سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲/۱۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۵:۱۳:۰۶ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۵۴ - اذان مغرب:۱۶:۴۳:۲۹
بجنورد
۷° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۹۸۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ - ساعت ۲:۲۳
در ماه جاری رخ داد؛

قیمت نهاده ها از پارو بالا رفت/ قیمت دام زنده سر خورد/ قیمت شیر سر رفت

مدیر عامل شرکت تعاونی گاوداران شهرستان بجنورد گفت: در حالی قیمت نهاده های دامی به صورت نجومی طی یک ماه اخیر افزایش یافت که در مقابل قیمت دام زنده دچار یک وارونگی قیمت شد و کاهش یافت.
قیمت نهاده ها از پارو بالا رفت/ قیمت دام زنده سر خورد/ قیمت شیر سر رفت,

حسینعلی حصاری، مدیر عامل شرکت تعاونی گاوداران شهرستان بجنورد در گفت و گو با عصر اترک با بیان اینکه 70 درصد از هزینه های یک دامداری را هزینه های نهاده های دامی تشکیل می دهد، اظهار کرد: طی ماه جاری قیمت نهاده های دامی که اغلب وارداتی هستند نیز تحت تاثیر قیمت دلار 20 تا 25 درصد افزایش قیمت یافتند.

به گفته حصاری، طی ماه جاری قیمت ذرت روسی با احتساب کاریه حمل در هر کیلو به هزار و 250 ، قیمت جو با احتساب کرایه حمل در هر کیلو به هزار و 120 تومان، قیمت کنجاله سویا با احتساب کرایه حمل در هر کیلو به دو هزار و 50 تومان، قیمت کنسانتره درجه یک در هر کیلو به هزار و 320 تومان، قیمت کاه ( تولید داخل ) در هر کیلو به 850 تومان و قیمت یونجه ( تولید داخل ) در هر کیلو به هزار و 400 تومان رسیدند.

وی خاطر نشان کرد: البته قیمت جو طی روزهای اخیر از هزار و 120 تومان در هر کیلو به هزار و 60 تومان در هر کیلو کاهش یافت.

وی عنوان کرد: با توجه به افزایش قیمت نهاده ها، بی رغبتی دامداران به تولید و نگهداری دام  و پیش بینی ضعف پوششی مراتع در بهار، بنابراین روند خروج دام زنده از استان به منظور فروش و کشتار افزایش یافت.

حصاری در ادامه به قیمت دام زنده نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه با افزایش قیمت نهاده ها می بایست قیمت دام زنده بالا برود، طی ماه اخیر شاهد هستیم که قیمت دام زنده به یک شرایط وارونگی قیمتی دچار شد.

وی گفت: قیمت بره زنده پرواری در هر کیلو از 17 هزار و 18 هزار و 500 تومان به قیمت 15 هزار تا 15 هزار و 500 تومان و قیمت دام سنگین نر زنده کش در کشتارگاه 14 هزار تومان و قیمت دام سنگین ماده زنده کش در کشتارگاه به هشت تا 10 هزار تومان  رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که همچنان در قصابی ها قیمت گوشت قرمز گوسفندی در هر کیلو 36 تا 40 هزار تومان، قیمت گوشت قرمز گاو در هر کیلو 32 هزار و 850 تومان و قیمت گوشت گوساله نیز 35 هزار و 500 تومان در هر کیلو است.

مدیر عامل شرکت تعاونی گاوداران شهرستان بجنورد همچنین با اشاره به شیر خام نیز اعلام کرد: با این وجود، طی ماه جاری قیمت شیر خام در هر کیلو از 900 و یا هزار تومان به هزار و 200 تومان رسیده است.

وی در خاتمه دام زنده و فرآورده های حاصل از آن را از مهمترین ظرفیت های بالقوه کشاورزی و اقتصادی استان برشمرد و گفت: به علت نبود زیر ساخت های فرآوری، همیشه دام به صورت زنده و شیر نیز به صورت خام از استان به بازارهای دیگر استان ها خارج شده اند.

حصاری تصریح کرد: استان برای اقتصادی کردن این ظرفیت بالقوه کشاورزی به راه اندازی کارخانجات لبنی و شیر خشک همچنین کشتارگاه های صنعتی، واحدهای بسته بندی و برندسازی نیاز دارد که متاسفانه این ظرفیت ها به درستی معرفی و یا حمایت نشده اند تا سرمایه گذاران برای آماده سازی این بسترها در استان قدم بگذارند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک