سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۷/۱۶/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۴۶:۴۵ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۵۱ - اذان مغرب:۲۰:۲۱:۴۹
بجنورد
۲۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ساعت ۱۰:۱
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان مانه و سملقان عنوان کرد:

جیره بندی آب همانند جایگاه های سوخت در سال های آینده/ مانه و سملقان بالاترین شاخص آبرسانی در استان

تیزرو رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیان کرد: برای ارتقاء شهرستان در زمینه آبرسانی به حد مطلوب ، به 74 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. هم چنین با دیدگاه و اقدام کارشناسانه، شاخص شهرستان از شاخص 59 در سنوات گذشته به شاخص 72 ارتقاء یافته است که بالاترین شاخص در سطح استان است.
جیره بندی آب همانند جایگاه های سوخت در سال های آینده/ مانه و سملقان بالاترین شاخص آبرسانی در استان,

به گزارش عصراترک به نقل از پایگاه خبری آشخانه، تیزرو رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان مانه و سملقان درگفتگوی با خبرنگار ما، با بیان این که در شهرستان از  18 هزار مشترک روستایی، حدود 17 هزار مشترک فعال وجود دارد، اظهار کرد: تمامی روستاهای بالای 20 خانوار تحت پوشش هستند که 106 روستا از پروژه های آبرسانی برخوردارند.

تیزرو با  تاکید بر این که کیفیت آب در اولویت های اول است، اظهار داشت: در دوره های گذشته کُلُر زنی آب حدود 35 درصد بوده که اکنون به وضعیت 90 درصد ارتقاء یافته است. هم چنین با احداث ایستگاه کنترل کیفیت، منابع آب روستایی هر ماه 2 بار سنجشِ کیفیت می شوند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی با بیان این که در سنوات گذشته، 24 روستا از طریق سیار و با تانکر آبرسانی می شد، خاطر نشان کرد: اکنون در سطح شهرستان مانه و سملقان این رقم به 5 روستا رسیده است و طی این مدت 19 روستا را از آبرسانی  سیار حذف و به شبکه آبرسانی مجهز شده اند.

تیزرو با اشاره به شبکه آبرسانی مجتمع امام رضا (علیه السلام) شامل روستاهای شهر آوا، انصار، زمان صوفی، قره مصلی، کلاته قمو، لنگر و ...  ، بیان کرد: با افزایش حجم مخازن آبی، حفر 4 حلقه چاه، تامین و تخصیص اعتبار پروژه های آبرسانی نگاه کارشناسانه در این روستاها، اکنون مشکلات تامین آب برطرف شده به گونه ای که حتی گزارش 1 ساعت قطعی آب نداشته ایم.

تیزرو با بیان این که اداره آب و فاضلاب روستایی به سَمت خودگردانی منابع مالی سوق داده می شود، خاطر نشان کرد: از این رو مشترکین با پرداخت به موقع آب بهاء و بهبود منابع مالی اداره، از خدمات بیشتر و بهتری نسبت به گذشته در حوزه شبکه های آبرسانی بهره مند خواهند شد.

وی هم چنین اظهار کرد: با دیدگاه و اقدام کارشناسانه،شهرستان از شاخص 59 در سنوات گذشته به شاخص 72 ارتقاء یافته است که بالاترین شاخص در سطح استان است.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان با بیان اینکه برای ارتقاء شهرستان در زمینه آبرسانی به حد مطلوب ، به 74 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: از این میزان اعتبار، چهار و نیم میلیارد تومان از سوی فرمانداری تامین اعتبار و تخصیص یافت. زیر ساخت های اداره آب و فاضلاب روستایی، فرسودگی شبکه های آبرسانی و افزایش احجام مخازن آبی در دستور کار است و از مسئولین تقاضا داریم که با تامین منابع مالی در افزایش خدمات رسانی به مردم حمایت نمایند.

وی با اشاره به افزایش انشعابات غیر قانونی مشترکین روستایی و استفاده در مصارف دامداری و کشاورزی، اظهار کرد: با معرفی این مشترکین به دادگاه، به جریمه های سنگین محکوم می شوند، از این رو مشترکین با رعایت مصرف بهینه و احترام به قانون از تنش و بحران های کم آبی پیشگیری نمایند.

تیزرو تصریح کرد: در حوزه خلیج فارس با وجود منابع آبی، وضعیت جمهوری اسلامی ایران می بایست نسبت به کشورهای دیگر بهتر می بود، در حالی که ایران در شاخص های پائین و وضعیت بحرانی تری قرار دارد، کشور ترکیه با وجود منابع آبی و سد های فراوان، برای فرار از بحران آب در سال های آینده برای الگوی مصرف خود برنامه ریزی می کند، ولیکن کشور ما با وجود این که چند سالی است در وضعیت بحرانی قرار گرفته، اصلاح الگوی مصرف صورت نگرفته است.

وی هم چنین افزود: با این روند مصرفِ آب و با کاهش منابع آبی در سال های نه چندان دور، همانند جایگاه های سوخت بنزین، برای تهیه آب باید جیره بندی شود.

تیزرو با اشاره به میزان مشکلات و بهبود آبرسانی در بخش های شهرستان، عنوان کرد: به یاری خداوند، مشکلات آبرسانی در بخش سملقان که پرجمعیت ترین بخش شهرستان است،  به طور کامل مرتفع گردیده و مانند گذشته مسئله جیره بندی وجود ندارد، بخش مرکزی نیز با حفر چاه گمانه زنی در مجتمع اینچه سفلی نیز به چند روستا آبرسانی می شود.

وی تصریح کرد: مشکلات آبی بخش مانه نیز با پروژه های آبرسانی متعدد به حداقل ممکن می رسد.

با اشاره به پروژه آبرسانی منطقه کالیمانی_خرتوت بیان کرد: این پروژه که آب چندین روستا را تامین می کند مبلغی بالغ بر 5/5 میلیارد تومان از محل سفر مقام معظم رهبری (حفظه الله) تامین اعتبار شد.

تیزرو اظهار کرد: در منطقه کالیمانی_خرتوت با حفر یک چاه با تولید آب 8 لیتر بر ثانیه برای 450 خانوار و مشترک تامین آب شُرب شد که عملا ما به 5 لیتر برثانیه تولید آب نیاز داشتیم. اما با پیش بینی هایی که با کاهش حجم تولیدی منابع آب در فصل تابستان داشتیم، یک حلقه چاه کمکی با تولید آب 20 لیتر بر ثانیه نیز حفاری شد که نیاز 2000 مشترک را تامین می کرد.

وی با بیان اینکه این منابع آبی در فصل تابستان به طور کامل و غیر منتظره ای خشک شد، افزود: با بررسی های میدانی متوجه شدیم که در حدود 50 چاه عمیق غیر قانونی در حریم چاه ها حفر شده که عامل اصلی خشک شدن این چاه ها بودند.

تیزرو عامل اصلی حفر این چاه ها را برخی از شوراها و دهیاران روستاها دانست که با پیگیری های مکرر مانع پلمپ چاه های غیرقانونی شدند، از این رو برای تامین آب روستاها و نیز با استقرار نیروهای جهادی کشور در این منطقه مجبور به آبرسانی سیار توسط تانکرها شدند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیان کرد: در صورتی که چاه های غیرقانونی توسط آب منطقه ای شهرستان پلمپ نشود، هم چنان با بُحران و چالش آب مواجه خواهند شد.

تیزرو تصریح کرد: برای بهبود و ارتقای سطح آبرسانی، شبکه توزیع برق محل چاه و کف شکنی در حال اجراست.

انتهای خبر/ فیروزبخت

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک