دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲/۱۸/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۵:۰۵:۵۹ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۵۲ - اذان مغرب:۱۷:۳۶:۲۵
بجنورد
صفر° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۰۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ساعت ۱۴:۳۲

چه چیزی در بودجه ترامپ است؟

 						چه چیزی در بودجه ترامپ است؟ 					,

چه چیزی در بودجه ترامپ است؟ترامپ برای سال آینده میلیاردها دلار برای مبارزه با مواد مخدر، حفاظت از مرزهای آمریکا و در نهایت برنامه های امنیتی و نظامی بودجه در نظر گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین، وب سایت شبکه خبری سی.ان.ان، در گزارشی با عنوان «چه چیزی در بودجه ترامپ است؟» به تشریح بودجه اعلامی از سوی کاخ سفید پرداخته است و می نویسد که بودجه ای که ترامپ میلیاردها دلار را به جای آنکه صرف تامین بهداشت و خدمات اجتماعی کند، صرف امور مهاجرت، نظامی و پنتاگون را در برگرفته است.

این گزارش با تحلیل یک به یک از مواردی که در لایحه قرار گرفته، سیاست بیمه ای ترامپ را را هم مورد نقد قرار می دهد و می گوید که در بودجه اوباما بخش عمده ای به اوباکر طرح بیمه ای برداخته شد، اما بر خلاف رئیس جمهور قبل این سیاست بودجه ای، مسائل داخلی امریکا را در نظر نگرفته است.

اعلام نهایی بودجه از سوی کاخ سفید بازتاب گسترده ای در سطح داخلی آمریکا داشت تا جایی که ترامپ متهم به بداخلاقی اقتصادی شده است. سی ان ان می گوید پایین ترین حد بودجه نصیب تیلرسون و همکارانش شده است که این مسئله نیز واکنش های زیادی به در پی داشته است.

کسری بودجه، آری یا خیر؟

آسوشيتدپرس در این باره گزارش داده است: ترامپ از برنامه بودجه 4.4 تريليون دلاري خود براي سال آينده رونمايي کرد که بر خلاف برنامه اي که سال گذشته ارائه کرد، شامل کسري بودجه 1 تريليون دلاري خواهد شد.

افزايش کسري بودجه، بازتاب تاثير اصلاحات اساسي مالياتي سال گذشته است که براي کاهش درآمد ساليانه مالياتي فدرال برنامه ريزي شده بود. ارائه اين بودجه در روز دوشنبه، هنوز پيمان 300 ميليارد دلاري ميان دو حزب جمهوري خواه و دموکرات را که هفته گذشته ايجاد شد، منعکس نمي کند، پيماني که هدفش مخالفت با کل برنامه هاي ترامپ است.

بودجه پيشنهادي ترامپ به گونه برنامه ريزي شده که درآمد سالانه مالياتي بين سال هاي 2018 تا 2027 به ميزان 3.7 تريليون دلار کاهش يابد.

با حضور جمهوري خواهان در واشنگتن، اين برنامه بودجه باعث مي شود تا کسري بودجه به شدت افزايش يابد، به طوريکه در سال 2019، کسري بودجه به 984 ميليارد دلار خواهد رسيد. ميزاني که نسبت به وعده هاي دولت آمريکا در سال گذشته، دو برابر شده است.

به گزارش آسوشيتدپرس از واشنگتن، جيسون فيورمن، مشاور ارشد اقتصادي رئيس جمهور آمريکا گفته است: «بسياري از برنامه هاي بودجه روساي جمهوري مختلف با بي اعتنايي روبرو شده است. ولي من انتظار دارم تا اينبار که بودجه کاملا بي ربط است، اين برنامه به کلي ناديده گرفته شود. در حقيقت، کنگره هفته گذشته قانوني تصويب کرد که اساسا اين بودجه را پيش از اينکه حتي ارائه شود، بي اثر کرده بود.»

با وجود اين، ميک مالواني که مسئول برنامه و بودجه کاخ سفيد است، يکشنبه گفته بود در صورت اجرا شدن بودجه جديد ترامپ، کسري بودجه در طول زمان مهار خواهد شد.

وي گفت: «اين بودجه، شرايط را بدتر نمي کند و باعث ايجاد تعادل مي شود. اين بودجه ما را از کسري بودجه تريليون دلار دور مي کند.»

ملوانی در شبکه فاکس نیوز گفت: اگر بتوانیم اقتصاد را رو به جلو نگه داریم، پول بیشتری برای همه تولید خواهد شد و در نیتجه دولت پول بیشتری خواهد داشت؛ این راهی است که می خواهیم با آن بدهی را کنترل کنیم.

وی در گفتگوی دیگر با سی بی اس گفت: افزایش کسری بودجه، ایده ای بسیار خطرناک است اما این یک واقعیت در جهانی است که در آن زندگی می کنیم.

پیش از این نیز ترامپ در توئیتی اعلام کرده بود که جمهوری خواهان مجبور به افزایش هزینه در زمینه هایی شده اند که دوست نداشته اند یا مال به آن نبوده اند تا از این طریق دموکرات ها راضی شوند به افزیاش مخارج نظامی مد نظر پنتاگون و کاخ سفید رای مثبت دهند.

به موجب موافقت نامه ای که بین دولت و مجلس آمریکا حاصل شد و به تعطیلی موقت طولانی مدت دولت آمریکا و خاتمه داد، مخارج دولتی تقریبا 300 میلیارد دلار افزایش یافت.

در شرایطی که مالت ها کاهش یافته اند و اشتغال در وضعیت نسبتا ثابتی به سر می برد، بازده اوراق قرضه ورارت خزانه داری آمریکا طی هفته های اخیر با نگرانی از افزایش نرخ توروم افزایش یافته است.

ملوانی گفت: این یک لایحه کلی است و تخصیص هزینه های معینی ندارد بازبینی بودچه نشان خواهد داد مخارج جدید چگونه باید انجام شند. بودجه جدید نشان خواهد داد بودجه چه نهادهایی نظیر اداره فدرال محافظت از محیط زیست کاهش خواهد یافت.

به گفته ملوانی بودجه 2019 همچنین شامل 3 میلیارد دلار ازهزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک خواهد بود که ترامپ وعده آن را داده است و عق نشینی آشکاری از مبلغ 25 میلیارد دلاری قبلی به شمار می رود.

کما اینکه در برنامه بودجه ترامپ، رشد سه درصدي، تداوم تورم پايين و نرخ سود کم در قبوض وزارت خزانه داري گنجانده شده است.

6 ميليارد دلار براي مقابله با روسيه

در همین حال المیادین به نقل از پنتاگون اعلام کرد مبلغ پيشنهادي بودجه سال 2019 ششصد و هشتاد و شش ميليارد دلار است که هشتاد و نه ميليارد دلار آن به پشتيباني مالي از جنگ ها اختصاص داده شده است.

پنتاگون افزود: شش و نيم ميليارد دلار از بودجه سال 2019 براي مقابله با روسيه در اروپا اختصاص داده شده است. همچنین بودجه جديد اين امکان را به نيروي دريايي مي دهد که سال آينده ده يگان نظامي را به ناوگان هاي دريايي خود بيافزايد و اين امکان را فراهم مي آورد که در سال 2019، بيست و شش هزار نيروي جديد به استخدام نيروهاي مسلح آمريکا در آيند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی این بودجه نظامی را ارائه کرده است که بزرگترین حجم بودجه از سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود و روی تقویت دفاع هسته‌ای این کشور و مقابله با رشد اقتدار چین و روسیه تمرکز دارد.

ایسنا به نقل از رویترز گزارش داده است: این پیشنهاد که بخشی از درخواست بودجه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای دولت است، بودجه ۶۱۷ میلیارد دلاری در اختیار پنتاگون می‌گذارد و علاوه بر آن ۶۹ میلیارد دلار دیگر برای تامین جنگ‌های جاری در سال مالی ۲۰۱۹ ارائه می‌کند. این بودجه نظامی ۷۴ میلیارد دلار بیشتر از بودجه‌ برای سال مالی گذشته است.

با این حال منتقدان می‌گویند، بودجه پیشنهادی افزایش‌یافته از جانب ترامپ باز هم کمتر از آن چیزی است که او در جریان کمپین انتخاباتی ۲۰۱۶ وعده داده بود؛ زمانی که مکررا تاکید می‌کرد، ارتش آمریکا کمتر از آنچه باید اعتبار دریافت می‌کند.

اسناد بودجه مذکور خصوصا بر "از بین بردن فرسایش برتری نظامی ایالات متحده در رابطه با چین و روسیه" تاکید دارد؛ مساله‌ای که کانون اصلی استراتژی دفاع ملی است که جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در ژانویه آن را رونمایی کرد.

اعتبارات برای نگهداری زرادخانه هسته‌ای آمریکا هم افزایش یافت. در صدر درخواست بودجه ۶۸۶ میلیارد دلاری پنتاگون یک ۳۰ میلیارد دلار دیگر هم برای آژانس‌های غیرنظامی از جمله وزارت انرژی که از تسلیحات هسته‌ای این کشور نگهداری می‌کند، در نظر گرفته شده است.

بودجه درخواستی برای سازمان ملی امنیت هسته‌ای که از جناح‌های نیمه خودمختار وزارت انرژی آمریکاست، ۱۵.۰۹ میلیارد دلار بود که حدود ۱.۲ میلیارد دلار از درخواست سال گذشته افزایش نشان می‌دهد. وزارت انرژی آمریکا تاکید دارد به این بودجه برای مدرنیزه‌سازی و حفظ مجموعه تسلیحات هسته‌ای این کشور نیاز دارد. دولت ترامپ خواستار توسعه قابلیت تسلیحات هسته‌ای آمریکا شده است.

بودجه پیشنهادی ترامپ باید در کنگره تصویب شود که کنترل کل اعتبارات فدرال را در دست دارد و به ندرت بودجه‌های ریاست جمهوری را اجرا می‌کند. یک تحلیلگر در اندیشکده "موسسه سرمایه‌گذاری آمریکایی" می‌گوید: افزایش نسبتا اندک و سال به سال بودجه نمی‌گذارد ارتش آمریکا چیزی شبیه بازسازی در امتداد چشم‌اندازی که ترامپ در دوره کمپین انتخاباتی ترسیم کرد، پیگیری کند یا به سرعت ارتش را بزرگ کند، یک ناوگان با ۳۵۰ کشتی بسازد و نیروی هوایی جنگی آمریکا را افزایش دهد.

بودجه درخواستی پنتاگون ۱۰.۷ میلیارد دلار به خرید ۷۷ جنگنده اف‌-۳۵ ساخت لاکهید مارتین و نیز ۲ میلیارد دلار به خرید ۲۴ جنگنده اف-۱۸ سوپر هورنتز اختصاص می‌دهد. بودجه پیشنهادی برای آژانس دفاع موشکی (MDA) که موظف است از این کشور مقابل حملات موشکی محافظت کند، ۹.۹ میلیارد دلار بود که از ۷.۸ میلیارد دلار اعتبار درخواستی در سال مالی ۲۰۱۸ افزایش نشان می‌دهد.

ورشکستگي اخلاقي

در پی واکنش ها به بودجه ترامپ، برني سندرز سناتور ايالت ورمونت بودجه دولت ترامپ را دچار ورشکستگي اخلاقي دانست که از فقرا حمايت نمي کند.

برني سندرز در صفحه توئيتري خود نوشت: «بودجه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا دچار ورشکستي اخلاقي است. اين بودجه چيزي جز ناديده گرفتن فقرا و انتقال گسترده ثروت از طبقه متوسط به يک درصد بالاي جامعه نيست.

اگر شما از خود مي پرسيد دونالد ترامپ چگونه قصد دارد کاهش ماليات براي ميلياردرها و شرکت ها را تامين کند بايد بدانيد که او مي خواهد با کسر رقم يک تريليون و هشتصد ميليارد دلار از بيمه خدمات درماني و تامين اجتماعي اين کار را انجام دهد.»

چه کشورهایی از کمک مالی بهره می برند و کدام بی بهره؟

همچنین جنجال دیگری که این لایحه به پا کرد بودجه وزارت خارجه بود که از کمترین میزان این لایحه است. معاون وزیر خارجه آمریکا در حالی که از کاهش 9 میلیارد دلاری بودجه وزارتخارجه آمریکا خبر می داد گفت ترامپ 200 میلیون دلار بر کمک به رژیم صهیونیستی افزوده است. از دیگر موارد کمک های مالی بودجه ، هزینه های نظامی مربوط به کردهای سوریه بیان شده است.(اینجا)

در همین حال جان سالیوان روز دوشنبه با حضور در جمع خبرنگاران وزارتخارجه، افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، با کاهش نزدیک به 9 میلیارد دلار از بودجه ی وزارت خارجه و آژانس توسعه بین المللی آمریکا، بودجه ای ۳۹ میلیارد دلاری برای این دو مجموعه پیشنهاد داده است.

معاون وزیر امور خارجه امریکا اظهار کرد: بخشی از این بودجه به مقابله با ایران و کره شمالی و مبارزه با تروریسم اختصاص دارد.

سالیوان افزود: کلیت این بودجه برای تمامی فعالیت های غیرنظامی و دیپلماتیک کشور در جهان است و بخش مشخصی از آن برای حمایت از اسراییل و همچنین اردن اختصاص دارد.

وی توضیح داد: در بودجه جدید، ۲۳۷ میلیون دلار افزایش کمک به اردن و بیش از 200 میلیون دلار افزایش کمک به رژیم صهیونیستی در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال درباره تهدیدهای دولت ترامپ و سفیر امریکا در سازمان ملل در مورد قطع کمک های مالی امریکا به کشورهایی که در خصوص قدس، مخالف امریکا عمل کرده اند، گفت: بودجه جدید، تمامی کمک های قبلی به تمام این کشورها را ادامه داده و تهدیدهای دولت را عملی نمی کند.

سالیوان تاکید کرد: کمک های مالی به پاکستان به عنوان متحد امنیتی امریکا در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد داشت.

مارک گرین مدیر آژانس توسعه بین المللی امریکا نیز درباره بودجه گفت: ما از شرکا و همراهان خود حمایت می کنیم تا مستقل تر شده و از پس مشکلات خود بهتر بر بیایند.

وی افزود: ما رهبر دنیا در کمک های انسانی خواهیم ماند اما در عین حال از بقیه دنیا می خواهیم که نقش خود را نیز ایفا کنند.

مدیر آژانس توسعه بین المللی امریکا ادامه داد: برای ادامه نقش رهبری، ما فعالیت های خود را گسترده تر خواهیم کرد.

گرین اضافه کرد: ما می خواهیم با کمک کنگره، بزرگترین و پیشروترین سازمان توسعه در دنیا باشیم.

در واکنش به کاهش جدی بودجه وزارت خارجه بسیاری معتقدند دولت جدید امریکا تاکید گذشته بر فعالیت های دیپلماتیک را ندارد.

ایران هم از اهداف این بودجه بی نصیب نماند

همچنین در سند بودجه فدرال سال مالی 2019 که دفتر مدیریت و بودجه آمریکا تهیه کرده و در تارنمای کاخ سفید منتشر شده است، به ماموریت های ضد ایرانی وزارتخانه های دفاع، امور خارجه و خزانه داری اشاره شده است.

در بخش مربوط به بودجه وزارت دفاع، تلاش مداوم برای 'مقابله و برخورد با برخی دولت ها از جمله کره شمالی و ایران' در نظر گرفته شده است.

در بودجه پنتاگون پیش بینی شده که هم پیمانان منطقه ای واشنگتن برای دفاع بهتر در برابر تهدیدهای بالفعل موشکی و خنثی ساختن 'اقدام های ایران در منطقه' سامانه های دفاع موشکی و دیگر توانمندیهای دفاعی و ضد تروریستی را خریداری نمایند.

در بودجه وزارت امور خارجه و ذیل سرفصل 'پیشبرد منافع آمریکا در خاورمیانه' پیش بینی شده که از راهبرد ترامپ برای مقابله با 'تاثیرات ایران در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن' حمایت شود.

بخشی از بودجه وزارت خزانه داری آمریکا نیز به افزایش فشار تحریم ها علیه ایران از طریق اجرای قانون 'مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها' تخصیص یافته است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک