دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۵/۲۰/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۴۲:۲۹ - اذان ظهر:۱۲:۳۷:۱۶ - اذان مغرب:۲۰:۰۸:۳۴
بجنورد
۱۰° c

آیا تمایل دارید در کانال اترک نیوز عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۲۷۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ساعت ۱۳:۱۱

دانشگاه های استان در وضعیت رکود علمی/ حمایت از تولید علم، حمایت از اقتدار کشور

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خراسان شمالی با بیان اینکه امروز شاهد یک رکود علمی در دانشگاه هستیم، گفت: در بعضی از مراکز مشاهده می شود که عده ای مشغول استعداد یابی برای غرب هستند.
دانشگاه های استان در وضعیت رکود علمی/ حمایت از تولید علم، حمایت از اقتدار کشور,

به گزارش گروه دریافت خبر عصر اترک، هادی محمد زاده مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خراسان شمالی اظهارکرد: بعد از شناسایی نخبگان آنها را به کشور های غربی معرفی می کنند که این اقدامات بدون شک شایسته نظام اسلامی نیست.

 

وی افزود:  اگر به دنبال رسیدن به اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی هستیم قطعا باید نگاه به درون تقویت شود تا نیاز داخل کشور تامین شود.

 

محمدزاده گفت:  سازمان بسیج علمی و پژوهشی و فناوری در سال ۱۳۸۷ در راستای هدایت و حمایت از ایده های نو آورانه و هدایت و انسجام فعالیت های علمی اقشار اندیش ورز شکل گرفت.

 

وی ادامه داد: با وجود تلاش های صورت گرفته توسط مسئولین قبلی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و ایده ال فاصله زیادی داریم  هر چند در شرایط کنونی این سازمان در قیاس با نهاد ها و مراکز علمی استان وضعیت قابل قبول و حتی بعضا از نظر کیفیت کار و نتیجه بخش بودن اقدامات در سطح بالا تر است.

 

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی  استان خراسان شمالی در مورد رسالت اصلی این سازمان تصریح کرد: یکی از رسالت های این سازمان برآورد کردن دغدغه های علمی کشور است که تا حدودی موفق بوده است.

 

محمد زاده گفت:  سال گذشته در عرصه بومی سازی دانش و حمایت های اثر بخش از ایده های ثروت آفرین و اشتغال زا  مانند طراحی دستگاه جمع آوری پمبه که از نیاز های کشاورزان استان است، طراحی و بومی سازی دستگاه جوش هم محور و ... اقداماتی صورت گرفت، البته هنوز به تلاش بیشتر در این راستا نیاز داریم،  قطعا علم باعث اقتدار کشور می باشد و هرچقدر مراکز علمی به این موضوع توجه کنند در حقیقت به اقتدار جمهوری اسلامی ایران توجه کرده اند.

 

وی در در تشریح  نقش سازمان بسیج علمی و پژوهشی برای رسیدن به آرمان های انقلاب اسلامی گفت: یکی از آرمان های که برای انقلاب در نظرگرفته شده مرجعیت علمی است  که متاسفانه با گذشت بیش از سه دهه سال از انقلاب اسلامی هنوز شاهد این هستیم برخی مسئولین نسبت به باور بومی سازی علوم انسانی اسلامی و تکیه بر دانش و توان داخلی احساس ضعف  دارند، تدریس علوم غربی در دانشگاه های کشور و عدم رقبت مسئولان در اسلامی سازی علوم انسانی مانع بزرگی برسر راه رسیدن به اهداف علمی انقلاب اسلامی است.

 

محمد زاده افزود: یکی از نقش های سازمان بسیج علمی و پژوهشی گفتمان سازی علمی و پژوهشی با تکیه بر دانش و توان بومی است، با تلاش و معرفی عناصر داخلی و همچنین شناسایی ظرفیت های داخلی ، می توان تولید علم و دانش بدون وابستگی به غرب را صورت داد.

 

وی خاطر نشان کرد : حمایت از جوانانی که نیازهای علمی کشور را براورده می کنند مانع فرار مغزها و رفتن نخبگان به سمت غرب و اروپا می شود، البته انجام این کار نیازمند یک عزم ملی و برنامه مدون دولت نیز می باشد چراکه تقریبا تمام پتانسیل اجرایی کشور در دست دولت ها می باشد.

 

محمد زاده با اشاره به وضعیت علمی دانشگاه ها افزود: متاسفانه امروز شاهد یک رکود علمی در دانشگاه هستیم و حتی در بعضی از مراکز مشاهده می شود که عده ای مشغول استعداد یابی برای غرب هستند و بعد از شناسایی نخبگان آنها را به کشور های غربی معرفی می کنند که این اقدامات بدون شک شایسته نظام اسلامی نیست، اگر به دنبال رسیدن به اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی هستیم قطعا باید نگاه به درون  تقویت شود تا نیاز داخل کشور تامین شود.

 

محمد زاده در مورد اقدامات صورت گرفته جهت محرومیت زدایی در استان و همچنین در مورد برنامه های این سازمان در جهت رسیدن به این مهم گفت: اعتقاد ما بر این است که جهاد در تمام عرصه ها وجود دارد و  جهاد علمی نیز یکی از اولویت های کشور است که منجر به رفع کمبودها و محرومیت ها می شود،  برگزاری اردوی جهادی نخبگان، حمایت از ایده و ابتکارات در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی که منجر به ایجاد ارزش افزوده در محصولات کشاورزی می شود از اقدامات انجام شده در سازمان است.

 

وی ادامه داد: هم اکنون تعداد هشت پایگاه علمی در سطح استان فعالیت خود را شروع کرده اند که ماموریت آنها گسترش فعالیت های علمی در سطح پایگاههای بسیج مساجد و محلات است،  شناسایی افراد توانمند وبرگزاری کلاس های تقویتی برای دانش آموزان کم بضاعت و توانمندسازی علمی و کار آفرینی از جمله فعالیت های است که در پایگاه علمی انجام می شود.

 

محمد زاده در ادامه با اشاره به مشکلات استان در این زمینه خاطر نشان کرد: استان به لحاظ زیر ساختی ضعیف است و فارغ التحصیلان دانشگاه ها غالبا نیاز دوره های تخصصی عملی در راستای تئوری های آموزش دیده دارند و رشته های دانشگاهی منطبق با نیازهای استان نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: در مورد برنامه های قابل اجرا در سازمان بسیج علمی و پژوهشی گفت: شبکه سازی مخترعین و مبتکرین با هدف توانمند سازی هسته های نخبگانی یکی از کار هایی است که  در دستور کار سازمان است و همچنین یکی از کار هایی که در سال گذشته انجام گرفت در قالب فراخوانی طرح های اشتغال زا که با عنایت شعار سال که توسط مقام معظم رهبری با نام تولید و اشتغال نامگذاری شده است. در تلاش هستیم از طرحهایی حمایت کنیم که علاوه بر تولید ثروت برای ایده پرداز موجب ایجاد اشتغال نیز بشود. هم اکنون نیز تعدادی از آنها به مرحله نهایی رسیده اند که به ان شا الله در فرصت مناسبی رونمایی خواهند شد.

 

انتهای پیام/

اشتراک گذاری :

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک