پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱/۱۵/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۵۱:۲۶ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۱۵ - اذان مغرب:۱۶:۵۰:۰۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۲۷۹۷۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۵ - ساعت ۷:۳۱
گفت و گوی با رئیس بهزیستی شیروان:

۳۴۵۰معلول در شهرستان وجود دارد/ ۸۴۵نفر از اداره بهزیستی شیروان مستمری می گیرند

درحال حاضر افراد تحت پوشش اداره بهزیستی مطابق با تعداد 845 نفر معلول به صورت مستمر و 3450نفر به صورت غیرمستمر خدمات دریافت می‌کنند
3450معلول در شهرستان وجود دارد/ 845نفر از اداره بهزیستی شیروان مستمری می گیرند

به گزارش پایگاه خبری شیروان، طبق آمارهای موجود در کشور ما بیش از یک میلیون نفر با ویژگی های خاص، زندگی می کنند که فراهم کردن شرایط مناسب جهت برخورداری از حقوق اجتماعی یکسان، از مهم ترین وظایف اجتماع در قبال آنهاست. در این میان دولت، اصلی ترین نهاد متولی فراهم آوردن نیازهای این دسته افراد محسوب می شود. در کشور ما نیز، سازمان بهزیستی عهده دار این امر خطیر است، فعالیتی که با رای بر تعهدات شغلی و انسانی، رنگ و بویی الهی دارد.

 معلولان با تکیه بر اراده و همت بالای خود توانسته اند گام های بلندی در حوزه های مختلف بردارند و نمونه هایی از این عزم و اراده در شهرستان نیز وجود دارد، اما از آن جایی که رسیدگی به وضعیت این قشر از جامعه نیازمند همکاری و همفکری دیگر نهادها و به خصوص خیران با بهزیستی است، امیدواریم این همکاری ها با همت و تلاش بیشتر، مضاعف شود تا ما بتوانیم سطح خدمات به معلولان را نیز گسترش دهیم.

در همین باره به بهانه ۱۲ آذرماه، روزجهانی معلولان، به اداره بهزیستی شیروان مراجعه کردیم وگفت و گو را با مسئول این اداره انجام دادیم، مصاحبه ای داشتیم که می خوانید

به طور کلی واژه «معلول» به چه کسی اطلاق می شود؟
قبلأ معلولیت، تنها  با نقص عضو شناخته می شد ولی الآن معلولیت تنها در بحث های پزشکی خلاصه نشده و محرومیت هایی که فرد به دلیل معلولیت خود با آن روبرو می شود نیز به عنوان معلولیت های اجتماعی شناخته می شود، به طور کلی معلولیت ها به چهار دسته جسمی، حرکتی- حسی (شنوایی و بینایی)- ذهنی و روانی تقسیم می شوند، برای هر معلول در بدو ورود، کمیسیون پزشکی تخصصی تشکیل داده می شود و با حضور کارشناسان تخصصی همان نوع معلولیت، شرایط مددجو ارزیابی شده و طبق دستورالعمل های بین المللی میزان و نوع معلولیت تشخیص داده می شود.

بیشترین نوع معلولیت در سطح شهرستان، از کدام نوع است؟
گروه های معللین جسمی، ذهنی، شنوایی، بینایی و روانی به ترتیب بیشترین درصد را به خود اختصاص داده اند.به طورکلی، سوانح جاده ای، حوادث کار، بیماری هایی که موجب یک عارضه جسمی می شوند، همه از دلایلی است که باعث می شود تعداد معلولین حسمی و حسی معمولأ بیشتر از موارد دیگر باشند.

در خصوص معلولیت از نظر روانی بیشتر توضیح بدهید. آیا هر نوع بیمار روانی را می توان در این گروه جای داد؟
خیر، تنها بیمارانی را در این بخش پذیرش می کنیم که بیماری روانی مزمن داشته باشند یعنی با ارائه سوابق بستری و نظر کارشناسان و روان پزشکان این امر صورت می گیرد چرا که تشخیص این نوع بیماری ها بسیار دشوار است.

چه حمایت هایی از این بیماران صورت می گیرد؟
معمولا اینگونه بیماران را در اولویت قرار می دهیم  و مراکز نگهداری از این افراد نیز فعال است که با درخواست خانواده های آنها، به آن ارجاع داده می شوند.ُ

به طورکلی چه اقدامات حمایتی از این افراد صورت می گیرد؟
اقدامات حمایتی نیز متنوع است. به عنوان مثال دانش آموزان و دانشجویان طبق قوانین و دستورالعمل های موجود، از کمک هزینه های تحصیلی برخوردار می شوند. و یا اینکه خانواده هایی که بیمار روانی مزمن و یا بیماران معلول ذهنی دارند و قادر به نگهدای آن نیستند، می توانند به مراکزی که در سطح استان و کشور برای کمک به نگهداری آنها به صورت شبانه روزی یا پاره وقت فراهم شده، مراجعه نمایند.

در شیروان هم چنین حمایت هایی وجود دارد؟
بله، حمایت مالی شامل تأمین معاش، هزینه مسکن و … توسط خود بهزیستی انجام می شود. در امور دیگر مثل نگهداری از معلولین ذهنی نیز یک مرکز دخترانه و یک مرکز پسرانه به صورت شبانه روزی، فعال هستند و دو مرکز نیز به صورت روزانه خدمات دهی می نمایند.

-طبق قانون ۳% از پذیرفته شدگان آزمون های استخدامی  باید از میان افراد معلول صورت گیرد، این فرآیند چگونه است؟
وقتی نهادی آگهی استخدام صادر می کند، معلولین واجد الشرایط، پس از شرکت در آزمون در اولویت قرار می گیرند و پس از اخذ تأییدیه از بهزیستی طبق نیاز ارگان و با در نظر گرفتن این قانون، استخدام می شوند که نمونه هایی از این قبیل را در ادارات همین شهر می توان مشاهده نمود.

عمده ترین مشکلات و دغدغه های فردی معلولین شهرستان چه مواردی است؟
مشکلات معلولین را باید باتوجه به نوع وشدت معلولیت آنها تقسیم بندی کرد: عدم مناسب سازی و وجود موانع شهری که نخستین و مهم ترین مشکل معلولان است، چون سبب ایجاد مانع درانجام فعالیت های اجتماعی و توانبخشی اجتماعی معلولان می شود. انسان ذاتا موجودی اجتماعی آفریده شده است اما وقتی در نخستین قدم روابط اجتماعی را از آن فرد بگیرند، مشکلات روحی و روانی و مشکلات دیگر به وجود می آید.
ضعف در خدمات درمانی و توانبخشی، همانطور که مستحضرید؛ یک فرد دچار آسیب دیدگی ضایعه نخاعی می بایست تحت خدمات درمانی مخصوصی قرار گیرد، البته چند سالی ست که سازمان بهزیستی طرح ویزیت در منزل را اجرا می کند که کافی نیست ولازم است وزارت بهداشت نیز تمهیداتی در این زمینه بیاندیشد.


آیا آموزش از زمان کودکی برای افراد معلول مفید است؟

در زمان کودکی هر فرد، فرصت های طلایی جهت شکل گیری و تربیت اشخاص در آینده پی ریزی و برنامه ریزی می شود و این زمان طلایی برای کودکان معلول بیشتر حایز اهمیت است و باید بعد از تشخیص و با توجه به نوع معلولیت برنامه ریزی نمود وآموزش های لازم را هم برای خانواده و هم برای کودک معلول آغاز کرد

خانواده ها چقدر در پیشرفت معلولین نقش دارند؟

یکی از مهم ترین و اساسی ترین نقش هایی که در آینده ی افراد معلول تاثیر گذار است والدین وخانواده های آنان هستند، تا حمایت خانواده و پیگیری آنان نباشد اصلا درمان و یا توانبخشی صورت نمی گیرد. البته ئر مقابل خانواده هایی نیز وجود دارند که حاضر نیستند کودکان معلول خود را حتی به اقوام خودشان نشان دهند،البته بیشتر خانواده های معلولین همیشه پیگیر هستند و کمتر از آنان ورنج های شان سخنی به میان می آید.

محیط شهر در حال حاضر چقدر برای زندگی یک فرد معلول مناسب است؟

مسلما ارزیابی سخت است، کارهای زیادی انجام شده ولی هنوز تا حد ایده آل فاصله زیادی داریم. برخی از این تغییرات زیاد محسوس نیست ولی برای این افراد مفید بوده است.

صحبت پایانی؟

در پایان با گرامی داشت روز جهانی معلولین، مسئولین و خیرین و معتمدین و اندیشمندان شهر را به همدلی و تأمل بیشتری با بهزیستی را در دستور کار قرار دهند و در راستای ارایه خدمات بهتر و ارزشمندتر یاری کنند، قابل ذکر است رسانه با اطلاع رسانی های  ارزشمند خود نقش بسیار پررنگی در کمک به محرومان را داردو امیدوارم مطبوعات و اصحاب رسانه بیشتر از پیش در کنار ما باشند و با انتقاد های سازنده خود یاریمان دهند.

امیدواریم روزی برسد که نه معلولی باشد و نه نیازمندی…

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک