یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱/۱۸/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۵۴:۰۹ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۶:۴۸:۱۳
بجنورد
۱۳° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۷۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ - ساعت ۷:۲۲

رسانه و تاثیری که بر سبک زندگی دارد

زندگی کردن، اولین مساله ای است که به هنگام تولد انسان مطرح می شود، اینکه سبک و سیاق این زندگی چگونه باشد و چه مسیری را بپیماید، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که زندگی شخص مسلمان با غیر مسلمان، بی دین و بادین متفاوت است و بنا به فرموده ی مقام معظم رهبری سبک زندگی بخش اصلی و حقیقی تمدن است.
رسانه و تاثیری که بر سبک زندگی دارد,

زهرا جوادی شامیر _ تمدن شاکله ی زندگی است و همه ی بخش ها و ابعاد آن مثل خانواده، ازدواج، نوع مسکن، لباس، و... را به طور کامل در برمی گیرد. اما آنچه نقشی متمایز و متفاوت از سایر موارد دارد رسانه است، چرا که می تواند تمامی موارد ذکر شده را به صورت فرهنگ به بینندگان بیاموزد.

 اینکه این مفاهیم را به چه سبکی بازگو نماید تا حسن نیت و صداقت خویش را به بینندگان به اثبات برساند، بسیار مهم است.

در جوامع توسعه یافته، رسانه نقش کلیدی در پیشبرد اهداف کشور را دارند، متاسفانه در کشور ما رسانه ها بسیار منفعلانه عمل می کنند و اگر به همین طریق ادامه یابد، خیلی زود رسانه های بیگانه گوی سبقت را از رسانه های داخلی می رباید.

 اگر به برنامه های صدا و سیما توجه کنیم، خواهیم دید آن دسته از برنامه هایی که الگوی خوبی برای سبک زندگی اسلامی است، دقیقا در زمان های استراحت بینندگان پخش می شود  و حتی اگر با کیفیت ترین هم باشد به دلیل عدم پخش زمان مناسب بازخورد مفیدی ندارد و این برنامه ها برخلاف سایر برنامه ها اغلب بازپخشی ندارند.

نکته دیگر اینکه ما از سویی در جایگاه تبلیغ ساده زیستی ظاهر می شویم، حال آن که پیام های بازرگانی مان عین تجمل و لوکس گرایی است  و تدبیر رسانه ای که برای این موضوع اندیشیده می شود، این است که در فیلم وسریال ها در تلاشیم به اثبات برسانیم که ثروتمندان زندگی مشوش و بدون آرامش دارند ولی افراد فقیرتر آرامش بیشتری دارند.

موضوع دیگر آن که طبق فرمایش رهبری چادر حجاب برتر است، اما در رسانه ی ما خانم های چادری معمولا خدمتکار و پرستار کودکند و به ندرت نقش پزشک و مهندس و ... دارند  و این القا می کند هر کس در مسیر سبک زندگی اسلامی گام بر می دارد جایگاه اجتماعی پایینی دارد.

بنابراین با توجه به نقش کلیدی رسانه در نهادینه کردن فرهنگ سبک زندگی اسلامی ، با اصلاح آن می توان امید به اصلاح جامعه داشت  البته به شرطی که این اصلاح حاصل تفکر و خلاقیت باشد نه تقلید کورکورانه از سایر رسانه ها.
 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک