سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰/۱۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۲۳:۲۶ - اذان ظهر:۱۱:۲۶:۲۷ - اذان مغرب:۱۷:۲۲:۴۸
بجنورد
۹° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۹۵۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹ - ساعت ۴:۳۱
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خبر داد:

افزایش ۹۲ درصدی صادرات خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از افزایش 92 درصدی صادرات دراستان خراسان شمالی طی 6 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد.
افزایش ۹۲ درصدی صادرات خراسان شمالی,

محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصر اترک با اعلام این که خراسان شمالی با 22  کشور دنیا صادرات انجام می دهد از افزایش 92 درصدی صادرات  دراین استان  طی 6 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته خبرداد.

 

وی افزود: طی شش ماهه نخست امسال صادرات استان از نظر ارزشی 61.5 میلیون دلار و از نظر وزنی 311 هزار تن است.

 

وی عمده کالاهای صادراتی استان در 6 ماه امسال را محصولات پتروشیمی، پودر آلومینا، محصولات فولادی، پلاستیکی، ساختمانی، قطعات آهنی، بتن سبک، گچ، سنگ گرانتیتی، فوم، مواد غذایی ، محصولات کشاورزی وفرش ماشینی اعلام کرد.

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی عمده کشورهای صادراتی استان خراسان شمالی را افغانستان، ترکمنستان، عراق، تاجیکستان، آذربایجان، ترکیه، هند، آلمان ، امارات، روسیه ، بلغارستان، مالزی ، میانمار، ارمنستان، ازبکستان، تایلند، اسپانیا، ایتالیا، قزاقستان، آفریقای جنوبی، پرتغال و گرجستان اعلام کرد.

 

وی بیشترین صادرات استان خراسان شمالی را به کشور افغانستان به میزان  33.6  درصد اعلام کرد و کشورترکمنستان 15.7 درصد، هند 13.6 درصد، عراق 8 درصد و سایر کشورها 29/1درصد ذکر کرد.

 

صمدی سهم گمرک از صادرات استان را طی 6 ماهه نخست امسال از لحاظ ارزشی 39.7 میلیون دلار و از نظر وزنی 138.3 هزار تن عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 159 درصد و از نظر وزنی 73 درصد رشد داشته است.

 

وی با تاکید بر اهمیت راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو خراسان شمالی اظهار داشت: در این راستا اقداماتی انجام شده است چرا که قبلا کشور ترکمستان این موضوع را تایید کرده بود و هم اکنون اقداماتی در راستای علاقه مند کردن کشور همسایه برای این امر انجام داده ایم.

 

وی افزود: راه اندازی این بازارچه باعث رونق اقتصادی بین دو کشور بخصوص این استان خواهد شد و اگر در این مرز تردد برقرار شود کمک بزرگی به توسعه اقتصادی استان خواهد شد.

 

وی افزود: هم اکنون خراسان شمالی تنها استان کشور است که بازارچه مرزی ندارد در صورتی که این منطقه مرزی آرام، مقرون به صرفه و توجیه پذیر دارد.

 

صمدی پیگیری کاهش بهره های بانکی،پرداخت مشوق های صادراتی،بازگشایی بازارچه مرزی پروسه سو و... از ازجمله اقدامات در حال پیگیری اتاق بازرگانی خراسان شمالی اعلام کرد.

 

وی از برگزاری 15 دوره آموزشی برای تجار و بازرگان واحدهای تولیدی  طی سال جاری تاکنون از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی خبر داد و گفت: اتاق بازرگانی خراسان شمالی توانست رتبه اول کشوری در برگزاری دوره های آموزشی را کسب کند.

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به  برگزاری انتخابات هیات موسس اتاق مشترک بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در 19 مهر امسال با شرکت حدود 30 تاجر از خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: دراین انتخابات خراسان شمالی ازبین استان های هم مرز و کاری با ترکمنستان توانست جزو نفرات اول انتخاب شود.

 

وی از جمله استان های شرکت کننده و هم مرز با کشور ترکمنستان را استان های خراسان رضوی، شمالی، گلستان، مازندران وگیلان اعلام کرد وگفت: دراین انتخابات از سایر استان ها ازجمله تهران نیز حضور داشتند.

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  توسعه روابط اقتصادی، تسهیل در روابط و مراودات تجاری ، تسهیلات صدور  ویزا و روادید، شرکت در نمایشگاه ها، پذیرش و اعزام هیات های تجاری و بازاریابی را از مزیت های تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان اعلام کرد.

 

انتهای پیام/

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک