چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱/۲۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۵۶:۵۰ - اذان ظهر:۱۱:۲۶:۳۱ - اذان مغرب:۱۶:۴۶:۳۷
بجنورد
۱۰° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۸۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۰۳ - ساعت ۳:۴۶
گزارش،

آیا جاده جوین_سنخواست پناهگاه میاندشت را تهدید می کند!؟

آیا احداث جاده جوین _سنخواست که در حاشیه مرزی میاندشت از سمت سنخواست به منطقه جوین است محیط زیست منطقه را تهدید می کند.
آیا جاده جوین_سنخواست پناهگاه میاندشت را تهدید می کند!؟,

به گزارش عصراترک به نقل از پایگاه خبری جاجرم، ایستگاه راه آهن سنخواست در فاصله 33 کیلومتری از شهر سنخواست ودرنزدیکی شهرراه چمن (شهرستان جغتای) واقع شده است .

مردم این منطقه چندین سال است که انتظاراحداث تنها راه دسترسی به ایستگاه راه آهن را دارند اما با وجود اینکه بخشی از این راه نیز زیرسازی در دهه های گذشته شده است اما بقیه راه به حال خود رها شده است.

یکی از شهروندان سنخواستی گفت: راه ارتباطی بین سنخواست و ایستگاه راه آهن سال هاست که در محافل و در بین مردم مطرح است اما تا کنون کاری برای اجرای این طرح صورت نگرفته است.

وی افزود: این جاده پل ارتباطی خوبی می تواند برای مردم شهر سنخواست و شوقان به راه ریلی کشور باشد و هم اتصال این راه به منطقه جوین باعث پیشرفت این دوشهر خواهد شد.

 

اما این جاده به لحاظ اینکه در کنار زیستگاه مهم میاندشت جاجرم واقع شده است منتقدینی نیز دارد.  آنها دوستداران محیط زیست هستند و ادعا می کنند که این جاده برای زیستگاه میاندشت بسیار خطرناک است.

 

یکی از دوستداران محیط زیست گفت: با توجه به اینکه همه به این امر واقف هستیم که یوزپلنگ آسیایی در معرض انقراض بوده و الان فقط ۵۰ قلاده و آن هم در ایران وجود دارد و با توجه به ثبت دوربین های تله ای و مشاهدات محیط بانان محیط زیست بین ۷ تا ۱۰ قلاده یوزپلنگ در میاندشت جاجرم موجود است.

این فعال محیط زیستی با بیان اینکه تنها ترین سایت مولد یوزپلنگ به علت وجود یوزپلنگ ماده میاندشت جاجرم اعلام شده است افزود:  احداث این جاده که دقیقا در حاشیه مرزی میاندشت از سمت سنخواست به منطقه جوین است به شدت محیط زیست منطقه را تهدید می کند.

وی ابراز داشت: چه بسا که الان در کل کشور در جاده هایی که فاصله چندین کیلومتری با زیستگاه یوزپلنگ دارد تابلوی در مسیر یوز آهسته برانید نصب شده است.

 

در این راستا غضنفری بخشدار سنخواست اظهار داشت: این جاده در قدیم از راههای اصلی منطقه بوده و مبادلات کشاورزی این منطقه بامنطقه جوین نقش بسزایی در رونق اقتصادی مردم منطقه داشته است که با توجه به  این امر  احداث این جاده ازضروریات منطقه به شمار میرود.ضمن اینکه مسافت جاده جنوب کشوربه شمال کشورنیزخیلی کم می شودوحتی می توان گفت که ازنظرامنیت ومیزان مصرف سوخت این جاده برای وسایل نقلیه ومسافران بسیاربه صرفه بوده و با احداث این جاده و شروع مجدد مراودات کشاورزی و اقتصادی منطقه جوین و سنخواست اشتغالزایی خوبی برای مردم این دیار متصور میگردد.

وی با اشاره به اهمیت پناهگاه میاندشت جاجرم و تاکید بر لزوم حمایت از یوزپلنگ آسیایی و افزایش این گونه مهم جانوری ابراز داشت: ما نظریه کارشناس رسمی دادگستری در حوزه محیط زیست را گرفتیم و تایید کردند که کوچکترین خطر و آسیبی متوجه منطقه میاندشت و  یوزپلنگ آسیایی نخواهد بود.

پایگاه خبری جاجرم، آمادگی انتشار نظریه کارشناس رسمی دادگستری در حوزه محیط زیست مبنی بر دلایل آسیب زا نبودن این جاده برای محیط زیست را جهت تنویر افکار عمومی دارد.

به هر حال موضوع حفظ و حراست از سرمایه های محیط زیست از جمله زیستگاه و جانورانی که در این منطقه زندگی می کنند از اهمیت بسیار بالای برخوردار است.

 

 پناهگاه میاندشت که در ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد، گستره ای ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتاری دارد که حدود ۱۶ هزار هکتار پهنه آن دو سال پیش، به دلیل ازدیاد جمعیت آهو، به عنوان پارک ملی ضامن آهو تعیین شد. 
 
پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. 
 
این پناهگاه ویژگی خاصی برای زندگی گونه های مختلف جانوری از جمله یوز آسیایی دارد که آن را به عنوان تنها زیستگاه دشتی یوز آسیایی در کشور معرفی می کند. 
 

انتهای پیام

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک