شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲/۲۳/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۴:۴۴ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۰۳ - اذان مغرب:۱۷:۴۶:۳۵
بجنورد
۸° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۹۹۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ - ساعت ۲:۱
مسئول بسیج عشایری خراسان شمالی:

۴۰۰ هکتار از مراتع مراوه تپه زیر کشت طرح های مرتع داری رفت

مسئول بسیج عشایری خراسان شمالی از زیر کشت رفتن  400 هکتار از مراتع مراوه  تپه خبر داد و گفت: اجرای طرح های مرتع داری ، استفاده بهینه از مراتع، اصلاح، احیاء و کاهش تخریب را به همراه دارد.
400 هکتار از مراتع مراوه تپه زیر کشت طرح های مرتع داری رفت,

نوروز محمد قنبرزاده، مسئول بسیج عشایری خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: در هفته های جاری۴۰۰ هکتار از مراتع عشایر خراسان شمالی در مناطق قشلاقی استان گلستان شهرستان مراوه تپه زیرکشت طرح های مرتع داری قرار گرفت که در برخی موارد به علت عدم آگاهی سازی عشایر و دامداران از سوی منابع طبیعی با مخالفت های عشایر مواجه شدند.

 

قنبر زاده تصریح کرد: اجرای طرح های مرتع داری در مراتع عشایر باعث استفاده بهینه از مراتع، اصلاح، احیاء و کاهش تخریب می شود.

 

 

وی گفت: با تشکیل جلسات متعدد با حضور نمایندگان عشایر و آگاه سازی آنها به نتایج و منفعت های طرح این امر تسهیل شد و در این خصوص جلسه توجیهی طرح مرتع داری با حضور "لطفی" معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان گلستان، رحمانی رئیس اداره منابع طبیعی مراوه تپه، نماینده عشایر و کارشناسان مرتع داری در دشت تقر شرقی برگزار شد.

 

این مسئول ادامه داد: اجرای طرح های مرتع داری اصولی، چون در یک محدوده معین و جهت دامداری ذیحق تهیه می شود، نکاتی مانند توجه به ظرفیت چرای مجاز، استعدادهای مرتع از لحاظ افزایش تولید علوفه، دام موجود، پروژه های قابل انجام در محدوده طرح مثل مدیریت آب، بذرکاری، بوته کاری، قرق مورد توجه قرار گیرد.

 

 

قنبرزاده توجه به سرمایه بوم شناختی ، سرمایه اجتماعی  و  سرمایه اقتصادی را از راهکارهای افزایش مشارکت عشایر و دامداران در اجرای طرح های مرتع داری برشمرد و گفت: عدم توجه به هر یک از این عوامل باعث کاهش انگیزه مشارکت و عدم موفقیت طرح های مرتع داری می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: هرگونه برنامه ریزی، سیاست گذاری و تصمیم گیری متمرکز و بدون حضور و مشارکت عشایر و دامداران در اجرای طرح های مرتع داری ناموفق خواهد بود.

 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک