یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۲۹:۴۱ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۹ - اذان مغرب:۱۷:۱۳:۴۰
بجنورد
۱۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: ۲۷۹۵۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۲۰ - ساعت ۴:۱۸
در گفت و گو با عصر اترک اعلام شد:

۵۳۵ میلیارد تومان، خسارت بلایای طبیعی به خراسان شمالی طی ۴ سال/ عملکرد بیمه ها در جبران غرامت زلزله رضایت بخش نیست

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: از سال 93 تا کنون 535 میلیارد تومان خسارت ناشی از وقوع بلایای طبیعی شامل سیل و زلزله به خراسان شمالی وارد شده است که اغلب این خسارت ها به تاسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی بوده اند.
535 میلیارد تومان، خسارت بلایای طبیعی به خراسان شمالی طی 4 سال/ عملکرد بیمه ها در جبران غرامت زلزله رضایت بخش نیست,

حسین عظیمی، مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: طی سال های 93 تا 95، 422 میلیارد تومان خسارت بر اثر سیل و زلزله به تاسیسات زیربنایی و کشاورزی استان وارد شد.

به گفته عظیمی، از 422 میلیارد تومان خسارت وارده 116 میلیارد تومان آن به تاسیسات زیربنایی شامل شبکه های آب، برق، کانال های آبیاری، جاده های روستایی و معابر شهری و 306 میلیارد تومان نیز به بخش کشاورزی شامل اراضی و محصولات زراعی و باغی همچنین دام ها و تولیدات آنها وارد شده اند.

وی در ادامه افزود: طی شش ماه نخست سال جاری نیز 113 میلیارد تومان خسارت بر اثر سیل و زلزله به استان وارد شد که از این خسارت وارده 60 میلیارد تومان آن در بخش تاسیسات زیربنایی و 53 میلیارد تومان دیگر نیز به بخش کشاورزی بود.

وی درباره جبران خسارت این آسیب ها وارده گفت: هیات دولت در سال گذشته اعطای 22 میلیارد تومان به خراسان شمالی بابت جبران بخشی از خسارت وارده را مصوب کرد که این مبلغ به استان اختصاص نیافت و در سال جاری نیز اعطای این مبلغ تمدید شد که هنوز اختصاص نیافته است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی همچنین افزود: پس از واقعه زلزله 20 اردیبهشت ماه امسال مصوب شد تا 78 میلیارد تومان اعتبار در قالب کمک های بلا عوض، اعتبارات هزینه ای و تملکی به خراسان شمالی بابت جبران خسارت اعطا شود که هنوز اعطا نشده است.

وی در بخشی دیگر از سخن خود با تصریح بر این مطلب که پیشگیری، پایه و بنیان مدیریت بحران است، اظهار کرد: اولویت دست اندرکاران برای کاهش اثرات بلایای طبیعی باید مکان یابی و جانمایی صحیح برای احداث پروژه ها باشد تا احداث پروژه ها در مسیر گذر سیل و گسل زلزله نباشند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که شاهد هستیم در گذشته پروژه گلستان شهر بجنورد علاوه بر اینکه در مسیر آبریز علی آباد و باغچق جانمایی شد همچنین مقرارت ملی ساختمان در ساخت و سازهای این پروژه نیز رعایت نشده است که در واقعه زلزله اردیبهشت ماه امسال به ساختمان های این پروژه خسارت جدی وارد شد.

افزون بر این، عظیمی اجرای عملیات آبخوان داری و آبخیزداری را از دیگر اقدامات پیشگیرانه نام برد و گفت: در همین راستا، هر ساله باید به موقع و بر اساس طرح های مطالعه شده اعتبارات اختصاص داده شوند تا سیلاب ها کنترل شوند.

وی همچنین حفاظت از حریم رودخانه ها، اجرای دیوارهای ساحلی، بازگشایی مسیل ها و احداث کانال های جمع آوری آب های سطحی را از دیگر اقدامات پیشگیرانه برای کنترل سیلاب ها برشمرد.

علاوه بر این، وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه خراسان شمالی هر ساله در معرض وقوع بلاییای طبیعی قرار دارد در سال گذشته آموزش های مختلفی برای ارتقای آمادگی ادارات عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان برگزار شد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی همچنین افزود: در سال گذشته مانور و همایش های زلزله و مدیریت بحران را در استان برگزار کردیم.

وی در ادامه بر لزوم پوشش های بیمه ای ساختمان ها و بخش کشاورزی نیز تاکید و در عین حال از عملکرد شرکت های بیمه ای در جبران خسارت به منازل روستایی بیمه شده استان توسط دولت نیز انتقاد کرد.

وی با تصریح بر این مطلب که از عملکرد شرکت های بیمه ای در جبران خسارت منازل روستایی که بر اثر زلزله اردیبهشت ماه امسال آسیب دیدند، رضایت نداریم، عنوان کرد: شرکت های بیمه ای عدالت در پرداخت و پرداخت به موقع غرامت بیمه ای را رعایت نکردند.

با این وجود، عظیمی بر لزوم ترویج فرهنگ پوشش بیمه ای تاکید کرد و گفت: تجربه زلزله امسال این بود که برای آینده تضمین های کافی از شرکت های بیمه ای برای پرداخت غرامت های بیمه ای در وقوع بلایای طبیعی اخذ شود تا آنها به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک