سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۹/۲۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۰۵:۲۲ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۲۱ - اذان مغرب:۱۷:۵۲:۰۸
بجنورد
۲۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس یاداشت | کد خبر: ۲۷۹۴۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ - ساعت ۱۴:۴
یادداشتی از دکترای علوم تربیتی؛

سایه سنگین "همسر اداری " بر آرامش خانواده ها

همسر اداری یک مفهوم جدید است که خیلی ها اشنا نباشند اما به این معنا نیست که یک همسر اداری همسری است که نیازهای عاطفی شما را برطرف می کند.

به گزارش راه ساجده، یک خانم توانایی زیادی دارد برای اینکه بتواند محیط کار سالم و رسمی را ایجاد کند. همسر اداری یک مفهوم جدید است که خیلی ها اشنا نباشند اما به این معنا نیست که یک همسر اداری همسری است که نیازهای عاطفی شما را برطرف می کند.

یکی از مسائل مهمی که در جامعه لازم است مورد توجه قرار بگیرد روابط صحییح بین زنان و مردان در محیط کار است . همانطور که می دانید دیدگاه قرآنی، زن و مرد از لحاظ ارزش انسانی با هم برابر هستند و اشتغال و فعالیت اجتماعی زنان از لحاظ دین امری جایز شمرده شده است اما رعایت حدود شرعی و اخلاقی در محیط کار امری شرعی است که مورد تاکید فراوان واقع شده است.

البته با توجه به حضور ما بانوان در جامعه هیچ وقت نباید فراموش بکنیم که اهمیت اول زندگی ما خانواده است.

ما سه نوع رابطه را بین زن و مرد در جامعه داریم اول رابطه ی زن و شوهری، رابطه ی علمی و رابطه ی حرفه ای و شغلی است. که ما در این نوع ارتباطات دو نوع رابطه رسمی و غیر رسمی داریم. رابطه رسمی آن چیزی است که ما در جامعه انتظار داریم و رابطه غیر رسمی آن چیزی است که در محیط خاواده بین زن و مرد و اعضای خانواده اتفاق می افتد.

با ورود بانوان به محیط اجتماع در حوزه های مختلف بر این شدیم که در بحث پدیده ی همسر اداری را باز کنیم.

همسر اداری چیزی هست که از روابط غیر رسمی ما آغاز می شود رابطه  غیر رسمی در محیط زندگی ما خیلی شایسته و به جا است اما اگر این رابطه را بخواهیم وارد محیط اجتماع و کاری خود بکنیم به عنوان یک امر ناپسند شمرده می شود، ما پدیده ی همسر اداری را در این زمان شاهد خواهیم بود که رابطه غیر رسمی که در خونه هست را بیاریم در محیط کار مان پیاده کنیم.

مفهوم همسر اداری یک مفهوم جدید است و شاید خیلی ها آشنا نباشند اما به این مفهوم نیست که نادر هم باشد و برای این که ما بتوانیم بنیان خانواده را استحکام ببخشیم لازم است که مهربانوها در خصوص پدیده ی همسر ادرای یک سری اطلاعات را به دست بیاورند و مطمان هستیم که وقتی اطلاعات کامل و وافی را در رابطه با ضوابط همسر اداری آگاه باشند، انشااله جامعه ای سالم در محیط کار و زندگی شاهد خواهیم بود.

یک همسر اداری کسی است که نیازهای عاطفی شما را تامین می کند لذا اگر می خواهید وارد این فرآیند نشوید وارد مرزهای شغلی که شما را می برد به بحث همسر اداری روابط رسمی خودر ا محیط کار گسترش دهید.

یک سری رفتارهایی است که اگر رعایت نکنیم در محیط کار یعنی روابط رسمی را نداشته باشیم و روابط غیر رسمی را حاکم کنیم پدیده ی همسر اداری اتفاق می افتد و یک سری عوارضی را برای خانواده ایجاد می کند و باعث از بین رفت شرم و حیا برای مرد و زن و نامحرم می شود و ما می بینیم عفت و پاکدامنی در جامعه متزلزل خواهد شد.

بحث بعدی سست شدن بنیان خانواده که خانم و آقایی که در محیط کارشون شوخی هایی را با هم دارند و از لحاظ عاطفی ارضا می شوند دیگر در محیط خانواده نیازی به ابراز محبت و عاطفه نخواهند بود و متاسفانه گاهی شاهد ایجاد رابطه ی پنهانی در محیط خواهیم بود.

و از طرفی برای بعضی از بانوان ما با توجه به اینکه روابط رسمی را در محیط کار حفظ کنند یک ناامنی را به وجود می آورد که نمی توانند در محیط سازمانی خود به نحو احسن ایفای نقش کند.

 

پیامبر(ص) در این زمینه می فرمایند: هر کسی با نامحرمی شوخی بکند خداوند در مقابل هر کلمه ای که در دنیا با او گفته هزار سال او را در آخرت زندانی خواهد کرد.

 

پس تکبر درست است که حالتی ناپسند است اما تکبر زن در مقابل نامحرم امری پسندیده است تا ما بتونیم در محیط کار یک روابط خوبی را با همکارامون داشته باشیم .

یک سری توصیه هایی را چه پژوهش گران، اندیشمندان راخلی و خارجی در زمینه روابط اداری در محیط کار عنوان کردند.

  • یک مورد این است که ما از رد و بدل کردن صحبت های غیر ضروری پرهیز کنیم.
  • وارد مسائل شخصی هم دیگر نشیم.
  • در ساعت های غیر اداری پیام رد و بدل نکنیم.
  • از شوخی های بی خود و نامناسب پرهیز کنیم.
  • از صدا زدن همکارمان به اسم کوچیک خودداری کنیم.
  • از نگاه های آلوده در جامعه خودداری شود.

 

رعایت حجاب با توجه به اینکه مورد تاکید فراوان دین اسلام قرار گرفته این امر بیشتر توجه قرار گرفته شود، با مطالعاتی که در کشورهای دیگر داشتیم بحث پوشش حتی در کشورهای غربی مورد تاکید قرار می دهند که خانم یا آقا در محیط کار بتوانند پوشش مناسب داشته باشند.

تاکید اصلی بر بانوان است که در جامعه ما مشغول فعالیت هستند چرا که اعتقاد داریم یک خانم توانایی زیادی دارد در این که بتواند محیط کار سالم و رسمی را به وجود بیاورد و فرهنگ سازمانی سالم و خوبی را از خود در سازمان به نمایش بگذارد.

مقام معظم رهبری می فرمایند: مسئله ی زن و احترام زن و تکریم زن یک مسئله است که این حتما باید مورد توجه و عنایت خاص باشد، مسئله ی رفتارهای زنان در محیط خانوادگی، در محیط کسب و کار در محیط سیاست، محیط اجتماعی یک مسئله است مسئله رفتار با زنان هم یک مسئله است. رفتار با زنان که این ناظر به مردان چه مردان خانواده مثل پدران، برادرانچه همسران چه مردانی که در محیط های کر برخورد می کنند است. رفتار با زن احترام آمیز محبت آمیز همراه با نجابت همراه با عفت باید باشد. هم تکریم زن، هم وظیفه ی زن، هم وظیفه ی نسبت به زناین ها جداگانه باید مورد تئوجه و برنامه ریزی قرار بگیرد.

 

یادداشتی از خانم یزدان پناه، دکترای علوم تربیتی

انتهای خبر/ رحمانی

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک