سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲/۱۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۵:۱۳:۰۶ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۵۴ - اذان مغرب:۱۶:۴۳:۲۹
بجنورد
صفر° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۷۹۶۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ - ساعت ۵:۲۸

برگزاری نخستین کورس پاییزه اسب دوانی در بجنورد/ پایانی بر بلاتکلیفی پیست علی آباد

موافقت فرمانده تیپ 130 شهید دلجویان ارتش خراسان شمالی با واگذاری موقت پیست علی آباد به منظور برگزاری نخستین کورس پاییزه اسب دوانی پایانی بر بلاتکلیفی چندین ساله تنها پیست سوارکاری شهرستان بجنورد شد.
برگزاری نخستین کورس پاییزه اسب دوانی در بجنورد/ پایانی بر بلاتکلیفی پیست علی آباد,

به گزارش عصر اترک، با موافقت سرهنگ ابراهیم گل گلی فرمانده تیپ 130 شهید دلجویان ارتش ، زمین 20هکتاری این مجموعه، با وجود کاربری نظامی - آموزشی در اختیار هیات سوارکاری قرار گرفت و چهارشنبه هفته جاری نخستین کورس پاییزه اسب دوانی بجنورد در پیست سوارکاری علی آباد برگزار می شود.

طی چند سال گذشته زمینی در منطقه علی آباد بجنورد برای ساخت پیست اسب دوانی در نظر گرفته شد که به علت اختلافات موجود میان ارتش و سازمان هایی همچون اداره کل راه و شهرسازی و ... این امر تا به امروز محقق نشده بود.

سند زمین مزبور به نام سازمان ملی زمین و مسکن است و راه و شهرسازی  و ارتش به نوعی ادعای مالکیت آن را دارند و این ادعاها سبب شده تا تکلیف زمین پیست علی آباد حل نشده باقی بماند.

موافقت فرمانده ارتش با واگذاری موقت 20 هکتار از اراضی به هیات سوارکاری استان سبب شد تا نخستین کورس پاییزه در شهرستان بجنورد مرکز خراسان شمالی برگزار شود.

این مسابقات قرار است در سه هفته متوالی در پیست سوارکاری علی آباد برگزار شود که نخستین آن در روز چهارشنبه هفته جاری و دو مسابقه بعدی درروز های جمعه هفته های آتی برگزار می شود.

استان خراسان شمالی از جمله استان هایی به شمار مي رود که یکی از نژادهای اصیل اسب ایران زمین در آن قرار دارد، اسب اصیل ترکمن که آوازه آن در سراسر جهان نیز به واسطه چالاکی و چابكي اين گونه پیچیده شده است.

اسب اصیل ترکمن جایگاه منحصر بفردی در کشور و استان دارد که نمی توان آن را انکار کرد اما کمبودها، کاستی ها، ناهماهنگی ها و بی توجهی ها در میان مسئولان سبب شده تا صنعت اسب در استان نتواند رشد و پیشرفت داشته باشد.

در حال حاضر بزرگترین مشکل پرورش‌دهندگان اسب در این استان مشخص نکردن DNA و عدم صدور شناسنامه برای پدر برخی از اسب‌ها، نبود پیست سوارکاری و محلی برای معرفی اسب و به دنبال آن نبود بازار فروش است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي در اين استان بيش از هزار راس اسب اصيل تركمن با اجرای طرح ژنوتایپینگ شناسایی شده اند  اما تاکنون آن طور که باید و شاید به این ظرفیت استان توجه نشده است.

بطوری که برگزاری مسابقه و کورس های محلی استان تنها در منطقه جرگلان و بعضا بدون دخالت هیات سوارکاری به شکل سنتی برگزار می شد.

پرواضح است که رونق صنعت اسب ترکمن می تواند سبب افزایش درآمد در استان به ویژه  روستاییان محروم  شهرستان راز وجرگلان باشد اما این بی توجهی ها سبب شد تا معدود کسانی که تلاش دارند تا این نژاد و ذخیره ژنتیکی استان را حفظ کنند در ادامه فعالیت های خود بی انگیزه و بی رغبت شوند.

انتهای پیام/

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک