پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱/۲۳/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۵:۲۰:۴۹ - اذان ظهر:۱۱:۵۲:۴۲ - اذان مغرب:۱۷:۱۵:۱۹
بجنورد
-۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۹۹۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ساعت ۲:۲۲
در گفت و گو با عصر اترک عنوان شد:

استقبال دانشگاه های بین المللی برای انجام کاوش های باشناسی در خراسان شمالی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه منطقه خراسان شمالی در طول تاریخ، منطقه حائل فرهنگی میان تمدن های شرق و غرب بوده است، طی سال های اخیر دانشگاه های بین المللی نسبت به انجام کاوش های باستان شناسی در این استان تمایل زیادی را ابراز کرده اند.
 استقبال دانشگاه های بین المللی برای انجام کاوش های باشناسی در خراسان شمالی,

علی اکبر وحدتی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصر اترک در همین باره اظهار کرد: قبل از اینکه خراسان شمالی، استان شود، تمامی اشیاء باستان شناسی موجود در استان فاقد شناسنامه بودند زیرا این اشیاء نه بر اثر کاوش های باستان شناسی بلکه بر اثر کشف و ضبط های انجام شده بدست آمده بودند.

 

وحدتی گفت: پس از اینکه خراسان شمالی، استان شد انجام کاوش باستان شناسی در خراسان شمالی نیز اهمیت یافت و در طول انجام این کاوش ها بیش از چند صد قلم شی تاریخی در مناطق مختلف در استان کشف شدند و اشیاء موزه باستان شناسی ایران از حالت بی هویتی به اشیاء با هویت و شناسنامه دار تبدیل شدند که در بازسازی های تاریخی بسیار حائز اهمیت هستند.

 

در عین حال، وی تصریح کرد: با توجه به اینکه منطقه خراسان شمالی در طول تاریخ منطقه حائل فرهنگی میان تمدن های شرق و غرب بوده است، طی سال های اخیر دانشگاه های بین المللی نسبت به انجام کاوش های باستان شناسی در این استان تمایل زیادی را ابراز کرده اند.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: کاوش های باستان شناسی انجام شده در استان نظر محافل علمی برای حضور در استان را نیز به سوی خود جلب کرده است.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان شمالی در بخشی دیگر از سخن خود، درباره احداث سایت موزه های باستان شناسی در سطح استان نیز اظهار کرد: به صرف داشتن چند دیوار گلی نمی توان سایت موزه احداث کرد.

 

وی گفت: برای راه اندازی یک سایت موزه باستان شناسی به وجود دانش تخصصی در رشته باستان شناسی برای تفسیر موادی که کشف می شوند، نیاز است.

 

وحدتی افزود: پس از هشت سال مطالعه و کاوش در شهر تاریخی بلقیس، کم کم برنامه احداث یک سایت موزه را باید در این شهر تاریخی بنا بگذاریم.

 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک