سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲/۱۹/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۹:۳۰ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۳۱ - اذان مغرب:۱۷:۴۲:۳۴
بجنورد
۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۹۴۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۷ - ساعت ۱:۵۳
سپهرآیین بررسی می کند:

مراسم های ترحیم و فروش قبر های چند میلیونی تا سفارش سنگ قبر چند میلیونی از اصفهان

متاسفانه امروزه سنت های نادرستی در حاشیۀ مراسم عزاداری و ختم شکل گرفته است که از جمله آن می توان به هزینه های گزاف در مراسمات ترحیم و سفارش سنگ قبر های چند میلیونی اشاره کرد.
مراسم های ترحیم  و  فروش قبر های چند میلیونی تا سفارش سنگ قبر چند میلیونی از اصفهان,
به گزارش عصراترک به نقل از سپهرآیین ، مجالس ختم و عزاداری به مجالسی گفته می شود که در آن برای شخصی که از دنیا رفته، سوگواری و عزاداری می نمایند و مردم با شرکت در آن به صاحبان عزا تسلیت گفته، و با آنان اظهار هم دردی می نمایند. در این مجالس، شرکت کنندگان با خواندن سوره فاتحه و تلاوت آیاتی از قرآن مجید و گریه بر مصائب اهل بیت(ع)، از درگاه الهی برای روح متوفّی، طلب رحمت و مغفرت می نمایند.

عزاداری در اقوام و ملل گوناگون سابقه طولانی دارد. در دره زرافشان در حوالی سمرقند، نقش برجسته ای مربوط به دهه‌های پیش از میلاد وجود دارد که مجلس عزاداری‌ سیاوش را نمایش می‌دهد.مراسم عزاداری در سراسر جهان دارای ریشه‌های مشترک بوده ولی رسوم و آیین‌ها بسته به زمان، مکان و فرهنگ متفاوت است.عزاداری طولانی بدون خیرات و مبرات واقعی، چشم و هم چشمی، سیاه پوشیدن، پوشیدن لباس متفاوت، خوردن غذای عزادار، فخرفروشی درباره تعداد تشییع کنندگان، اشعار و سخنان کفرآمیز، چاک کردن لباس و خراشیدن صورت از سنت های دوران جاهلیت عربستان بوده است.

بر اساس آنچه ما بررسی کردیم برگزاری مجلس سوم و هفتم و چهلم در تاریخ اهل بیت(ع) بی سابقه است و فقط یک مورد سابقه داشته و آن اربعین امام حسین(ع) بوده است. شاید دلیل آن برگشت دوباره اسرا به سرزمین کربلا، دفن شهدا و یادآوری خاطره غم بار شهدای کربلا باشد تا جایی که زیارت اربعین از علامت های مومن قلمداد می گردد.

در شهرستان اسفراین نیز  در چند سال گذشته همانند بسیاری از شهر های کشور یکسری آداب و رسوم غلط در زمان مراسمات ترحیم صورت می گیرد که بسیاری از آن ها ریشه در چشم و هم چشمی بین افراد دارد.

فروش قبور 2 میلیونی در اسفراین

غلامی یکی از شهروندان با گلایه از تفاوت قیمت قبر ها می گوید: چرا باید در اسفراین قیمت قبر ها از 150 هزار تومان تا 2میلیون 400 هزار تومان باشد  و یا در امام زاده کوشکی از 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان باشد.

وی ادامه می دهد: تفاوت در قیمت قبور یک نوع تبعیض است ،چرا که کسی که پول دار است باید در بهترین جای قبرستان دفن شود و کسی که بی پول است باید در پایین ترین و دور ترین جای قبرستان دفن شود.

باقری که کارمند یکی از ادارات شهرستان است می گوید: در ماه رمضان سال گذشته در یکی از تالار های شهر در مراسم سوم یکی از اقوام شرکت کردم و و در لحظه ورود فکر کردم که به یک مهمانی مجلل و یا مراسم عروسی دعوت شده ام چرا که در این تالار از انواع غذاها در نزدیکی افطار چیده شده بود که بعد از ختم مراسم یکی از نزدیکان گفت قریب به 18 میلیون تومان هزینه شده است.

سفارش سنگ قبر چند میلیونی 

وی ادامه می دهد: در سال جاری نیز در یکی از مراسمات ترحیم شرکت کردم که صاحبان این عزا در حال سفارش سنگ قبر بودند که یکی از صاحبان عزا گفت فلانی سنگ قبر پدرش را از اصفهان سفارش داده است و ما نیز باید همین کار را بکنیم که بعد سنگ قبر را از اصفهان سفارش دادند که نزدیک به 4 میلیون تومان هزینه این سنگ قبر شد.

یکی از خادمان مساجد سطح شهر نیز می گوید: در زمانی که مراسمات ترحیم برگزار می شود آنقدر بنر تسلیت می آورند که دردیوار های مسجد جایی برای نصب آن پیدا نمی شود و یا بعد از ختم مراسم باید چندین کیلو کاغذ تسلیت جمع آوری کنیم و دور بریزیم.

وی ادامه می دهد: در بعضی از مراسمات ترحیم دیده ام که صاحبان عزا می گویند در مراسم ختم فلانی ،دو نوع میوهداده اند پس ما باید سه نوع میوه بدهیم. 

رضا ارغیانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسفراین گفت: با توجه به اهمیت موضوع در بحث باورهای غلط و هزینه های گزاف در مراسمات ترحیم در شهرستان این موضوع بحث  اصلی چهل و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بود.

دلایل هزینه های گزاف در مراسمات ترحیم

وی اظهار کرد: دو دلیل عمده که باعث می شود مردم روی به سوی این هزینه های گزاف بیاورند یکی عرف ودیگری شرع است چرا که صاحبان عزا همیشه می ترسند که مبادا این مراسم ترحیمی که برگزار کرده اند مورد تایید مردم نباشد و یا در بحث شرع نیز از این جهت می ترسند که مبادا این مراسمی که برگزار کرده اند  با آیین اسلام تفاوت داشته باشد.

رئیس اداره ارشاد اسفراین در ادامه با بیان چند راه حل برای حل این مشکلات افزود: روحانیت می تواند در این بحث، اصلی ترین نقش را در روشنگری مردم داشته باشد چرا که مهم ترین تریبون ها که رو در رو با  مردم صحبت می کنند روحانیون هستند و آن ها می توانند برای مردم روشن کنند که چطور می شود این هزینه های گزاف درمراسمات را کاهش داد.

وی تصریح کرد: از دیگر کسانی  که می توانند در این موضع نقش داشته باشند دستگاه های فرهنگی از جمله اداره ارشاد است که در برنامه ای مختلف باید آسیب شناسی مراسمات ترحیم را انجام دهند و باید به مردم بفهمانیم که بجای این هزینه ها و اطعام مهمانان بی نیاز ، میشود نیازمندانی را اطعام داد که باقی الصالحاتی برای اموات باشد .چرا که در اکثر مراسمات در شهرستان رسم شده است که افراد بی نیاز را دعوت می کنند.

وی با بیان اینکه کاهش هزینه های گزاف در مراسمات ترحیم  از دغدغه های اصلی امام جمعه شهرستان نیز است گفت: در هفته گذشته به همین منظور میثاق نامه ای در نماز جمعه از سوی مردم امضا گردید که در این میثاق نامه در رابطه با کاهش هزینه های مراسمات تاکید شده بود.

ارغیانی در رابطه با افزایش پارچه نویسی و بنر تسلیت نیز گفت: در چند سال گذشته در سطح شهرستان این مورد بسایر افزایش یافته بود که جدیدا در مراسمات ،صاحبان عزا از مهمان درخواست می کنند که از این کار خودداری کنند و یا نصب نمی کنند که این باعث کاهش ان در مراسمات ترحیم شده است.

نقش روحانیت در آگاه سازی مردم

حجت الاسلام حسینی فاضل از کارشناسان مذهبی و معاون فرهنگی شهرداری اسفراین در این رابطه نیز گفت: در اسلام در آداب تشیع جنازه مواردی مانند نماز، غسل ، کفن و تشیع میتسفارش شده است و یکسری آدابی و رسوماتی مانند سوم،هفتم و چهلم از سوی مردم است که در این مراسمات غذاهایی به مهمانان داده می شود که این کاملا برعکس اسلام است چرا که در اسلام گفته می شود کسی که عزادار است نباید اجاق خانه اش روشن شود و باید برایش غذا ببرید نه اینکه بروید و غذا خورد.

وی اظهار کرد: بهتر است که بجای این هزینه ها، آن را صرف یتیم خانه ها و نیازمندان شهرستان کنیم که در سطح شهر جدیدا مواردی این چنین داشته ایم که هزینه های مراسم ترحیم را صرف امورات خیر کرده اند.

حجت الاسلام حسینی فاضل با بیان نقش روحانیت در این موضوع گفت: چون قوی ترین تریبون  که تریبون چهره به چهره است در دست روحانیت است باید بر روی منبر ها این موضوع را برای مردم روشن کنند و آداب اصلی اسلام را با مقتضیات زمان برای مردم بیان کنند.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک