سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰/۱۶/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۲۴:۲۰ - اذان ظهر:۱۱:۲۶:۱۴ - اذان مغرب:۱۷:۲۱:۲۷
بجنورد
۱۰° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۵۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ - ساعت ۴:۳۱
در گفتگو با سکینه روحانی نابینای تحصیل کرده مانه و سملقانی عنوان شد:

محیط و انسان ها را تا حدودی صحیح تصور می کنم/بیکاری، مشکل اصلی من است

سکینه روحانی نابینای موفق و تحصیل کرده مانه و سملقانی است که با وجود مشکلات، با زندگی خوب معامله کرده، او در مقاطع عالی دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرده، و توانایی ویژه ای در اداراک محیط دارد.

به گزارش عصر اترک به نقل از  خبری پایگاه آشخانه، ۲۳ مهر روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ اﺳﺖ. اﯾﻦ روز در ﺟﻬﺖ اﻫﻤﯿﺖ ﺑﻪ روﺷﻨﺪﻻن، ﺗﻮﺟﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻼت آﻧﻬﺎ و اﯾﺠﺎد ﻣﺤﯿﻂ ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن از ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ اﺳﺖ. ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﻦ، از ﺳﺎل ۱۹۶۴ ﮐﻪ اﯾﻦ روز ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺷﺪه اﺳﺖ، ﺑﻬﺎﻧﻪ ای ﺑﺮای ﭘﺎﺳﺪاﺷﺖ دﺳﺘﺎوردﻫﺎی اﻓﺮاد ﻧﺎﺑﯿﻨﺎ ﺑﻪ ﺣﺴﺎب ﻣﯽ آﯾﺪ. از این رو با سکینه روحانی، بانوی موفق و تحصیل کرده ی روشندل که با وجود مشکلات سخت در زندگی، با امید به تحصیل ادامه داد.

مشکلات، در مسیر زندگی و تحصیل

سکینه روحانی سال 1358 در روستای ناویا از شهرستان جاجرم متولد شد. او با وجود مشکلاتی، با زندگی خوب معامله می کند.

سکینه روحانی در رابطه با مشکلاتی که در مسیر تحصیلاتش وجود داشت را این گونه بیان می کند: تا پایان دوران ابتدایی را در خود روستای ناویا تحصیل کردم، از آنجا که دوره راهنمایی نداشت بعد از 4 سال ترک تحصیل، برای ادامه تحصیل با برادر کوچکترم دوره راهنمایی را در روستای عمارت به صورت رفت و آمدی گذراندیم و سال های بعد، در روستای دوبرج برای ادامه تحصیل خانه کرایه کردیم.

این روشندل با بیان این که از همان ابتدا در دبستان و مدرسه شاگرد اول بودم، اظهار کرد: من علاقه زیادی به درس خواندن داشتم، از طرفی خانواده من با ادامه تحصیلم در شرایط دور از خانواده مخالفت می کردند، حتی سوم راهنمایی هم که نابینا شدم و برای مداوا به مشهد مقدس رفتیم، بعد از نابینا شدنم هم، در زندگی خوابگاهی به تحصیل ادامه دادم. زندگی در آن شرایط نابینایی و دور از خانواده بسیار سخت و دشوار بود اما به خاطر آن که خودم این راه را پذیرفته بودم، ناملایمات را بازگو نمی کردم.

بیماری ناخوانده عامل نابینایی ام شد

سکینه روحانی با اشاره به دلیل نابینا شدنش، بیان کرد:  سال 1376 در مقطع سوم راهنمایی بودم که ابتدا دو بینی پیدا کردم که با مراجعه به پزشکان مشهدی، از وجود تومور مغزی خبر دادند، ولی با عدم پیگیری، این بیماری با ایجاد سردردهای شدید و کم بینی مرا از درس خواندن بازداشت، پدرم و برادرانم به دلیل دوری از خانواده امکان درمان مرا نداشتند، تا اینکه به دلیل شدت بیماری سه روز بیهوش شدم.

وی افزود: بعد از عمل، پزشکان امکان نابینا شدن مرا پیش بینی کرده بودند.

مقاطع عالی دانشگاهی، مقام اول شعر استانی

سکینه روحانی از تحصیلات خود و موفقیت هایش این چنین می گوید: من در مقطع لیسانس رشته الهیات گرایش علوم قرآن و حدیث در دانشگاه فردوسی مشهد و در مقطع فوق لیسانس رشته نهج البلاغه در دانشگاه پیام نور تهران تحصیل نمودم.

وی افزود: در دانشگاه برخی ترم های معدل الف بودم، و نیز در 1384 در مسابقات شعر استان، مقام اول شعر نابینایان را کسب نمودم.

آموزش صوتی و بریل شیوه های یادگیری در دانشگاه

این نابینای روشندل با اشاره به نحوه درس خواندن کتب درسی، اظهار کرد: بعد از نابینایی در همان خوابگاه شهر مشهد در دوران راهنمایی، در مدت یک هفته خط بریل را توسط دوستانم یاد گرفتم، دبیر آموزش خط بریل از آموزش یک هفته ای من تعجب و ابراز خرسندی نمود.

وی تصریح کرد: برای مطالعه درس ها، برخی کُتُب خط بریل داشتند و برخی نیز در قالب صوتی و گویا ضبط می شد که من از آن ها استفاده می کردم. در دوران دانشگاه نیز موسسه ای در تهران و نیز دوستانم کتب درسی ام را صوتی و روخوانی می کردند، سپس من آن ها را گوش می کردم که سختی هایی برای یادگیری داشت اما من سخت کوش بودم.

همه کارهایم را خودم انجام می دهم

خانم روحانی با اشاره به توانایی و قابلیت های خود می گوید: من کلیه کار های منزل را به تنهایی انجام می دهم و حتی آشپزی هم می کنم، علاوه براین ها به بافتنی و مروارید بافی انجام می دهم. هم چنین نقاشی با خط بریل رو هم انجام دادم که در نمایشگاه بهزیستی شهرستان وجود دارد، نقاشی بریل تفاوتش با نقاشی بینایان، نقطه گذاری و برجسته سایزی حاشیه نقاشی ست که مختص نابینایان است.

زندگی ام با رنگ ها عجین شده

این روشندل با اشاره با توصیف از زندگی خود، گفت: رنگ ها در زندگی من در دوران نابینایی نقش موثری دارند، در دوران ابتدایی به خاطر امید زیاد، نشاط و باهوشی ام زندگی ام را سبز تصور می کردم، در دوران ترک تحصیلم به خاطر اتلاف عمرم و عدم بهره از توانایی های ذهنی رنگ زندگی ام را زرد انتخاب کردم، در دوران راهنمایی با ادامه ی تحصیل دنیای من با وجود عطش به فراگیری علم و از طرفی سختی ها، زندگی ام قرمز رنگ شد.

وی هم چنین در ادامه تصریح کرد: در دوران یک و نیم ساله بیماری و از دست دادن بینایی ام، شب ها زیاد گریه می کردم که رنگ زندگی ام مشکی بود، اما در نهایت با وجود ادامه تحصیل در مقاطع عالی و دانشگاهی زندگی ام سفید شد و به زندگی امیدوار تر شدم.

محیط و انسان ها را تا حدودی صحیح تصور می کنم

در ادامه گفتگو با خانم سکینه روحانی متوجه شدم که توانایی شناخت محیطی بالایی دارند، به گونه ای که وی وضع ظاهری و تناسبات جسمی ما را به درستی بیان کرد و محیطی که در آن قرار داشتیم را به لحاظ مساحت و اجسامی که اطرافش وجود داشت را گمانه زنی نمود که همگی صحت داشت.

بیکاری، مشکل اصلی من است

خانم روحانی از مشکلات خود می گوید: بیکاری مشکل اصلی من است، من با این که تحصیلات عالی دارم و با شرکت در استخدامی ها، به خاطر مشکلم امکان استخدامی شدن وجود ندارد، احساس می کنم که تحصیلاتم بی نتیجه بوده است..

انتهای خبر/ فیروزبخت

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک