سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲/۱۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۵:۱۳:۰۶ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۵۴ - اذان مغرب:۱۶:۴۳:۲۹
بجنورد
۷° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۷۹۸۶۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ساعت ۱:۳۶
گفتگو اختصاصی با دومین بانوی دهیار اهل سنت استان؛

می خواهم موفقیت زنان در عرصه های مدیریتی را ثابت کنم

آیدا کاوه، تنها بانوی دارنده ی مدرک تحصیلی دیپلم در روستای قزل، به عنوان دومین دهیار زن اهل سنت در خراسان شمالی منصوب شد.
می خواهم موفقیت زنان در عرصه های مدیریتی را ثابت کنم,

به گزارش عصراترک به نقل از راه ساجده، انتصاب و انتخاب بانوان اهل سنت در سمت های مختلف مخصوصا در سمت دهیاری خبری است که این روز ها در سایت های خبری ملاحظه می شود که نوید بخش حضور بانوان در عرصه های مختلف است  و گام بلندیست برای حضور دیگر بانوان و مخصوصا بانوان اقلیت های مذهبی در پست های مدیریتی.

با این مقدمه گفتگویی با دومین دهیار زن اهل سنت در بخش محروم و مرزی و سنی نشین جرگلان انجام دادیم که در ادامه تقدیم تان می شود:

 

خودتان را معرفی کنید:

آیدا کاوه 23 ساله، دارای مدرک تحصیلی علوم انسانی و ساکن و دهیار جدید روستای قزل هستم.

 

با چه هدفی پا به این عرصه گذاشتید؟

همسرم در دوره قبل دهیار روستا بود ولی به دلیل پایین بودت حقوق این دوره انصراف داد، و کسی عهده دار این مسئولیت نشد و جایگاهش خالی ماند، تا اینکه من پا پیش گذاشتم و نمی خواستم بیشتر از این روستا عقب بماند. هدف مهم دیگری که داشتم این بود که به خانم های اهل سنت ثابت کنم که ما زن ها هم می توانیم در عرصه های اجتماعی وارد شویم و موفق هم باشیم.

 

از برنامه هایتان برای روستا بگوئید و اینکه ویژه بانوان هم برنامه ای دارید؟

ا زمهم ترین برنامه های من که ویژه بانوان هم هست پیگیری خانه بهداشت است، زیرا بانوان این منطقه برای دست یابی به خانه بهداشت باید به روستای حصارچه بالا بروند که در فصل های سرد کار خیلی سختی است و مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

از دیگر مشکلات مردم این روستا  لوله کشی آب است که ، لوله کشی آب چشمه الچکلی در فاصله یک کیلومتری روستا  جهت تامین آب شرب روستا نیاز ضروری  است ، تعداد زیادی از مردم روستا به خاطر نداشتن آب سالم مشکلات زیادی از جمله سنگ کلیه دچار شده اند.

 پیگیری احداث سالن ورزشی یا سالن روباز برای روستا، تعریض و شن ریزی راههای روستا، پیگیری گیرنده دیجیتال و آنتن همراه اول از دیگر کارهای مهمی است که نیاز است پیگیری و اجرایی شود.

برنامه ویژه دیگری که برای بانوان روستا دارم، باتوجه به اینکه تعداد زیادی از زنان روستا سواد دارند آماده سازی و بالابردن اعتماد به نفسشان برای ورود به عرصه های اجتماعی است.

 

مشکلاتی که برای ورود به این عرصه داشتید را بیان کنید؟

با توجه به اینکه منطقه کوچک است و تا به حال بانویی دهیاری روستا را برعهده نداشت برای مردم کمی غیره منتظره بود زیرا در مناطق روستایی بانوان چندان فعالیت اجتماعی ندارند، تلاش زیادی کردیم که مردم را قانع کنیم ، تا به این درک برسند که بانوان هم می توانند فعالیت اجتماعی داشته باشند، از این به بعد هم مشکلات فراوان از جمله رفت وامدها و شرکت در جلسات دارم که مطمئنم از عهده این کارها برمی آیم، البته مسولیت بزرگتر من پیگیری خواسته های مردمی است

.

حامی اصلی شما برای ورود به این عرصه چه کسی بود؟

همسرم همیشه مشوق و حامی اصلی من بوده است، علاوه بر این پدر شوهرم و رئیس شورای روستای قزل حمایت های خوبی را برای ورود من به این عرصه انجام دادند.

 

از سوابق و فعالیت های اجتماعی تان بگویید؟

تدریس در نهضت سواد آموزی و اکنون نیز سمت دهیاری را پذیرفتم امید است که مردم را با پیگیری ها راضی و خشنود نگه دارم .

 

پدارم: زنان هم باید دوشادوش مردان در جامعه حاضر شوند

در ادامه با همسر آیدا کاوه به گفتگوی مختصری پرداختیم ...

 

سبحان پدرام همسر آیدا کاوه  و دهیار دوره قبل این روستا گفت:

از فعالیت های همسرم همیشه حمایت می کنم.

 

وی افزود: در جرگلان تعداد کمی از بانوان در فعالیت های اجتماعی فعال هستند با وجود اینکه تعداد زیادی هستند که تحصیلات عالیه دارند ولی دارای شغل و فعالیت اجتماعی نیستند که نیاز هست از طرف آقایان و همسران خود و مسولان بیشتر حمایت شوند تا به خودباوری برسند و گام های خود را محکم بردارند .

 

پدرام اضافه کرد: کنار گیری من به این دلیل است که حقوق دهیاری نمی تواند  زندگی من را در این روستای کم جمعیت بچرخاند، لذا من جهت کار و درامد بیشتر قصد عزیمت به تهران را دارم برای همین از دهیاری این دوره انصراف دادم  و همسرم را برای پذیرفتن این سمت تشویق کردم و خودم نیز در کنارش از تجریباتم در این حوزه در اختیارش می گذارم تا موفق شو .

 

وی ادامه داد: زمانی که با همسرم ازدواج کردم تحصیلاتش در مقط سیکل بود و  با همت خودش و تشویق ها و حمایت هایم  توانست با شرکت در کلاس های اموزش از راه دور مدرک تحصیلی دیپلم خود را بگیرد .

 

وی در پایان یادآور شد:  که زنان هم در جامعه توانایی هایی دارند و زحمات فراوانی در بخشی از زندگی می کشند، پس به همان مقدار در شغل های مهم وزارتی نیز می توانند فعالیت کنند و دوشا دوش مردان در جامعه حاضر شوند .

 

روستای قزل دارای 110 خانوار و510نفر جمعیت است که در فاصله ی 30 کیلومتری  یکه سعود مرکز بخش و 170 کیلومتری بجنورد مرکز استان واقع شده است و این روستا از شمال به رودخانه چندیر از جنوب به کوهها از شرق به روستای قره پالچق و از غرب به روستای بچه دره متصل است.

 

انتهای پیام/ رحیمی

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک