سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲/۱۱/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۵:۱۳:۰۶ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۵۴ - اذان مغرب:۱۶:۴۳:۲۹
بجنورد
صفر° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۹۹۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ساعت ۷:۵۷
در گفت و گو با عصر اترک عنوان شد:

تهدید واگذاری ۳ کارخانه مادر استان از طریق مذاکره به بخش خصوصی/مرغ سازمان خصوصی سازی یک پا دارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با توجه به اینکه سه کارخانه فولاد و لوله گستر اسفراین همچنین آلومینای جاجرم طی سال های اخیر بارها از طریق بورس به مزایده گذاشته شده و هیچ مشتری ای برای خرید آنها قدم جلو نگذاشته است، ممکن است این وضعیت به واگذاری آنها از طریق مذاکره به بخش خصوصی منجر شود.
تهدید واگذاری 3 کارخانه مادر استان از طریق مذاکره به بخش خصوصی/مرغ سازمان خصوصی سازی یک پا دارد,

یحیی نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: چند سالی است که سازمان خصوصی سازی وزارت اقتصاد و دارایی بر واگذاری سه کارخانه فولاد و لوله گستر اسفراین همچنین آلومینای جاجرم به بخش خصوصی اصرار دارد.

به گفته نیکدل، این سازمان پای خود را در یک کفش کرده است و بر انجام این واگذاری نیز اصرار دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه چرخش خط تولید فولاد و لوله گستر اسفراین به یکدیگر وابسته هستند همچنین برای هر سه کارخانه طرح های توسعه ای تدوین و در دستور کار قرار گرفته است، در شرایط این چنینی واگذاری این کارخانجات به مصلحت دولت و استان نیست.

وی با تاکید بر این نکته که طرح های توسعه ای این سه کارخانه باید اجرایی و تکمیل شوند تا این سه کارخانه به ارزش اقتصادی واقعی خود دست یابند، عنوان کرد: در صورتیکه این کارخانجات بدون اجرا و تکمیل طرح های توسعه ای اشان به مشتریان بخش خصوصی واگذار شوند، ممکن است که خریداران جدید آنها لزومی بر اجرای طرح های توسعه این سه کارخانه نبینند که این امر به بیت المال آسیب خواهد زد.

نیکدل در ادامه گفت: با توجه به بلاتکلیفی کنونی این سه کارخانه که در مزایده ها مشتری پیدا نکرده اند، در عین حال، بر واگذاری آنها به بخش خصوصی نیز اصرار می شود، موجب شده است که مدیران این سه کارخانه برای اجرا و تکمیل طرح های توسعه ای این کارخانجات نتوانند تسهیلات دریافت کنند.

افزون بر این، وی تصریح کرد: این بلاتکلیفی همچنین موجب شده است تا سازمان های ایدرو و ایمیدرو که متولی این سه کارخانه هستند، نتوانند در این سه کارخانه سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: در شرایط کنونی در صورتیکه این کارخانجات به بخش خصوصی واگذار شوند احتمال دارد تعدیل نیرو صورت بگیرد و تبعات اجتماعی ای را به دنبال داشته باشد.

در عین حال، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی عنوان کرد: با توجه به اینکه طی سال های اخیر این سه کارخانه طی چند مرتبه از طریق بورس برای واگذاری بخش خصوصی به مزایده گذاشته شده و مشتریانی برای آنها پیدا نشده اند، این بدان معنا است که ممکن است در آینده برای واگذاری آنها از طریق انجام مذاکره اقدام شود.

وی با تصریح بر این مطلب که مخالف واگذاری این سه کارخانه به بخش خصوصی هستیم زیرا نه به نفع این کارخانجات، نه به نفع دولت و نه به نفع استان است، خواستار خروج این سه کارخانه حتی به صورت مشروط از لیست واگذاری به بخش خصوصی شد.

نیکدل گفت: با توجه به اینکه در دوره مدیریت دولت های پیشین خواستار تعیین تکلیف این سه کارخانه بوده ایم، مسئولان ذی ربط استان و نمایندگان مردم در مجلس در دوره دولت دوازدهم نیز خواستار برگزاری نشستی مشترک میان مسئولان خراسان شمالی با وزرای صنعت و معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی همچنین رئیس سازمان خصوصی سازی شده اند تا یکبار برای همیشه تکلیف این سه کارخانه مشخص شود که البته در حال حاضر منتظر برگزاری این جلسه مشترک هستیم.

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک