سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲/۱۸/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۹:۳۰ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۳۱ - اذان مغرب:۱۷:۴۲:۳۴
بجنورد
۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۸۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ساعت ۱:۵۶

کمبود نیرو، قوانین بازدارنده،تفریح و ورزش و افزایش سلاح غیر مجاز دلیل افزایش شکار در اسفراین

کمبود نیرو محیط بان ،وجود قوانین بازدارنده ، تفریح و ورزش و افزایش سلاح غیر مجاز شکاری از عوامل افزایش شکار در شهرستان اسفراین است.
کمبود نیرو، قوانین بازدارنده،تفریح و ورزش و افزایش سلاح غیر مجاز دلیل افزایش شکار در اسفراین,

حیات وحش که یکی از عوامل زنده تنوع زیستی و محیط زیست را می باشد، موارد بسیاری باعث کاهش جمعیت آن گردیده است. دراین میان، شکار و صید یکی از مهم ترین عوامل کاهش این جمعیت می باشد که درکشور ما به دو صورت انجام می‌گردد: شکار و صید مجاز و با صدور پروانه شکارکه اصولاً باید بعد از حصول اطمینان از جمعیت قابل برداشت صورت گیردو شکارو صیدغیرمجازکه جرایم شکار و صید محسوب می‌گردد.شکار و صید حیات وحش چه به صورت مجاز ولی غیر علمی وکمتر از ظرفیت زیستگاه و چه به صورت جرم و غیرقانونی صورت گیرد، باعث کاهش جمعیت حیات وحش می گردد.

شهرستان اسفراین تنها شهری در کشور که دارای دو پارک ملی است،پارک ملی ساریگل با 30 هزار هکتار وسعت و پارک ملی سالوک با 20 هزار هکتار وسعت ، دارای تنوع گیاهی و جانوری هستند .

در چند سال گذشته میزان شکار غیر مجاز در محدوده  پارک ها و مناطق حفاظت شده اسفراین به دلایل زیادی افزایش یافته است که اداره حفاظت محیط زیست اسفراین نیز اقدامات زیادی در این رابطه انجام داده است.

همه قوانین به نفع شکارچی

بررسی پرسش ها از دوستداران محیط زیست نشان می دهد که از جمله مهم ترین دلایل وقوع جرایم شکار و صید در اسفراین  ،کمبودمأمورین محیط بان در دو پارک ملی و نبود قوانین سختگیرانه در رابطه با متخلفان و شکارچیان غیر مجاز  است که باعث شده هر ساله بر تعداد شکارچیان غیر مجاز افرایش یابد.

متاسفانه بسیاری از شکارچیان غیر مجاز ، بعد از دستگیری و معرفی به دادگاه با پرداخت جریمه نقدی بسیار کمی آزاد می شوند.

تفریح و ورزش عامل افزایش شکار غیر مجاز

یکی دیگر از انگیزه های اساسی در ارتکاب  این جرم، تفریح و ورزش و  نیازمندی به تهیه گوشت از سوی برخی شکارچیان می باشند ، اکثر شکارچیان غیر مجاز به بهانه گرانی گوشت و یا وضع مالی  نامناسب اقدام به شکار غیر مجاز قوچ  و میش در مناطق حفاظت شده سالوک و ساریگل می نمایند.

طبق تحقیقات میدانی صورت گرفته و  کشفیات اداره حفاظت محیط زیست اسفراین مشخص است که تعداد سلاح غیر مجاز شکاری در سطح شهرستان افزایش یافته است که این مورد نیز یکی دیگر از دلایل افزایش شکار در شهرستان شده است.

روح الله لایق رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین در رابطه با کشفیات این اداره در یک ساله گذشته اظهار کرد: تعداد کل تخلفات صورت گرفته در حوزه شکار و صید در اسفراین 28 مورد بوده است که در این باره 46 متهم نیز دستگیر شده اند و  تعداد 25 سلاح کشف و ضبط شده است که از این تعداد 14 سلاح مجاز و 11 سلاح غیر مجاز بوده است.

وی در رابطه با شکار های غیر مجاز گفت: بیشترین مورد شکار غیر مجاز در شهرستان شکار قوچ وحشی ، کل و میش اوریال است که در یک سال گذشته 8 لاشه و 29 کیلو گرم گوشت کشف و ضبط شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین در رابطه با جرایم کیفری و حقوقی شکار غیر مجاز نیز گفت: جریمه شکار غیر مجاز هر راس قوچ و میش 10 میلیون تومان و هر قطعه کبک 200 هزار  است و جریمه کیفری آن نیز تا 8 ماه حبس می باشد.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک