جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۱:۲۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۳۲ - اذان مغرب:۲۰:۰۳:۳۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۰۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ساعت ۰:۲
در گفتگو با رئیس اداره بهزیستی شهرستان فاروج؛

اماکن عمومی شهرستان فاروج برای معلولین مناسب سازی نشده است

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فاروج با اشاره به وجود نزدیک به 900 پرونده تحت پوشش در این اداره گفت: این افراد در بخشه‌ای مختلف زیر نظر بهزیستی قرار داشته و از خدمات این اداره در شهرستان استفاده می‌کنند.
 اماکن عمومی شهرستان فاروج برای معلولین مناسب سازی نشده است,

به گزارش عصر اترک به نقل از راه فاروج؛ رئیس اداره بهزیستی شهرستان فاروج در گفتگو با خبرنگار راه فاروج گفت: اداره بهزیستی به منظر نیل به اهداف خود با اتخاذ تدابیر لازم با اهداف گوناگون از قبیل حمایت از کودکان وزنان نیازمند و بی‌سرپرست، درراه ماندگان، خدمات توان‌بخشی به معلولان جسمی ذهنی و مادرزادی، مبتلایان به بیماری‌های صعب‌العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و ... با توجه به حفظ ارزش‌ها و کرامات والای انسانی و تکیه‌بر تعاون و همکاری مردم نیکوکار در کشور تلاش می‌کند.

وی در ادامه افزود: قبل از انقلاب این خدمات در سازمان‌ها مختلف و همسو انجام می‌شد ولی بعد از انقلاب به همت شهید محمدباقر لواسانی لایحه تشکیل سازمان بهزیستی کشور به شورای انقلاب ارائه‌شده و در 24 خرداد این لایحه تائید شده و بهزیستی کشور فعالیت‌های خود را به‌صورت متمرکز انجام می‌دهد.

مریم وافری کانون اصلی فعالیت‌های بهزیستی را پیشگیری از فروپاشی زندگی افراد و خانواده‌هایی که به علت مشکلات اقتصادی و ناهنجاری‌های اجتماعی دچار آسیب‌پذیری مختلف می‌شوند دانسته و افزود: بدون تردید خدمات‌رسانی به این گروه‌ها باکیفیت مطلوب هنگامی امکان‌پذیر است یک‌نهاد ویژه و برخوردار از توان تخصصی، اقتصادی، اجرایی و سیاسی به شکل منسجم جنبه‌های گوناگون خدمات موردنیاز محرومان را در نظر گرفته و آن را انجام بدهد.

وی با اشاره به اقدامات این اداره در شهرستان فاروج عنوان داشت: در حوزه پیشگیری خدمات گسترده‌ای در چندین بخش و به‌ویژه اعتیادداریم که با صدور مجوز کلینیک‌های ترک اعتیاد و کمپ‌ها از معتادینی که تمایل به ترک‌دارند استقبال کرده و به این مراکز معرفی خواهیم کرد. برای این قشر هزینه‌ها و کمک‌هایی در بحث هزینه‌های کلینیک‌ها و ... در نظر گرفته می‌شود.

وی در ادامه افزود: در دفتر اعتیاد ما خانواده‌هایی راداریم که به خاطر اعتیاد سرپرست خانواده در معرض آسیب هستند که از این خانواده‌ها حمایت‌ها و خدمات مالی صورت می‌گیرد، همچنین خدمات مددکاری و پیگیری‌های مددکاری اجتماعی در ارتباط با مستقیم با اعضای خانواده مهم‌ترین خدمتی است که به این خانواده‌ها ارائه می‌شود.

179 پرونده زنان سرپرست خانوار تحت حمایت بهزیستی شهرستان فاروج قراردارد

وافری با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه اجتماعی افزود: در این حوزه نیز زنان سرپرست خانوار، کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست مدنظر قرار می‌گیرد، همچنین کودکان کار نیز در این حوزه رسیدگی می‌شود که خوشبختانه در این حوزه موارد بسیار اندکی در شهرستان وجود دارد اما در بحث زنان سرپرست خانوار 179 پرونده در واحد اجتماعی تحت حمایت اداره بهزیستی قرار داشته و خدمات مستمری ماهانه، موردی معیشتی، ساخت مسکن، اشتغال و توانمندسازی دریافت می‌کنند.

وی در ادامه ا فزود: در حوزه کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست موارد شناسایی‌شده طی گذشت یکسری مراحل قانونی با حکم دادگستری به شیرخوارگاه‌ها و مراکز مربوطه اعزام می‌شوند تا شرایط بهینه بازگشت آن‌ها به خانواده فراهم شود و گاها بعضی از این کودکان به دلیل عدم صلاحیت سرپرست و امکان وجود خطرات روحی، جسمی و اخلاقی برای کودک به خانواده برگردانده نشده و به خانواده‌های جایگزین تحویل داده می‌شوند.

وی همچنین بیان کرد: در حوزه امور اجتماعی اتفاق خوبی که در سال 96 خواهد افتاد افتتاح اورژانس اجتماعی و مرکز مداخله در بحران است. اورژانس اجتماعی فعالیت‌های بسیار گسترده و خاصی دارد و از نزدیک با موارد و افرادی که در معرض آسیب هستند و یا آسیب‌دیده‌اند ارتباط برقرار کرده و خدمات تخصصی روانکاوی، روانشناسی، مددکاری و حمایت‌های مختلف به آن‌ها داده می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فاروج در ادامه اظهار داشت: در بخش توان‌بخشی تا الآن نزدیک به 900 معلول جسمی حرکتی، ناشنوا و نابینا، اعصاب و روان و بیماری‌های صعب‌العلاج دیگر داریم که در بخشه‌ای مختلف از خدمات بهزیستی استفاده و از این تعداد نزدیک به 400 پرونده مستمری ماهانه دریافت می‌کنند. خوشبختانه در سال 96 اعتبارات اشتغال‌زایی سازمان بهزیستی چندین برابر شده است و خدماتی که در بحث توانمندسازی می‌توانیم به مددجویان ارائه کنیم بیشتر سال‌های گذشته است.

افتتاح مرکز آموزش توان‌بخشی روزانه ذهنی تا هفته دولت و پیگیری برای افتتاح مرکز جامع توان‌بخشی و فیزیوتراپی در شهرستان

وافری در ادامه اظهار داشت: انشالله نهایتاً تا هفته دولت مرکز آموزش توان‌بخشی روزانه ذهنی است که برای معلولان ذهنی زیر 15 سال فاروج افتتاح خواهد شد. در شهرستان فاروج تعداد زیادی معلولان ذهنی آموزش پذیر داریم که تا یک مرحله سنی در مدرسه استثنایی شهرستان مشغول به تحصیل بوده‌اند ولی با توجه به شرایط قادر نیستند در این مدارس ادامه تحصیل بدهند. این کودکان در مرکز توان‌بخشی روزانه ذهنی خدمات خاص تخصصی خود را در بحث آموزش، گفتاردرمانی و توانمندسازی درزمینهٔ های مختلف زیر نظر یک تیم تخصصی مجرب دریافت خواهند کرد.

وافری با اشاره به پتانسیل‌های لازم درزمینهٔ شرایط فیزیکی و امکانات پزشکی موجود در شهرستان گفت: مرکز جامع توان‌بخشی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی کمبود شهرستان است که امکانات لازم و شرایط فیزیکی آن را مدر اختیار داشته و پیگیری‌های لازم در استان انجام‌شده و طی هماهنگی لازم با سازمان بهزیستی کشور قول مساعد گرفته‌شده که این مرکز نیز در آینده نه‌چندان دور در شهرستان فاروج راه‌اندازی شود.

وی در ادامه افزود: در این مبحث در خود شهرستان مددجویانی داریم که برای بهبودی نیاز به این مرکز داشته و برای دریافت خدمات فیزیوتراپی باید به شهرستان‌های مجاور مراجعه کند که این باعث می‌شود که اکثر مددجویان ما پیگیری درمان خود را رها کنند چون هزینه ایاب و ذهاب آن‌ها نزدیک به دو برابر هزینه درمان آن‌ها می‌شود که با راه‌اندازی این مرکز در شهرستان این مشکل نیز حل خواهد شد.

عدم مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولین شهرستان، از مهم‌ترین مشکلات آنان است

مریم وافری رعایت حقوق شهروندی برای معلولین را از مشکلات خانواده‌های تحت پوشش در شهرستان عنوان کرده و افزود: در شهرستان فاروج مکان کاملاً مناسب‌سازی شده برای بهره‌مندی مددجویان بهزیستی و مخصوصاً معلولین و سالمندان و یا حتی جانبازان ما وجود ندارد. طبق آخرین آمار نزدیک به 190 جانباز و 900 معلول در شهرستان داریم که از این بیش از 400 نفر از معلول جسمی و حرکتی هستند. این افراد برای کارهای روزمره خود در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها، پارک و ... و به هرجایی که مراجعه کنند کمتر جایی است که وضعیت این افراد در نظر گرفته‌شده باشد.

وی در ادامه افزود: متولی مناسب‌سازی در شهرستان شهرداری است و باید تمام ادارات و ساختمان‌های عمومی که ساخته می‌شود را ملزم به رعایت این اصول و مناسب‌سازی نماید ولی متأسفانه خود شهرداری در حال ساخت ساختمان جدید است و در این رابطه هنوز هیچ اقدامی انجام‌نشده و مناسب‌سازی صورت نگرفته است. البته از بعضی ادارات و نهادها هم باید تشکر کنیم که با تذکر این اداره موارد را رفع کرده و مناسب‌سازی لازم را انجام داده‌اند.

پرداخت تسهیلات و توانمندسازی یکی دیگر از بخش‌هایی است که در آن با مشکل روبرو هستیم، افراد زیادی توسط تیم کارشناسی توانمندسازی شناسایی‌شده‌اند، 40 در صد از مددجویان می‌توانند توانمند شده و از چرخه حمایت‌های بهزیستی خارج بشوند ولی متأسفانه بحث ضمانت در تسهیلات توانمندسازی مشکل‌ساز شده و هیچ‌کدام از مشمولین نمی‌توانند در بحث ضمانت‌نامه‌ها و مراحل قانونی که بانک‌های عامل درخواست می‌کنند را به سرانجام رسانده و عملاً با توجه به اینکه استعداد توانمندی رادارند در چرخه بهزیستی می‌مانند.

پایان خبر/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک