چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۶:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۶۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹ - ساعت ۲:۵۴

عدم مناسب‌سازی معابر شهر برای معلولین و جانبازان مشکل جدی فاروج است

جانبازان و معلولین به دلیل شرایطی جسمی خاصی که دارند برای تردد در داخل شهر همواره با مشکلات و معضلات مختلفی روبرو هستند که در این زمینه قانون با موظف کردن شهرداری و ادارات مختلف به مناسب‌سازی اقدام مناسبی را پیش‌بینی کرده است ولی متأسفانه در شهر فاروج شاهد این هستیم که این اقدامات در سطح حداقلی صورت گرفته است.
عدم مناسب‌سازی معابر شهر برای معلولین و جانبازان مشکل جدی فاروج است,

به گزارش عصر اترک به نقل از  فاروج من؛ وضعیت عبور و مرور عابران پیاده و پیاده‌روها جزو اولی استانداردهایی است که در تمامی شهرها ایجادشده و شهرداری‌ها همه‌ساله هزینه‌های بسیاری را برای بهسازی و مناسب‌سازی این اماکن انجام می‌دهند، در این میان مناسب‌سازی خیابان‌ها برای عبور و مرور معلولین از نکاتی است که بعضاً شاهد آن هستیم تا در بعضی موارد کمتر موردتوجه قرارگرفته است.

متأسفانه در شهر فاروج نیز به این مهم کمتر توجه شده و عدم مناسب‌سازی اماکن عمومی و معابر برای جانبازان و معلولین شهرستان مشکلات مختلفی را برای این قشر به وجود آورده است به‌طوری‌که برای عبور از خیابان‌های اصلی شهر مجبور به دور زدن کل خیابان هستند.

یکی از معلولین شهرستان فاروج در گفتگو با خبرنگار ما گفت: همیشه برای تردد در خیابان‌ها مشکل‌داریم و سختی‌های زیادی را باید تحمل‌کنیم. پیاده‌روها به دلیل عدم عقب‌نشینی بعضی از واحدها و یا هم‌سطح نبودن بعضی نقاط برای ما تقریباً غیرقابل‌عبور است.

وی در ادامه افزود: بیشترین مشکل ما زمانی است که بخواهیم از یک سمت خیابان به سمت دیگر برویم و مجبور هستیم همانند خودروها کل بلوار را دور بزنیم که خطرات زیادی را برای ما ایجاد می‌کند.

مناسب‌سازی اماکن مختلف شهری از وظایفی است که تمامی ادارات و سازمان‌ها موظف هستند تا در حیطه خود این امورات را انجام داده و شهرداری نیز باید اماکن داخل شهر را برای این منظور مناسب‌سازی کند که این امر در شهرستان فاروج بسیار کمتر صورت گرفته است به‌طوری‌که در بانک‌ها، ادارات، پارک‌ها و اماکن عمومی به حد قابل قبولی نیست.

روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان فاروج گفت: هرسال چندین جلسه به‌منظور مناسب‌سازی اماکن عمومی با حضور کلیه ادارات و به ریاست فرماندار شهرستان برگزارشده و تمامی مشکلات موجود در این جلسه مطرح می‌شود. مشکل اصلی جانبازان و معلولین بیشتر مربوط به تردد در خیابان‌ها و استفاده اماکن عمومی است که مناسب‌سازی آن‌طور که باید انجام نگرفته است و اغلب با مشکل روبرو هستند.

علی‌اصغر گل محمدیان گفت: شهرداری ایجاد رمپ، پل، خط بریل و... برای دسترسی معلولین و نابینایان باید انجام دهد، در شهرستان فاروج این اقدامات انجام‌شده ولی هنوز کم است چون بعضی از معابر زیرسازی و احداث آن‌ها در قدیم صورت گرفته و نسبت به نیازهای امروز غیراستاندارد است.

سرپرست شهرداری فاروج در ادامه اظهار داشت: بلوار موفق و طالقانی نیز چون در سالیان گذشته ساخت‌وساز انجام‌شده مناسب‌سازی لازم در آن صورت نگرفته است و باید در این خصوص بازنگری‌ها صورت گیرد. متأسفانه به دلیل عدم عقب‌نشینی بعضی از مالکان در این دو خیابان پیاده‌رو قطع می‌شود که این نیز مانعی برای ساخت‌وساز مناسب پیاده‌رو است.

وی در ادامه افزود: شهرداری برای ایجاد رمپ در میان بلوارها هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند در اسرع وقت آن را انجام دهد ولی این کار منوط به دریافت مجوز ترافیکی است که مشکلات و خطرات ترافیکی ایجاد نکند، برای بلوارهای امام رضا (ع) و آقا نجفی قوچانی نیز در شورای ترافیک شهرستان برای احداث رمپ معلولین مخالفت شده است و مجوز قانونی برای آن را نداریم.

جان شهروندان مهم‌ترین اولویت است

محمد داودی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: شهرستان فاروج فاقد کنارگذر بوده و مسیر تردد برون‌شهری و درون‌شهری تداخل دارد، از طرفی تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین از میدان اصلی شهر که مسیر تردد بسیاری از شهروندان است می‌باشد که معمولاً نیز این خودروها سرعت‌بالایی دارند.

داودی بابیان اینکه به عریض بودن بلوارهای امام رضا (ع) و آقا نجفی و سرعت‌بالای خودروها عابران عادی نیز با مشکل مواجه هستند، اظهار داشت: این مسیرها اکنون به یک نقطه حادثه‌خیز تبدیل‌شده است که گاهی شاهد سوانح مختلف برخورد خودروها با عابران پیاده هستیم. با عنایت به بررسی کارشناسی و بازدیدهای میدانی به‌عمل‌آمده از این مکان‌ها تردد این دسته از عابران بدون رعایت اصول ایمنی و فنی امکان‌پذیر نیست.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فاروج در ادامه افزود: یکی از راهکارها برای این دو مسیر احداث پل هوایی مکانیزه عابر پیاده است که هم برای معلولین و سالمندان و هم برای عابرین پیاده یک اقدام مهم و اساسی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سایر معابر و علی‌الخصوص بلوار طالقانی و شهید موفق با بررسی کارشناسان و رعایت نکات ایمنی کاربران ترافیک، در دونقطه امکان احداث محلی جهت عبور معلولین وجود دارد که به‌شرط رعایت نکات ایمنی، فنی و اصولی بلامانع است.

کنارگذر، پل هوایی و موارد دیگر از نیازهای مبرم شهرستان است که تاکنون به آن توجهی نشده است، نیازهایی که هرروز دیرکرد در اجرای آن ممکن است خطرات مختلفی را به وجود آورد و نیاز است که مسئولین نگاه جدی و اقدام سریعی برای آن به کار ببرند.
قشر معلولین و جانبازان در جامعه کمتر دیده‌شده و همواره برای تردد در سطح شهر، استفاده از اماکن عمومی، ادارات و عابر بانک‌ها دچار مشکلات مختلف بوده و اقدامات اندکی برای آن‌ها صورت گرفته است، البته باید تشکر ویژه‌ای نیز از معدود نهادها و اماکن عمومی داشته باشیم که با مناسب‌سازی خوب خود زمینه استفاده معلولین و جانبازان را فراهم کرده‌اند.

این نکته را باید در نظر داشته باشیم که جان شهروندان از هر چیزی مهم‌تر است و خصوصاً ایجاد پل هوایی در نقاط پرتردد جزو الزاماتی است که باید سریعاً در دست اقدام قرار گیرد، در حال حاضر مطلع هستیم که شهرداری در حال مذاکره و ثبت قرارداد برای احداث سه پل هوایی است اما امیدواریم که این مذاکرات سریع‌تر به نتیجه رسیده و شاهد برداشتن قدمی برای حفظ جان شهروندان علی‌الخصوص جانبازان و معلولین باشیم.

 

انتهای پیام./

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک