سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۳۰:۳۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۰ - اذان مغرب:۱۷:۱۲:۲۶
بجنورد
۱۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۷۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ - ساعت ۵:۱۱

مستمری مددجویان بهزیستی ۳ برابر افزایش یافت

فرماندار شهرستان جاجرم از افزایش 3 برابری مستمری مددجویان بهزیستی و افزایش سه برابری اعتبارات برای ایجاد مراکز جدید ویژه توانبخشی و خدمات رسانی در شهرستان جاجرم خبر داد.
مستمری مددجویان بهزیستی 3 برابر افزایش یافت,

به گزارش عصر اترک به نقل از  پایگاه خبری جاجرم، محبی فرماندار جاجرم با بیان این مطلب که در دولت تدبیر و امید مستمری مددجویان بهزیستی بیش از سه برابر افزایش یافته است افزود : مستمری خانوار یک نفر از 53 هزار تومان به 148 هزار تومان ، خانوار دونفره از 61 هزار تومان به 250 هزار تومان، سه نفره از 71 هزار تومان به 320 هزار تومان و خانوار 5 نفره از 100 هزار تومان به 465 هزار تومان افزایش یافته است.

محبی با بیان این مطلب که از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید، بهزیستی شهرستان جاجرم کارهای زیربنایی جهت احقاق حقوق مددجویان در همه حوزه ها را در دستور کار خود قرار داده است نشانگر عنایت دولت به کیفیت بخشی زندگی اقشار آسیب پذیر و معلول است.

وی گفت: این مهم از ماهها پشت نوبت قرار گرفتن مددجویان جهت بهره مندی از مستمری و دیگر مزایای بهزیستی جلوگیری نموده است. تا کنون 55 دوره کمیسیون پزشکی در شهرستان برگزار گردیده که معلولان در شهرستان جاجرم و گرمه را پوشش می دهد.

نماینده عالی دولت در شهرستان جاجرم اظهار داشت : در گذشته خدمات توانبخشی به معلولان و دیگر اقشار دارای آسیب موقت جسمی به طور تخصصی در شهرستان ارائه نمی گردید. این کمبود موجب می شد خانواده ها هزینه های بسیاری متحمل گردند. با رایزنی و تعامل مناسب بین مسئولین شهرستانی و استانی، تنها مرکز توانبخشی معلولان جسمی و حرکتی با کادر تخصصی در شهرستان راه اندازی گردید که به مددجویان بهزیستی دو شهرستان جاجرم و گرمه و نیز سایر مردم در دوشیفت صبح و بعدازظهر خدمات رسانی می کند. یارانه کمک دولت به این مرکز بالغ بر 123 میلیون ریال در هر دو ماه می باشد .

وی افزود : جهت توسعه خدمات توانبخشی در سطح محلی و برابر سازی فرصتها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانی در جامعه، طرح جامع و کشوری CBR با جذب 4 نیروی تسهیلگر در سطح روستاهای شهرستان از سال 93 آغاز گردید.

وی خاطرنشان کرد : با عنایت به تاکید رهبر معظم انقلاب جهت توجه به آسیب های اجتماعی، برای نخستین بار آسیب های اجتماعی در برنامه ششم توسعه مورد توجه ویژه قرار گرفت. بهزیستی شهرستان در این حوزه با افتتاح کلینیک مددکاری اجتماعی از سال 94 به طور تخصصی جهت کاهش آسیب های اجتماعی از جمله طلاق ورود پیدا کرده است. اعتبار تخصیص یافته ماهیانه به این مرکز 125 میلیون ریال می باشد.

دیگر مرکز تخصصی در این حوزه، مرکز مداخله در امور فردی، خانوادگی و اجتماعی می باشد که از سال 94 آغاز به کار نموده است و در راستای کاهش آسیب هایی از جمله کودک آزاری، همسرآزاری، کودکان بدسرپرست، زنان در معرض آسیب و... با تعامل با دادگستری خدمات رسانی می کند. در راستای گسترش آموزشهای پیش از دبستان مهد کودک در این دوره افتتاح گردیده است. تحویل فرزند خوانده به خانواده ها با رشد سه برابری از تحویل 5 فرزند در دولت قبل به 15 فرزند در این دولت افزایش یافته است.

فرماندار جاجرم در ادامه اظهار داشت : با عنایت به تمرکز و تاکید ویژه دولت تدبیر و امید به مقوله پیشگیری از معلولیتها و آسیب های جسمی و روحی کار بنیانی راه اندازی مراکز تخصصی این حوزه نیز در دستور کار قرار گرفت. شروع به کار تنها مرکز مشاوره شهرستان، مرکز غربالگری شنوایی کودکان زیر سه سال با اعتبار اولیه 250 میلیون ریال ، عقد قرارداد با مراکز بینایی سنجی شهرستان جهت ارائه خدمات توانپزشکی (غربالگری بینایی) یک مرکز ترک اعتیاد سرپایی (کلینیک ترک اعتیاد) از جمله این مراکز می باشد.تنها مرکز مشاوره ژنتیک شهرستان پس از طی مراحل صدور مجوز و گذراندن دوره های تخصصی توسط پزشک مسئول، تا یک ماه آینده شروع به فعالیت می کند. این مرکز تاثیر بسزایی در آگاهی بخشی به خانواده ها در راستای کاهش معلولیتها خواهد داشت. مرکز ترک اعتیاد میان مدت (کمپ) بارویکردی جدید توسط یک موسس پزشک نیز تا ماه آینده در شهرستان شروع به کار خواهد نمود.

در حوزه اداری نیز پروژه ساختمان اداری بهزیستی شهرستان با مساعدت ویژه اعتباری در کمیته برنامه ریزی از سال 95 وارد فاز اجرایی گردیدو سال 96 نیز با پیش بینی 200 میلیون تومان اعتبار روند ساخت آن ادامه خواهد یافت.

در راستای تمرکز زدایی و گسترش خدمات رسانی به سطح شهرستان، نمایندگی بهزیستی در سال 95 با جذب یک نیروی رسمی بومی افتتاح گردید. با پیگیریهای انجام گرفته بهزیستی شهرستان به شبکه اتوماسیون اداری دولتی اتصال یافت. رویکرد دولت تدبیر و امید به اقشار آسیب پذیر، اطمینان بخشی در زمینه شغلی و نیز حوزه های درمانی و تحصیلی بوده است.لذا اعتبارهای این حوزه اشتغال،بیمه،هزینه های تحصیلی آموزشی افزایش قابل توجهی داشته است.

دکتر محبی گفت : تسهیلات اشتغال از 100 میلیون تومان در سال 92 به مبلغ 230 میلیون تومان در سال 93 ، سال 94 مبلغ 156 میلیون تومان ،سال 95 مبلغ 274 میلیون تومان و در سال 96(آذر) مبلغ 405 میلیون تومان افزایش داشته است.

اعتبار بیمه مددجویان از34 میلیون تومان در سال 92 به 42میلیون تومان درسال93 و درسال 94مبلغ 78 میلیون تومان و سال 95مبلغ 117میلیون تومان ودرسال 96(آذر) مبلغ 65 میلیون تومان افزایش یافته است.

اعتبار آموزشی تحصیلی 7میلیون تومان در سال 92، درسال93مبلغ 11 میلیون تومان درسال 94 مبلغ 40 میلیون تومان درسال 95 مبلغ 19میلیون تومان و در سال96 مبلغ 16 میلیون تومان افزایش یافته است.

یارانه مراکز غیر دولتی در سال 92 مبلغ 600 هزار تومان بوده که در سال 93 به مبلغ 21 میلیون تومان و در سال 94 مبلغ 142 میلیون تومان در سال 95 مبلغ 161 میلیون تومان ودرسال 96(آذر) مبلغ 147 میلیون تومان افزایش یافته است.این افزایش چشمگیر به دلیل افزایش تعداد مراکز و تخصیص یارانه دولت به این مراکز بوده است.

در سال 92 کل اعتبارات بهزیستی شهرستان مبلغ 505 میلیون تومان بوده و با پیگیریهای لازم در سال 93 به 577 میلیون تومان در سال 94 مبلغ 746 میلیون تومان و در سال 95 مبلغ یک میلیاردتومان و در سال 96 (آذرماه) به مبلغ یک میلیاردپنجاه وهشت میلیون تومان افزایش یافته است. با عنایت به تخصیص بیشتر اعتبارات بهزیستی در بهمن و اسفند، با پیگیریهای لازم اعتبار سال 96 نسبت به 92 به بیش از سه برابر افزایش خواهد یافت.

 
 

انتهای پیام

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک