سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰/۱۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۲۳:۲۶ - اذان ظهر:۱۱:۲۶:۲۷ - اذان مغرب:۱۷:۲۲:۴۸
بجنورد
۹° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۶۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ - ساعت ۴:۴۹

خشکسالی ، نبود صنایع تبدیلی و مشکلات بیمه چالش اصلی پسته کاران اسفراینی

خشکسالی های پی درپی در چند سال گذشته ، سرمازدگی ، نبود صنایع تبدیلی و فراوری پسته و مشکلات بیمه ای از امشکلات اساسی پسته کاران اسفراینی است.
خشکسالی ، نبود صنایع تبدیلی و مشکلات بیمه چالش اصلی پسته کاران اسفراینی,
به گزارش عصر اترک  به نقل از  سپهرآیین ، در چند سال گذشته با خشکسالی های پی در پی در برخی از نقاط شهرستان اسفراین ، کشاورزان شهرستان روی به کشت محصولاتی مقاوم در برابر آب آورده اند که یکی از این محصولات پسته است.با توجه به سودآوری بالا و زمین های مستعد کشت پسته در دشت صفی آباد و زرق آباد کشت پسته در این مناطق رونق پیدا کرده است

با وجود مشکلات فراوان برای پسته کاران اسفراینی از جمله خشکسالی ،حمایت نکردن صندوق توسعه کشاورزان،نبود صنایع تبدیلی کشت پسته در سطح شهرستان در چند سال گذشته رونق چشم گیری داشته و هر ساله مقدار 250 هکتار به زمین های زیر کشت پسته در شهرستان اضافه می شود.

در حال حاضر میزان زمین های زیر کشت ب پسته در سطح شهرستان اسفراین  2250 هکتار می باشد که 750 هکتار از آن بارور بوده و هر ساله میزان 900 تن پسته خشک در سطح شهرستان تولید می شود که با توجه به بارور شدن دیگر باغات زیر کشت هر ساله به میزان تولید پسته در شهرستان اضافه می شود.

عرب زاده از پسته کاران بزرگ شهرستان که سالیانه نزدیک به 20 تن پسته در روستای چشمه خالد آباد تولید می کند می گوید: اولین مشکل ما خشکسالی و کمبود آب می باشد که هر ساله مقدار آن کمتر می شود و هر ساله میزان استفاده از آب را برای ما محدود می کنند.

وی یکی دیگر از مشکلات پسته کاران شهرستان را مشکلات بیمه ای می داند و می گوید: متاسفانه صندوق بیمه حمایت از کشاورزان حمایت خوبی از پسته کاران ندارد و هر سالی که باغات پسته دچار سرمازدگی و یا تگرگ شود به دلیل نبود ایستگاه هواشناسی در منطقه چشمه خالد آباد تایید نمی کند .

جباریان یکی دیگر از پسته کاران شهرستان که در منطقه زرق آباد نزدیک به 18 هکتار باغ پسته دارد می گوید: مشکل اصلی پسته کاران کمبود آب در چند سال گذشته است و به همین دلیل میزان استفاده از آب را محدود کرده اند.

این پسته کار در انتقاد از صندوق بیمه کشاورزان و وام ها با سود بالا می گوید: متاسفانه شرکت های بیمه برای هر هکتار پسته مبلغ 300 هزار تومان پول دریافت می کنند اما بعد از تایید سرمازدگی که ان هم به سختی انجام می دهند برای هر هکتار مبلغ 600 هزار تومان غرامت پرداخت می کنند که با توجه به سودآوری هر هکتار باغ پسته که بین 25 تا 30 میلیون تومان است بسیار کم می باشد.

وی یکی دیگر از مشکلات پسته کاران را وجود دلال بازی در فروش آن می داند و می گوید که متاسفانه به دلیل وجود واسطه و نبود کارخانه فراوری پسته در شهرستان ما مجبور هستیم پسته کله قوچی که جز بهترین نوع پسته نیز می باشد را بسیار کمتر از قیمت اصلی به فروش برسانیم.

ارغیانی از پسته کاران منطقه صفی آباد که 24 هکتار باغ پسته دارد می گوید: یکی از مشکلات پسته کاران کمبود کود های ضدشوری است و این باعث شده است که ما به سختی کود ها را تهیه کنیم.

وی د رابطه با نبود صنایع تبدیلی و کارخانجات فراوری پسته می گوید : متاسفانه به دلیل ناهماهنگی ها و مشکلات اداری هنوز موفق به ایجاد همچین کارخانه ای نشدیم و با توجه به میزان بالای تولید پسته در شهرستان از مسئولین می خواهیم که حمایت هایی برای ایجاد کارگاه های فراوری پسته داشته باشند.

خلیل عاقبتی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اسفراین در رابطه با مشکلات مطرح شده پسته کاران گفت: با توجه به خشک سالی های چند سال گذشته در شهرستان اسفراین ما اجرای چند طرح را در اسفراین پیش گرفته ایم   که می توان به بحث مدیریت کشت ، گسترش کشت گلخانه ای ، کشت کشاورزی حفاظتی و کشت محصولات جایگزینی اشاره کرد.

وی در رابطه با کشت محصولات جایگزینی می گوید: با توجه به خشکسالی های پی در پی در چند سال گذشته کشت محصولات مقاوم در برابر خشکسالی از جمله پسته و زعفران در سطح شهرستان جایگزین شده است و ما نیز به جهت تشویق کشاورزان برای اجرای این طرح ، توزیع نهال پسته یارانه ای،آموزش در خصوص نحوه  احداث باغ پسته و استاندارد های کشت را داشته ایم.

رئیس جهاد کشاورزی اسفراین می گوید: در جهت حمایت از تولیدات پسته کاران ، مجوز احداث 5 کارخانه فراوری و پوست کنی پسته در سطح شهرستان صادر شده و در حال حاضر این کارگاه ها و کارخانه ها در حال نصب دستگاه های خود هستند.

خلیل عاقبتی در رابطه با مشکل آب نیز می گوید :با توجه به اینکه هر ساله سطح آب های زیر زمینی در شهرستان 15 متر کاهش پیدا می کند گفت: با توجه به مشکلات خشکسالی ما مجببور به مدیریت در بحث آب هستیم و به جهت تحقق این امر نیز آبیاری نوین را در سطح شهرستان بخصوص مناطق خشکسالی در حال اجرا هستیم.

وی همچنین در رابطه با مشکلات بیمه ای پسته کاران گفت: بحث بیمه بحث کارشناسی است و علاوه بر نظر کارشناس ، اسناد هواشناسی نیز در بحث تایید و پرداخت غرامت نیز مهم است.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک