سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۹/۲۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۰۵:۲۲ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۲۱ - اذان مغرب:۱۷:۵۲:۰۸
بجنورد
۲۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۷۹۵۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۲ - ساعت ۱۲:۳۰
به بهانه شروع ترم تحصیلی جدید

سایه سنگین بی‌تدبیری بر سر خوابگاه‌های دانشجویی/از کمبود خوابگاه های دولتی تا امکانات کم و قیمت بالای خوابگاه های غیردولتی

این روزها خوابگاه دانشجویی معضلی شده برای خودش، از اعمال سلیقه‌ای اولویت تعلق خوابگاه گرفته و تا کیفیت و کمبود خوابگاه طیف وسیعی از دانشجویان و خانواده‌ها را درگیر خودش کرده است.
سایه سنگین بی‌تدبیری بر سر خوابگاه‌های دانشجویی/از کمبود خوابگاه های دولتی تا امکانات کم و قیمت بالای خوابگاه های غیردولتی,

به گزارش عصر اترک به نقل از  دانشجویان بیدار،با کلی امید به آینده و تلاش چندین ساله در این دانشگاه قبول شدم، رنج زندگی در غربت و دوری از خانواده را به جان خریدم تا آینده‌ام را بسازم. دست‌های مادرش را در دستانش می‌فشارد و ادامه می‌دهد قبولی در این دانشگاه با آن همه تعریفی که شنیده بودم را در رویاهایم می‌دیدم. حالا که برای ثبت‌نام آمدم حتی خوابگاه‌ هم به من نمی‌دهند. چند روز است به همراه مادرم آواره خیابان‌ها شده‌ایم. به اینجا که رسید بغض‌اش شکست و رو به مادر گفت حالا مانده‌ام با این وضعیت بد مالی پدرم چگونه از پس هزینه‌های خوابگاه خصوصی بر بیایم.

این تنها درد و دل یکی از ورودی جدیدهاست که در گیر و دار بی‌تدبیری مسئولین و تصمیمات عجیب و غریبشان گیر کرده است. زمان ثبت‌نام دانشگاه به او گفته‌اند تنها به دانشجویان با فاصله بیشتر از 400 کلیومتر خوابگاه تعلق می‌گیرد. حالا او مانده و خانه آرزوهای ویران شده بر سرش.

این روزها خوابگاه دانشجویی معضلی شده برای خودش، از اعمال سلیقه‌ای اولویت تعلق خوابگاه گرفته و تا کیفیت و کمبود خوابگاه طیف وسیعی از دانشجویان و خانواده‌ها را درگیر خودش کرده است. بخشی از این مشکل یقینا به دلیل کمبود اعتبارات عمرانی دانشگاه‌هاست.

Image result for ‫خوابگاه دانشگاه بجنورد‬‎

کمبود خوابگاه

از مشکلات دیگر دانشجویان متقاضی خوابگاه، کمبود ظرفیت است. دانشگاه بجنورد یکی از دانشگاه‌هایی است که کبمود خوابگاه دانشجویانش را آزار می‌دهد. مهرداد محمدیان، جانشین بسیج دانشجویی این دانشگاه معتقد است: « تعداد خوابگاه‌های دانشگاه کم است و به تعداد زیادی از دانشجویان روزانه دانشگاه هم خوابگاه نمی رسد. همین امر باعث می‌شود که دانشجویان به سمت خوابگاه‌های خودگردان بروند. هزینه خوابگاه‌های خودگردان ۱۵۰ هزار تومان بیشتر از خوابگاه‌های دولتی است و همچنین به دلیل عدم نظارت دانشگاه امنیت پایینی بخصوص برای دانشجویان دختر دارند.»

ظرفیت محدود خوابگاه دانشگاه فنی و مهندسی اسفراین

نودانشجویان اسفراینی نیز از این بلای کمبود خوابگاه بی‌نصیب نبوده‌اند. قربانی شیراز، سرپرست معاونت دانشجویی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین معتقد است: «ظرفیت خوابگاه ملکی دانشجویی این مجتمع محدود و فقط پاسخگوی نیازهای دانشجویان ورودی جدید و ممتاز سال‌های گذشته شده است.»

Image result for ‫دانشگاه فنی اسفراین‬‎

حادثه در کمین دختران خوابگاهی دانشگاه فنی و مهندسی اسفراین

میلاد سنجری دبیر انجمن اسلامی دانشگاه فنی و مهندسی اسفراین می گوید: امکانات خوابگاهی و سلف دانشگاه صنعتی اسفراین بسیار پایین و زیر خط فقر است.

وی ادامه می دهد: خوابگاه های دانشگاه سرویس ایاب و ذهاب ندارند که این مسئله رفت و آمد دانشجویان را با مشکل مواجهه کرده است و عملنا حادثه در کمین دختران خوابگاهی دانشگاه فنی و مهندسی اسفراین است.

نیاز شدید دانشگاه بجنورد به خوابگاه

احمد محقر رئیس دانشگاه بجنورد درباره ی مشکلات خوابگاه این دانشگاه می گوید: 60 درصد از دانشجویان این دانشگاه در هر سال تحصیلی نیازمند استقرار در خوابگاه ها هستند که در حال حاضر فضاهای خوابگاهی آماده شده برای دانشجویان این دانشگاه پاسخگوی استقرار تمامی آنان نیست.

نیاز شدید دانشگاه بجنورد به افزایش فضای خوابگاهی/نیاز ۶۰درصد دانشجویان به خوابگاه

حال باید پرسید آیا فرصت حداقل سه ماهه مسئولین دانشگاه‌ها جهت تامین امکانات رفاهی دانشجویان کافی نبوده است؟ در این سه ماه مسئولین دانشگاه مشغول چه کاری بوده‌اند که امروز پس از شروع ترم جدید تحصیلی این همه مشکل وجود دارد؟ چه زمانی قرار است دغدغه دانشجویان در مورد خوابگاه و انتخاب واحد و ... تمام شود و تنها به علم آموزی بپردازند؟

با این حال هرچند که نمی شود از تلاش های بعضی از مسئولین دانشگاه ها هم چشم پوشی کرد ...

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک