یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۷/۱۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۴۴:۳۶ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۴۰ - اذان مغرب:۲۰:۲۲:۵۸
بجنورد
۳۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۲۸۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۲ - ساعت ۱۱:۱۰
معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی عنوان کرد:

آزادسازی حریم مجموعه تاریخی مفخم، چشم انتظار ۲۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: تملک و آزادسازی اراضی واقع در حریم مجموعه تاریخی مفخم شهر بجنورد به 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
آزادسازی حریم مجموعه تاریخی مفخم، چشم انتظار 20 میلیارد تومان اعتبار,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، علی اکبر وحدتی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه استان دارنده بیش از هزار و 300 اثر تاریخی است، اظهار کرد: بیش از هزار هکتار از اراضی کشاورزی و مسکونی در عرصه و حریم این آثار تاریخی قرار دارند.

وحدتی با اشاره به مجموعه تاریخی عمارت و آینه خانه مفخم، عنوان کرد: چهار هکتار زمین در عرصه و حریم این اثر تاریخی قرار دارد که این اداره کل برای 1.5 هکتار آن ضوابط عرصه و حریم تعریف کرده است و مالکان حق هیچ نوع ساخت و سازی را ندارند.

وی افزود: دولت ملزم به خرید این 1.5 هکتار از اراضی واقع در حریم این مجموعه تاریخی است تا با تملک آنها، آزادسازی این حریم انجام شود.

وی با بیان اینکه برای آزادسازی چهار هکتار عرصه و حریم این مجموعه تاریخی استان اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: درصورتیکه از چهار هکتار، 1.5 هکتار از حریم این مجموعه تاریخی نیز تملک و آزادسازی شود مالکان 2.5 هکتار دیگر از این حریم می توانند طرح هایی را تهیه و به دولت پیشنهاد دهند که اجرای آنها در راستای تقویت صنعت گردشگری این شهر خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تصریح کرد: به طور کلی تملک و آزادسازی حریم های هزار و 300 اثر تاریخی استان منطقی و امکانپذیر نیست، بنابراین به مالکان اراضی واقع در حریم آثار تاریخی پیشنهاد می دهیم که مالکان این اراضی، طرح هایی را تعریف کنند که اقتصادی باشند و موجب احیای عرصه و حریم آثار تاریخی شوند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک