سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۹/۲۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۰۵:۲۲ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۲۱ - اذان مغرب:۱۷:۵۲:۰۸
بجنورد
۲۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۵۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ - ساعت ۱۳:۵۲

زالودرمانی و لارو درمانی تعرفه گذاری شد

مشاور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در امور طب سنتی گفت: 12 خدمت مربوط به طب ایرانی تعرفه گذاری شده است و دو خدمت زالودرمانی و لارودرمانی نیز به جمع این خدمات اضافه شد.
محمود خدادوست در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: در ویرایش کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت، 12 خدمت مربوط به طب ایرانی مانند حجامت خشک، حجامت تر،فصد، بخور، ماساژ تعرفه گذاری شده است و به تازگی در ویرایش سوم این کتاب دو خدمت دیگر طب ایرانی شامل زالودرمانی و لارو درمانی نیز تعرفه گذاری شد.
وی به رقم دقیق تعرفه این خدمات اشاره ای نکرد اما گفت: این خدمات طب ایرانی به دو صورت خدمات ویزیت و مشاوره ارائه می شود، تعرفه ویزیت خدمات طب ایرانی مانند تعرفه سایر خدمات پزشکی است و اگر از طریق پزشک عمومی ارائه شود، به میزان تعرفه ویزیت پزشک عمومی و اگر توسط پزشک متخصص طب ایرانی ارائه شود، به میزان تعرفه خدمت یک پزشک متخصص است.
مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: رویکرد کلی وزارت بهداشت توسعه خدمات طب ایرانی و ضابطه مند و قانونمند کردن این خدمات به دور از افراط و تفریط است.
وی افزود: برای این کار، بر اساس قانون برنامه توسعه ششم طب ایرانی در نظام شبکه خدمات بهداشتی-درمانی کشور ادغام می شود و برای اجرای این قانون آموزش همه دست اندرکاران نظام سلامت که علاقه مند به فعالیت در حوزه طب ایرانی داشته باشند، انجام می شود.
خدادوست گفت: آموزش مبانی طب ایرانی به همه سطوح نظام سلامت از بهورز گرفته تا پزشکان متخصص انتقال می یابد و هر فرد در هر سطحی که هست می تواند در حوزه محدود تعریف شده به ارائه خدمات طب ایرانی بپردازد.
وی افزود: آموزش اصول و مبانی طب ایرانی با همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و انجمن علمی طب سنتی انجام می شود.
وی ادامه داد: اقدام بسیار مهم و ارزشمند دیگری که وزارت بهداشت برای توسعه و گسترش خدمات طب ایرانی و ضابطه مند و قانونمند کردن آن انجام داده است، تعریف کردن و گنجاندن دو واحد درسی با عنوان آشنایی با اصول و مبانی طب ایرانی است که برای تمام رشته های علوم پزشکی شامل پزشکی،دندانپزشکی، داروسازی، تغذیه، مامایی، پرستاری و سایر رشته های مرتبط با گروه علوم پزشکی به عنوان درس اجباری ارائه می شود.
مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان حوزه طب سنتی چه برنامه ای دارد نیز گفت: رویکرد وزارت بهداشت این است که با توجه به تقاضای مردم برای دریافت خدمات طب سنتی ایرانی، ابتدا بستر و زمینه دسترسی مردم به خدمات ایمن و علمی را فراهم کند. این کار از طریق آموزش نیروهای ارائه کننده خدمات سلامت و نیز از طریق سلامتکده های طب ایرانی دانشگاه های علوم پزشکی یا مراکزی که مسئول فنی دوره دیده مورد تایید وزارت بهداشت دارند، گسترش می یابد.
خدادوست افزود: همزمان و در کنار توسعه خدمات ایمن و مورد تایید وزارت بهداشت و افزایش دسترسی مردم به خدمات طب سنتی مورد تایید، مدیریت های نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی افراد خاطی را شناسایی و بر اساس قوانین و ضوابط قانونی با متخلفان برخورد می کنند.
خبرنگار: افشین شاعری **ناشر: مریم برزآبادی
اجتمام(4)* 3063 ** 1418

انتهای پیام /*

 

 

 
 
 
 

 

 

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک