پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۷:۰۹ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۱۸ - اذان مغرب:۱۷:۴۴:۳۵
بجنورد
۳° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۹۷۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ - ساعت ۶:۴۱
در گفت و گو با عصر اترک عنوان شد؛

عارضه یابی های جزیره ای، صنایع خراسان شمالی را نجات نمی دهد/صنایع، نقشه راه می خواهند نه تسهیلات گران قیمت

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی با تصریح بر این مطلب که از گذشته تاکنون موضوع عارضه یابی صنایع کوچک استان به صورت جزیره ای انجام شده اند و هنوز هم این روند ادامه دارد، اعلام کرد: صنایع خراسان شمالی به نقشه راه احتیاج دارند و باید ستاد عارضه یابی صنعتی در استان تشکیل شود.
عارضه یابی های جزیره ای، صنایع خراسان شمالی را نجات نمی دهد/صنایع، نقشه راه می خواهند نه تسهیلات گران قیمت,

امید حیدریان، رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: سال ها است که در خراسان شمالی موضوع عارضه یابی صنایع کوچک استان در دستور کار بوده است و هر ساله نیز این عارضه یابی به صورت دستوری، تهیه گزارش و بایگانی گزارش ها انجام شده اند و هیچ نتایجی به همراه نداشته اند.

حیدریان با تصریح بر این مطلب که آفت صنایع کوچک خراسان شمالی از زمان اجرای طرح بنگاه های زودبازده شروع شد، عنوان کرد: در زمان اجرای طرح بنگاه های زودبازده در دوران دولت نهم، اعطای تسهیلات بسیار در دستور کار قرار گرفت و به دریافت کنندگان این تسهیلات گفته شد که برو کارآفرین بشو.

وی افزود: این در حالی بود که به دانش و صلاحیت این اشخاص دقت نشد و عده زیادی نیز وسوسه شدند و با دریافت این تسهیلات کارخانه راه اندازی کردند و این در حالی است که صفر تا صد کارخانه داری به دانش های مختلفی نیاز دارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در دوره بنگاه های زودبازده قیمت های حامل های انرژی ( آب- برق – گاز ) و قیمت نرخ ارز توجیه اقتصادی داشت و این در حالی بود که با اجرای هدفمندسازی یارانه ها، قیمت حامل های انرژی، نرخ ارز و نرخ تورم بالا رفت و این افزایش قیمت ها، شرایط ادامه کار را برای این واحدهای صنعتی سخت تر کرد.

افزون بر این، حیدریان خاطر نشان کرد: بسیاری از این صنایعی که در آن دوره یاد شده فعال شدند به علت اینکه از دانش کافی مدیریت واحد صنعتی مطلع نبودند، ماندگاری این واحدها با چالش روبرو شد و هم اکنون نیز وجود مشکلات این واحدها حتی جلوی حل مشکلات سایر واحدهای صنعتی را گرفته است.

وی در بخشی دیگر از سخن خود با یادآوری این مطلب که دو سال قبل برای خروج صنایع کوچک استان از بن بست مشکلات، طرح عارضه یابی صنایع کوچک استان را به استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تقدیم کردم، گفت: هدف از ارائه این طرح شناسایی مشکلات صنایع کوچک استان، تهیه نقشه راه، ارائه برنامه و تعیین تکلیف این صنایع بود.

وی افزود: در این طرح عارضه یابی خواستار شدم آن واحدهایی که امکان ادامه حیات دارند، حمایت و آن واحدهایی که باید تعطیل شوند، حذف شوند.

با این وجود، رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه طی این سال ها، عارضه یابی صنایع کوچک به صورت موردی، جزیره ای و فقط در حد مطالعه و شناسایی مشکلات آنها توسط شرکت شهرک های صنعتی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان انجام شده و برای برون رفت آنها از گودال مشکلات فقط تسهیلات و یارانه تسهیلات اعطا شده است.

وی در ادامه با اذعان بر این نکته که متولیان امر، شناسایی مشکلات صنایع کوچک را با طرح عارضه یابی صنعتی اشتباه گرفته اند، تاکید کرد: مشکلات صنایع کوچک با اعطای تسهیلات حل نمی شود.

وی اعلام کرد: برای حل مشکلات صنایع کوچک استان باید ستاد عارضه یابی صنعت تشکیل و نقشه راه برای این واحدها تهیه و از اقدامات جزیره ای نیز پرهیز شود.

حیدریان در خاتمه با بیان اینکه تجربه گذشته باید چراغ راه آینده باشد، به دانشجویان و فارغ التحصیلان  دانشگاهی توصیه کرد: با توجه به اینکه انجام هر کاری به دانش و مهارت مرتبط احتیاج دارد، بنابراین برای خود نقشه راهی مشخص کنید و به دنبال کسب تجربه در واحدهای تولیدی سرپا و موفق بروید.

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک