پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱/۱۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۵۱:۲۶ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۱۵ - اذان مغرب:۱۶:۵۰:۰۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: ۲۷۹۶۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۲ - ساعت ۴:۱۳
گزارش؛

زلزله غرب کشور زنگ هشداری برای بافت های فرسوده بجنورد/ خطر تخریب بیخ گوش واحدهای نامقاوم

در حالی شهرستان بجنورد دارای بافت فرسوده شهری زیادی است که خطر وقوع زمین لرزه هر لحظه بیخ گوش واحدهای نامقاوم این مناطق به شدت احساس می‎شود.
زلزله غرب کشور زنگ هشداری برای بافت های فرسوده بجنورد/ خطر تخریب بیخ گوش واحدهای نامقاوم,

به گزارش عصر اترک به نقل از  بجنا؛ در حالی که شهرستان بجنورد بر روی گسل های زلزله قرار گرفته است که بسیاری از بناهای مسکونی آن خصوصا در وسعت قابل توجه سکونت‎گاه‌های غیررسمی و بافت فرسوده شهری از مقاومت لازم برخوردار نیستند.

از طرفی پائین بودن میزان آگاهی شهروندان بجنوردی از پناه‌گیری در مکان‌های کم‌خطر در زمان وقوع زمین لرزه، کمبود تجهیزات و امکانات و نبود اعتبارات لازم به منظور رفع بخشی از نیازها و کاستی‌های موجود احتمال بالا بردن گستره خسارت‎ها را در هنگام وقوع زلزله بیشتر می‎کند.

با این وجود تقویت حوزه آموزشی با هدف پناه‎گیری صحیح شهروندان در هنگام وقوع زمین لرزه فاکتور بسیار مهمی است که در سایه آن می‎توان به کاهش خسارت‎های انسانی خوش‎بین بود.

تلاش به منظور جذب اعتبارات بیشتر و خرید تجهیزات مورد نیاز اولویت مهم دیگری است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، تا در زمان وقوع زمین لرزه خدمات‎رسانی به مجروحین احتمالی با سرعت و قوت بیشتری انجام شود.

اهتمام جدی مسئولان استانی و شهرستانی به منظور استفاده از شیوه‎های مختلف به منظور نوسازی بافت فرسوده شهری بجنورد اولویت مهم دیگری است که باید به جد به آن پرداخته شود.

یکی از شهروندان بجنوردی در گفتگو با خبرنگار بجنا، گفت: با وجود ماهیت زلزله خیز بودن این شهرستان مسئولان باید با ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شهروندان این شهرستان آنها را به نوسازی واحدهای مسکونی خود ترغیب کنند.

وی افزود: از طرفی آموزش‎های موثر به منظور کاهش آسیب‎های جانی در زمان وقوع زمین لرزه به همه اقشار مردم ارائه نمی‌شود.

وی عنوان کرد: با وجود تجربه وقوع زمین لرزه 5.7ریشتری اردیبهشت ماه امسال مسئولان دیگر نباید، به این موضوع با اهمال و بی‎توجهی نگاه کنند.

وجود معابر باریک و خانه‎های بسیار قدیمی زنگ خطری برای بالا بودن تلفات انسانی در زمان وقوع زمین لرزه‎


یکی دیگر از شهروندان بجنوردی، گفت: با توجه به اینکه واحدهای مسکونی سکونت‌گاه‌های غیررسمی این شهرستان بدون رعایت ضوابط اصول شهرسازی و رعایت ایمنی‎های لازم احداث می‎شوند، مسئولان باید از گسترش بی‎رویه این مناطق جلوگیری کنند.

رضایی ادامه داد: از طرفی وجود معابر باریک و خانه‎های بسیار قدیمی و حتی خشتی و گلی در بافت مرکزی و البته فرسوده شهر بجنورد زنگ خطر دیگری برای بالا بودن تلفات انسانی در زمان وقوع زمین لرزه‎های احتمالی است.

وی اظهار کرد: همچنین مسئولان باید با الزام سازندگان واحدهای نوساز به رعایت همه استانداردهای لازم به بالا بردن ضریب ایمنی سازه‌های تازه تاسیس کمک کنند، تا دغدغه بالا بودن خطرات جانی و مالی در هنگام وقوع زمین لرزه کمتر باشد.

154 هکتار بافت فرسوده در بجنورد


علي همتي، رييس اداره عمران و بهسازي راه و شهرسازي خراسان شمالي در گفتگو با خبرنگار بجنا، گفت: شهرستان بجنورد دارای 154 هکتار بافت فرسوده است.

وی افزود: ابنیه بافت فرسوده بسیار کم دوام هستند و برخی از کوچه ها عرض کمتر از 6 متر را دارا می باشند که در صورت وقوع حادثه امداد رسانی به این مناطق بسیار سخت وشاید غیر ممکن باشد و با توجه به مرکزیت بافت فرسوده، می تواند باعث قطع ارتباط ترافیکی و امدادرسانی به سایر محلات گردد.

وی اظهارداشت: از طرفی ابنیه تاریخی در داخل بافت وجود دارد از جمله کاروانسرای ساربان محله ،سردار،بیمارستان مفخم و حسینه جاجرمی....احتمال تخریب و فراموشی تاریخ و هویت شهری بجنورد را به دنبال خواهد داشت، همانطور که در زلزله بیست و سوم اردیبهشت ماه امسال بنای آینه خانه مفخم خسارت زیادی وارد شد.

همتی در ادامه بیان داشت: با توجه به سطح زندگی در محلات بافت فرسوده و پایین بودن وضعیت اقتصادی تعداد خانوار ساکن در یک واحد بیش از یک خانوار می باشد که این میتواند تعداد تلفات احتمالی را بالا ببرد .

695 فقره تسهیلات جهت ساخت در بافت فرسوده اعطا شده است
وی عنوان کرد: تملک اراضی فرسوده میانی، پرداخت تسهیلات ساخت، اعطای تخفیفات عوارض پروانه ساختمانی، بازگشایی معابر کم عرض، آسفالت و جدول کشی معابر،احداث پارک و بهسازی مسیل در محلات از جمله اقداماتی است که در جهت باز آفرینی بافت های فرسوده صورت گرفته است.

وی افزود: تا کنون 695 فقره تسهیلات جهت ساخت در بافت فرسوده اعطا شده است که از این تعداد 300 فقره به متقاضیان بجنوردی اعطا شده است .

وی با اشاره به برنامه های اداره راه و شهرسازی استان در جهت مقاوم سازی بافت های فرسوده، گفت: با توجه به باز گشایی محور 16 متر ی حدفاصل شهید پور آدینه و شهید منصور حصار ی درصدد باز طراحی محور مذکور در راستای توسعه و بازگرداندن هویت این محله با توجه به مرکزیت آن در شهر هستیم.

    رييس اداره عمران و بهسازي راه و شهرسازي استان ، ادامه داد: با پرداخت تسهیلات ساخت مسکن و تخفیفات 50درصدی عوارض پروانه بر آن هستیم تا به صورت خود جوش از طریق مردم و بدون مداخله مستقیم بتوانیم بخش عظیمی از محدوده بافت فرسوده را نوسازی کنیم همانطور که در ضلع جنوبی محور طالقانی شاهد ساخت و سازهای بسیاری هستیم .

وی در پایان گفت: با برگزاری منظم و مستمر ستاد استانی باز آفرینی شهری برانیم تا با یکپارچه سازی تصمیمات مدیریت شهری برای مناطق هدف و به کمک کلیه دستگاهها بتوانیم پروژه های محرک توسعه بیشتری به مرحله اجرا برسانیم .

انتهای پیام/ قربانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک