سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۷/۱۶/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۴۶:۴۵ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۵۱ - اذان مغرب:۲۰:۲۱:۴۹
بجنورد
۲۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۲۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۲ - ساعت ۹:۴۷
تسنیم گزارش می‌دهد

سه عامل مهم رونق مبل و منبت ملایر/مسئولان پایتخت مبل و منبت ایران را دریابند

توجه به ایجاد خوشه‌های تولید، تبلیغات و بازاریابی سه عامل مهم برای رونق صنعت مبل و منبت ملایر به‌عنوان ظرفیتی مناسب برای ایجاد اشتغال در شهرستان ملایر است.
 سه عامل مهم رونق مبل و منبت ملایر/مسئولان پایتخت مبل و منبت ایران را دریابند ,

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان حل مشکل اشتغال جوانان و رونق اقتصادی در هر منطقه با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن منطقه از مناسب‌ترین روش‌ها با کمترین هزینه و بالاترین بازده است

صنعت و هنر تولید مبل و‌ منبت ملایر یکی از بهترین مصداق‌های ظرفیت بومی و محلی برای ایجاد اشتغال و تولید است واگر مسئولان و مردم دست به دست هم دهند که بازار مبل ملایر رونق بگیرد و این صنعت از خام فروشی خارج و به فرآیند‌سازی و خوشه اقتصادی تبدیل شود قطعا در حل مشکل اشتغال جوانان این شهرستان مثمر ثمر خواهد بود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ثبت ملایر به عنوان شهر ملی و پایتخت مبل و‌منبت ایران خود می‌تواند برای ملایر به عنوان یک برند باشد اظهار داشت: قطعا این موضوع‌ در رونق این صنعت دستی و اقتصاد شهرستان و شهرهای اطراف بسیار اثر‌گذار است .

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه با اشاره به اینکه هم اکنون در بحث صادرات این محصول موانع بزرگی وجود دارد که یکی از آن‌ها طراحی‌های منطبق با بازار است تصریح کرد: در این راستا کارشناسان ما باید در حوزه مبل و‌منبت ملایر با جدیت و اهتمام بیشتر وارد شوند.

مبل ملایر بر اساس تقاضای بازار‌های ملی و‌جهانی تولید شود

وی با اشاره به ظرفیت بالای ملایر در زمینه تولید انواع طرح‌ها و حجم بالای تولید انواع مبل ومنبت اظهار داشت: تولید منطبق با تقاضای بازار و سلایق مصرف کنندگان، بسته‌بندی و برندسازی در این صنعت بسیار حائز اهمیت است که متاسفانه ما در این سه حوزه ضعف داریم و اگر در این بخش‌ها فرآوری ایجاد شود قطعا جهشی در رونق و توسعه صادرات مبل و‌منبت ملایر ایجاد می‌شود.

وی بیشتر بودن حجم مبادلات و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در شهر ملایر نسبت به سایر شهرها فعالیت بیش از 4 هزار کارگاه صنعتی و اشتغال 8 تا 10 هزار نفر به صورت مستقیم و حدود 20 تا 25 هزار نفر به صورت غیر مستقیم در این حرفه ،وجود بیش از 80 کارگاه مبل و منبت و تعداد 150 نمایشگاه عرضه مبل و ده‌‌‌ها پارامتر دیگر را از ویژگی‌های انتخاب شهرستان ویژه ملایر به عنوان پایتخت ملی مبل و‌ منبت ایران دانست .

آزادیخواه با بیان اینکه هم اکنون سالیانه بیش از 70 هزار سرویس مبل و‌ منبت در ملایر تولید می‌شود،گفت: هم اکنون در بحث صادرات این محصول موانع بزرگی وجود دارد که یکی از آنها طراحی‌های منطبق بربازار است که در این راستا کارشناسان ما باید در حوزه مبل و‌ منبت ملایر با جدیت و اهتمام بیشتر وارد شوند.

نماینده مردم ملایر در ادامه با توجه به اینکه بعد از ثبت ملی شدن صنعت مبل و‌منبت ملایر نیاز به ایجاد یک‌ مرکز جامع فروش در این شهر احساس می‌شود، گفت: اگر ما بتوانیم تسهیلات با نرخ بهره پایین در اختیار صنعتگران منبت ملایر در شهرک حاجی آباد مبل و‌ منبت ملایر و نمایشگاه‌های عرضه این محصول واقع در خیابان 32 متری شهید مطهری قرار دهیم قطعا در رونق و رشد اقتصادی و فروش بازار مبل و منبت ملایر بسیار اثر گذار است .

وی با اشاره به وجود مشکلات متعددی بر سر راه تولید کنندگان و عرضه‌کنندگان مبل و‌ منبت در ملایر اظهار داشت: در حوزه برندسازی و‌ معرفی صنعت مبل ملایر باید از نهادهای مختلف شامل رسانه ملی، ارگان‌های فرهنگی و هنری، ظرفیت‌های تبلیغاتی و بخش خصوص کمک بگیریم تا مبل و‌ منبت ملایر در سطح ملی و بین المللی برند شود که این امر نیازمند کار کارشناشی و برنامه‌ریزی مدون است.

وی حمایت‌های دولت از این صنعت و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت نسبت به دیگر صنایع سنگین در این صنعت را خدمت بزرگی به تولید‌کنندگان دانست و افزود: پرداخت حداقل 50 میلیون تومان سرمایه در گردش خدمت بزرگی به تولیدکنندگان و سبب ایجاد انگیزه سرمایه گذار و رونق تولید در این صنعت است.

شهرک‌های خوشه مبل و منبت در ملایر ایجاد می‌شود

نماینده مردم ملایر با بیان اینکه هم اکنون ایجاد شهرک‌‌های خوشه مبل و‌ منبت حاجی‌آباد در دست اقدام است و با ایجاد نمایشگا‌های موثر در تولید مبل و‌ منبت می‌توانیم این صنعت را از حوزه خام فروشی خارج کنیم .

وی با اشاره به مصوب شدن طرح دولت برای پرداخت مبلغ 1.5 میلیارد دلار در زمینه ایجاد اشتغال در مناطق محروم، روستایی و‌ عشایری در زمینه صنایع دستی اظهار داشت: صنعتگران و کارگاه‌های مبل و‌ منبت در روستاهای ملایر از این تسهیلات بهره‌‌‌مند
می‌شوند اما فعلا برای کارگاه‌‌های موجود در خود شهرستان تسهیلاتی اختصاص نیافته است.

نماینده مردم ملایر با اشاره به اینکه بازاریابی یکی از ارکان تجارت است، اظهار داشت: ثبت ملی مبل و‌ منبت ملایر خود زمینه مطلوبی برای معرفی این صنعت است و با برگزاری جشن ملی این صنعت در شهریور ماه امسال و حضور مسئولان استانی، ملی و‌ کشوری و به پیوست آن تبلیغات تلویزیونی و‌ اطلاع‌رسانی این انگیزه را در مردم ایجاد می‌کند که برای خرید مبل و‌ منبت به ملایر بیایند.

وی با اشاره به اینکه خود صنعتگران نیز باید در زمینه تبلیغات اقدامات ویژه‌ای داشته باشند گفت: ایجاد نمایشگاه‌ها‌ی مقطعی در استان‌‌های مختلف در این راستا بسیار اثرگذار است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس کمیت و کیفیت صنایع تولیدی مبل و‌ منبت در شهرستان و اشتغال بیش از 8 تا 10 هزار نفر از جوانان ملایر در این صنعت و همچنین وجود واحد‌ها و‌ نمایشگاه‌های عرضه چوب و مبل و‌ منبت را سه ویژگی مهم و اساسی معرفی این شهر به‌عنوان شهر ملی مبل و‌ منبت دانست و افزود: در راین راستا پیگیری نمایندگان شهرستان و تلاش‌های رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز نباید نادیده گرفته شود.

آزادیخواه با اشاره به اینکه بعد از ملی شدن مبل و منبت ملایر نیاز به یک مرکز جامع فروش مبل و‌منبت در شهر احساس می‌شود گفت: اداره میراث فرهنگی باید در این زمینه اقدامات مناسبی داشته باشد و اگر بتوانیم شهرک مبل و‌ منبت حاجی‌اباد ملایر و خیابان 32متری مطهری را تقویت کنیم و تسهیلاتی در اختیارشان بگذاریم قطعا در رونق صنعت مبل و‌منبت این شهر اثرگذار است .

جشن بزرگ ثبت ملی مبل و منبت ملایر شهریورماه برگزار می‌شود

فرماندار ویژه شهرستان ملایر از برگزاری اولین جشن بزرگ شهر ملی منبت ملایر در چهاردهم شهریور ماه امسال خبرداد و اظهار داشت: برگزاری اولین جشن ملی مبل منبت در ملایر فرصتی مناسب در راستای معرفی ظرفیت‌‌ها و توانمندی‌های مبل و‌منبت این شهر است.

عبدالعظیم رضایی با اشاره به انتخاب مناسب و به‌حق ملایر به عنوان شهر ملی مبل و‌ منبت اظهار داشت: برگزاری جشن ملی مبل و‌منبت در این شهر گامی موثر و بستر بسیار مناسبی برای معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بی‌بدیل هنرمندان و منبت کار شهرستان در سطح منطقه و کشور است‌.

وی با اشاره به اینکه معرفی ملایر به عنوان شهر ملی مبل و‌ منبت فرصت مناسبی برای استفاده‌ از ظرفیت‌های این صنعت در زمینه اشتغال جوانان و رونق توسعه اقتصادی ملایر است بیان کرد: بر اساس تمامی ارزیابی‌‌ها و معیارهای کارشناسانه، تعداد بالای هنرمندان، صنعتگران و مردم فرهنگمند ملایر، این شهر شایسته این انتخاب و این عنوان بود و ثبت ملی ملایر به عنوان شهر ملی مبل و‌ منبت حقی بود که برای این شهرستان تایید و تاکید شد.

فرماندار ویژه ملایر همچنین به ظرفیت‌ها و نشاطی که ثبت ملی مبل و منبت ملایر در بین هنرمندان، تولیدکنندگان و مردم ملایر ایجاد کرده اشاره کرد و افزود: این امر موجب یک خودباوری، نشاط و انرژی مضاعف در این حوزه شده که آثار مستقیم و با واسطه آن در سایر بخش ها نیز قابل مشاهده و تأمل است.

رضایی ضمن تقدیر از تلاش‌ و اهتمام رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان در ثبت عنوان ملی منبت برای ملایر افزود: هم اکنون مهمترین وظیفه ماست که بتوانیم از این ظرفیت‌ها به نحوه مطلوب بهره‌مند شویم و در راستای رشد و‌ توسعه صنعت مبل و‌ منبت ملایر اقدامات بهینه‌ای انجام دهیم .

رضایی همچنین افزود: در کنار معرفی ظرفیت‌های شهرستان در این حوزه و کسب و کارهایی که مبل و منبت ایجاد کرده است، یکی از اهداف ما تقویت انگیزه و توان هنرمندان این حوزه است.

معرفی مبل و منبت ملایر نیازمند تبلیغات در رسانه ملی است

وی با اشاره به اینکه لازم است هنرمندان این حوزه نیز گام‌های مهم و موثری در راستای شناساندن و معرفی این هنر در سطوح مختلف بردارند، اظهار داشت: استفاده از تبلیغات رسانه ملی و دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغات تلویزیونی و ایجاد نمایشگاه‌های متعدد در سایر نقاط کشور وغیره را از دیگر راهکارهای معرفی بهینه و شناساندن صنعت مبل و‌منبت ملایر در،سطح ملی و حتی بین‌المللی دانست.

رضایی با اشاره به نشست مشترک خود با هنرمندان و فعالان صنعت مبل و‌ مسئولان جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد: به دنبال ثبت ملایر به عنوان شهر ملی مبل و‌ منبت و توسعه این صنعت اشتغال آفرین ، توجه ویژه به این صنعت به‌عنوان یکی از ارکان توسعه ملایر در اولویت کاری قرار گرفت که نیازمند نگاهی نوین از سوی مسئولان، استانی، ملی و کشوری است.

فرماندار ویژه ملایر از برنامه‌ریزی‌‌های مدون ،تشکل‌سازی و برندسازی انجمن‌ها از سال گذشته در شهرستان خبر داد و افزود: با ثبت ملایر به عنوان شهر ملی مبل و‌منبت انجمن مبل و منبت ملایر فعالیتش مضاعف شده و کارها و اقدامات باشور و شوق و انسجام بیشتری در بین منبت‌کاران و هنرمندان این صنعت در حال انجام است.

وی بیان کرد: با تصویب طرح ملی مبل و‌ منبت ملایر قطعا فعالیت‌‌های مرتبط، با این صنعت از صفر تا 100 شامل محصولات چوب، رنگ، رویه کوبی ،عرضه محصولات، ایجاد نمایشگاه دائمی و فصلی در شهرستان و استان‌‌های متعدد و در سرعت پیشرفت و رونق این صنعت برای شهرستان‌ ویژه ملایر بسیار حائز اهمیت است.

رضایی با اشاره به فعال‌تر شدن هیات مدیره نمایشگاه‌‌های مبل و‌ منبت ملایر در خیابان 32 متری مطهری و انجمن مبل و‌ منبت شهرک حاجی آباد از پیگیری ایجاد 70 واحد نمایشگاهی به ترتیب 50 واحد در شهرک حاجی آباد و 20 واحد در شهرهای جوکار و زنگنه هر کدام 10 واحد خبر داد و افزود: توافقات اولیه انجام شده و به هر کدام از این واحد‌ها مبلغ یکصد میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ملی شدن صنعت مبل و‌ منبت سبب می‌شود تا راه این شهر در حوزه اشتغال و صنعت مانند لالجین روشن شود تصریح کرد: زمانیکه ملایر شهر ملی مبل و‌منبت معرفی می‌شود به عنوان منبع و‌مرجع اصلی این صنعت در کشور شناخته شده و کلیه مراجعات و بررسی‌های متقاضیان داخل و خارج از کشور از طریق ملایر انجام می‌شود .

فرماندار ملایر با بیان اینکه این حوزه در بخش گردشگری هم مکمل خواهد بود و گردشگران داخل و خارج از کشور برای دیدن این صنعت به این شهرستان مراجعه می‌کنند گفت: به طور کلی ملی، شدن صنعت مبل و‌ منبت تحولی در زمینه تولید، اشتغال و اقتصاد ملایر به وجود می‌آورد .

تبلیغ ظرفیت‌‌‌های مبل و منبت ملایر زمینه‌ای برای جهانی شدن است

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر نیز، با ابراز امیدواری در خصوص ارتقاء رو افزون کمی و کیفی مبل و منبت ملایر اظهار داشت: اگر ظرفیت‌های موجود شهرستان در زمینه مبل و‌ منبت تبلیغ شود این هنر و صنعت مقدمه‌ای برای جهانی شدن ملایر است.

ابراهیم جلیلی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 70 قطعه زمین در شهرک خوشه‌ مبل و‌ منبت حاجی آباد برای ایجاد نمایشگاه مبل و‌منبت آماده واگذاری به‌ متقاضیان است گفت: به هر متقاضی 100 میلیون تومان وام از صندوق کارآفرینی امید پرداخت می‌شود و از صفر تا صد تولید مبل و منبت در این شهرک انجام می‌گیرد.

وی ثبت ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت را یکی از موفقیت‌های بزرگ این شهرستان عنوان کرد و افزود: در بین رقبای دیگر برای کسب این عنوان ملی، پس از بررسی های انجام شده ملایر با توجه به حجم مبادلات، تعداد کارگاه‌ها، سرمایه گذاری و تعداد شاغلان این حرفه به عنوان شهر ملی انتخاب و به ثبت رسید.

جلیلی وجود 12 رشته فعال صنایع دستی در این شهرستان و فعالیت بیش از 10 هزار هنرمند به صورت مستقیم در این رشته‌ها را از دیگر ویژگی‌های انتخاب ملایر نسبت به سایر شهرها دانست و گفت: هم‌اکنون تعداد چهار هزار و 300 کارگاه مبل و‌ منبت و بیش از 20 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در زمینه صنایع دستی در شهرستان ملایر فعالیت دارند.

وی از دیگر ظرفیت‌ها در زمینه معرفی ملایر به عنوان شهر ملی مبل و‌ منبت به رشته مروار و سبدبافی با حدود 400 نفر اشتغال اشاره کرد و افزود: هم اکنون‌ بهترین مواد اولیه مروار کشور در ملایر تولید می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر گلیم بافی، قلم زنی، چرم، ساز سنتی، سفالگری، گیوه بافی، تراش سنگ و مجسمه سازی را از دیگر رشته‌های فعال در ملایر برشمرد و افزود: تاکنون حدود یک هزارو 600 هنرمند صنایع دستی در این شهرستان بیمه شده‌اند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه ملایر در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تبلیغات اصلی‌ترین رکن در راستای شناسایی ظرفیت‌‌های ملایر در این سه حوزه است که ضروری‌است مد نظر مسئولان شهرستانی،استانی و‌ کشوری قرار گیرد.

رئیس اداره‌ میراث فرهنگی ملایر با اشاره به اینکه تا کنون تعداد 340 اثر تاریخی در ملایر شناسایی شده است گفت: از این تعداد 200 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی و‌ گردشگری ملایر با اشاره به اینکه زمینه حضور سرمایه‌گذار در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی در شهرستان ملایر فراهم است، گفت : از ابتدای امسال هشت دوره کلاس‌های آموزشی در زمینه طراحی مبل و‌ منبت با حضور اساتید مجرب و سایر رشته‌های صنایع دستی در ملایر برگزار شده است.

به گزارش تسنیم با توجه به ثبت ملی صنعت مبل و منبت ملایر و ظرفیت‌هایی بالایی که این هنر و صنعت می‌تواند برای حل مشکل اشتغال، رونق اقتصادی و جذب گردشگر در منطقه و شهرستان ملایر ایجاد کند توجه به سه بحث ایجاد خوشه‌های تولید، تبلیغات مناسب بویژه از طریق رسانه ملی و تلاش برای بازاریابی، صادرات و بسته‌بندی و تولید براساس نیاز و سلایق مشتریان این محصول، باید مدنظر مسئولان شهرستان باشد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک