چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱/۲۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۵۶:۵۰ - اذان ظهر:۱۱:۲۶:۳۱ - اذان مغرب:۱۶:۴۶:۳۷
بجنورد
۱۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۹۷۵۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ - ساعت ۷:۱۶
در گفت و گو با عصر اترک اعلام شد:

افزایش ۱۶ میلیون تن بوکسیت به ذخایر آلومینای جاجرم/پیش بینی بهره برداری از خط تولید شمش آلومینای جاجرم تا سال آینده

مدیرعامل شرکت آلومینیای جاجرم با بیان اینکه شرکت آلومینای جاجرم طی سه سال اخیر به طور جدی بر اکتشاف ماده معدنی بوکسیت معطوف شده بود، اعلام کرد: طی این سه سال با اکتشافات انجام شده 16 میلیون تن ماده معدنی بوکسیت کشف شده به ذخایر آلومینای جاجرم اضافه شد.
افزایش 16 میلیون تن بوکسیت به ذخایر آلومینای جاجرم/پیش بینی بهره برداری از خط تولید شمش آلومینای جاجرم تا سال آینده,

تورج زارع، مدیر عامل شرکت آلومینیای جاجرم در گفت و گو با عصر اترک اظهار کرد: در حال حاضر در کارخانه آلومینای جاجرم خطوط تولید محصولات پودر آلومینا و آلفا آلومینا همچنین هیدرات آلومینیوم که به پودر آلومینا تبدیل می شود، تولید می شوند.

به گفته زارع، ظرفیت سالانه تولید پودر آلومینا در این کارخانه 250 هزار تن و تولید آلفا آلومینا پنج تا شش هزار تن است.

وی با بیان اینکه مشتریان اصلی محصولات این کارخانه کارخانجات داخلی هستند، گفت:  کارخانجات ایرالکوی و المهدی مشتریان محصول پودر آلومینای این کارخانه هستند.

وی ادامه داد: هم اکنون کارخانه آلومینای جاجرم با ظرفیت تولید یاد شده در پودر آلومینا خود پاسخگوی یک سوم از نیاز کارخانجات داخلی کشور است.

زارع افزود: کارخانجات داخلی که به محصول پودر آلومینا نیاز دارند دو سوم از نیاز خود را از محل واردات پودر آلومینا تهیه می کنند.

این مدیر عامل با تصریح بر این مطلب که کاهش وابستگی به واردات پودر آلومینا، به میزان ذخایر و اکتشافات جدید از ماده معدنی بوکسیت نیاز دارد، اظهار کرد: هر چند ایران همانند کشورهای هند، گینه و استرالیا بوکسیت خیز نیست، با این وجود، انجام اکتشافات برای کشف و استخراج ماده معدنی بوکسیت در کشور ایران در حال انجام است.

وی اعلام کرد: در همین راستا، طی سه سال اخیر اکتشاف معادن و ذخایر جدید از ماده معدنی بوکسیت در دستور کار شرکت آلومینای جاجرم قرار دارد که تاکنون توانسته ایم 16 میلیون تن ذخایر جدید از ماده معدنی بوکسیت را به ذخایر پیشین این کارخانه اضافه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: 50 درصد از 16 میلیون تن ماده معدنی بوکسیت کشف شده در شهرستان جاجرم و 50 درصد دیگر در سایر معادن متعلق به این کارخانه بوده است.

زارع افزود: در حال حاضر ادامه اکتشافات این شرکت در استان های کرمان، سمنان، یزد و کهکیلویه و بویر احمدی در حال انجام است.

وی هدفگذاری این کارخانه برای انجام اکتشافات جدید و افزایش ذخایر ماده معدنی بوکسیت را 50 میلیون تن عنوان کرد و گفت: هر چند با 50 میلیون تن ذخیره بوکسیت نمی توانیم به تمامی نیاز کشور پاسخ دهیم، با این وجود، درصدد هستیم تا با افزایش ذخایر ماده معدنی بوکسیت این کارخانه فاز دوم کارخانه آلومینای جاجرم را راه اندازی کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا محصولات پودر آلومینا جاجرم به بازار های جهانی صادر می شود نیز گفت: هنگامی که نقدینگی شرکت های ایرالکو و المهدی اجازه خرید به آنان از کارخانه آلومینای جاجرم را ندهد، این کارخانه محصولات خود را برای کشورهای تاجیکستان، آذربایجان و ترکیه صادر می کنند.

مدیرعامل شرکت آلومینیای جاجرم همچنین درباره مطالبات این کارخانه از مشتریان داخلی اش، گفت:  با حمایت ایمیدرو، شرکت آلومینای جاجرم توانسته است 50 درصد از مطالبات سال های پیشین کارخانه خود را نقد کند همچنین طی سه سال اخیر نیز تمام فروش محصولات این کارخانه در هنگام فروش نقد شده اند.

زارع در خاتمه درباره راه اندازی خط تولید شمش آلومینیوم شرکت آلومینای جاجرم نیز اعلام کرد: با توجه به اینکه ایجاد و راه اندازی این خط تولید در سال 86 کلید خورد، در حال حاضر ایجاد آن به 83 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است که درصدد هستیم با حمایت ایمیدرو در تامین منابع مالی بتوانیم این خط تولید را تا نیمه نخست سال آینده به بهره برداری برسانیم.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک