواند قویتر باشد.
این فعال سیاسی در جناح اصولگرا به عملکرد مثبت رئیسی اشاره کرد و گفت: حجت الاسلام رئیسی که در اولین مناظره تقریبا در حاشیه قالیباف دیگر نامزد این جناح بود توانست افراد زیادی را با خود همراه سازد.
وی گفت: قالیباف با مطرح کردن موضوع بحث قاچاق توسط دختر یکی از وزرای دولت یازدهم، هدایت مناظره را برعهده گرفت و در حملات به دولت حساب شده تر از هفته گذشته ظاهر شد.
مهدوی عملکرد هاشمی طبا را به لحاظ مطرح کردن برخی از بحران های امنیتی پیش روی کشور و همچنین منعکس کردن واقعیاتی از شرایط فعلی کشور خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: تغییر رویه اساسی در عملکرد میرسلیم مشاهده نشد و مانند هفته گذشته سئوالات خوبی از کاندیداها پرسید.
انتهای پیام/


 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک