چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۱۹/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۰:۱۶ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۳۱ - اذان مغرب:۱۸:۰۹:۳۰
بجنورد
۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۰۰۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۰۵ - ساعت ۷:۱۳
عصر اترک بررسی می کند،

مشکلات مهندسی نشده مهندسان معمار

پنجم اسفند ماه در تقویم رسمی ایران به نام روز مهندس نامگذاری شده است.البته روز پنج اسفند ماه با یاد دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیر الدین طوسی نیز به ثبت رسیده است که نام و یاد این دانشمند بزرگ ایرانی، اهمیت جایگاه معماری را در زندگی بشر خاطر نشان می کند همچنین این روز یادآور می شود که بناهای تاریخی ایران زمین از دیرباز با هنرمندی معمارانش پابرجا مانده اند.
مشکلات مهندسی نشده مهندسان معمار,

به گزارش عصر اترک، وقتی قرن ها را ورق می زنیم، به روزگاری می رسیم که دیگر کسب مهارت و تجربه به تنهایی کافی نیست چون علوم تخصصی تر می شوند و برای هر علمی باید تحصیلات دانشگاهی را طی کرد که معماری نیز همانند بسیاری دیگر از علوم از کالبد سنتی خود خارج شد و راه دانشگاه را در پیش گرفت.

با توجه به اینکه عنوان مهندس ،رشته های تحصیلی مختلفی را در بر می گیرد، در این روز به یاد خواجه نصیر الدین طوسی فیلسوف، متکلم، فقیه، ستاره شناس، دانشمند، ریاضی دان، منجم، پزشک و معمار ایرانی، رشته معماری و پردازش دغدغه های تحصیل کردگان این رشته را محور گزارش خود قرار دادیم.

 

وجود سه هزار و 850 فارغ التحصیل رشته معماری در خراسان شمالی

بر اساس گزارش سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی در استان خراسان شمالی سه هزار و 850 نفر فارغ التحصیل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته معماری هستند که هزار و 650 نفر آنان دارای پروانه اشتغال و مشغول به کار هستند و مابقی نیز هنوز عضو سازمان نظام مهندسی نشده اند.

در این گزارش که آیا تعداد فارغ التحصیلان با ظرفیت فضای اشتغال در زمینه معماری و طراحی ساختمان انطباق دارند یا نه، محور موضوع این گزارش نیست، بلکه این گزارش می خواهد به گوشه ای از دغدغه های مهندسان معماری و طراحی بپردازد.

آیین نامه ها و دستور العمل هایی که با فضای و روحیه کسب و کار در رشته معماری و صنعت ساختمان تا چه حدودی همخوان و یا نا همخوان باشند یکی از مهمترین دغدغه های برخی از مهندسان معماری شاغل در این عرصه بود.

همچنین رکود بازار مسکن و صنعت ساختمان یکی دیگر از دغدغه هایی هستند که رشته های شغلی بسیار از جمله رشته معماری را گرفتار و زمین گر کرده است که چشم خیلی ها به آینده ای بهتر برای جان گرفتن دوباره این صنعت و رونق کسب و کار آن است.

در این گزارش با تبریک روز مهندس به ویژه به معماران و طراحان صنعت ساختمان پای در درد دل برخی از شاغلان این حرفه در خراسان شمالی می نشینیم تا شاید سبب گشایشی برای حل دغدغه ها شود.

 

با آیین نامه جدید فارغ التحصیلان رشته معماری در مقطع کارشناسی ناپیوسته، مهندس محسوب نمی شوند

 

در همین باره یکی از فارغ التحصیلان رشته معماری در بجنورد می گوید: در رشته معماری به صورت ناپیوسته ( کاردانی به کارشناسی) تحصیل کرده ام که با توجه به قانون جدیدی که به سازمان نظام مهندسی ابلاغ شده است، فارغ التحصیلان رشته معماری که مدرک کارشناسی پیوسته دارند، می توانند ارتقای پایه را اخذ کنند اما فارغ التحصیلان معماری که به صورت ناپیوسته مقطع کاردانی به کارشناسی را طی کرده اند فقط می توانند در پایه سه برای طراحی و نظارت بر ساخت و ساز تا سه سقف را پروانه فعالیت داشته باشند.

وی می افزاید: بر اساس این قانون جدید ابلاغ شده به سازمان نظام مهندسی، فارغ التحصیلان رشته معماری در مقطع کارشناسی ناپیوسته ، مهندس محسوب نمی شوند و در همان پایه سه فقط باید فعالیت داشته باشند.

این مهندس معمار خاطر نشان کرد: این گروه از فارغ التحصیلان برای ارتقای پایه کاری خود باید تا مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند که البته بر اساس شنیده ها مدرک کارشناسی ارشد این فارغ التحصیلان نیز زمانی معتبر است که آنان بتوانند در آزمون سخت ورودی به نظام مهندسی قبول شوند، در غیر این صورت باید در همان پایه سه به فعالیت خود ادامه دهند.

وی عنوان کرد: پایه سه مهندسی معماری و طراحی ساختمان فقط برای طراحی و نظارت تا سه سقف ساختمان مجوز فعالیت دارد و این در حالی است که تقاضا برای ساختمان سازی به سوی چهار سقف و بیشتر سوق یافته است و عملا مهندسان پایه سه در قالب این قانون جدید بیکار می مانند.

 

کارشناسان امور مالیاتی حساب و کتاب های اسناد مالی دفاتر طراحی را اشتباه انجام می دهند

سهیلا، یکی دیگر از مهندسان رشته معماری در شهر بجنورد نیز در همین باره اظهار می کند: فارغ التحصیلان رشته معماری که تحصیلات آنها به صورت ناپیوسته ( کاردانی به کارشناسی) بوده است، تعداد واحد درسی بیشتری نسبت به فارغ التحصیلان معماری در مقطع کارشناسی پیوسته را گذارنده اند.

وی می گوید: در قانون جدیدی که به سازمان نظام مهندسی ابلاغ شده، تصمیم گیران فقط نفع و ضرر خود را سنجیده اند.

وی می افزاید: بر اساس این قانون جدید، فارغ التحصیلان رشته معماری در مقطه کارشناسی ناپیوسته نمی توانند ارتقای پایه داشته باشند و برای ارتقای پایه باید تا مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرد.

سهیلا عنوان می کند: ادامه تحصیل برای تمامی مهندسان معماری در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر نیست زیرا نه وقت اجازه نمی دهد همچنین سطح علمی دانشگاه ها نیز پایین آمده است.

وی همچنین با اشاره به ارزیابی های مالی اسناد دفاتر طراحی توسط امور مالیاتی می گوید: کارشناسان امور مالیاتی متاسفانه در حساب و کتاب های اسناد مالی دفاتر طراحی، ضرب و تقسیم ها را اشتباه انجام می دهند و ما را به دردسر می اندازند.

مهدی، یکی دیگر از مهندسان با سابقه معماری شهر بجنورد نیز با گلایه از رکود صنعت ساختمان و کسادی فعالیت این صنعت به ویژه برای مهندسان معماری و طراحی می گوید: در این کسادی کار، دستور العملی از سوی وزارت راه و شهرسازی به نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شده است مبنی بر اینکه تسویه حساب بین دفتر طراحی و کارفرما باید در دفتر طراحی انجام شود و به نظام مهندسی ارجاع نشود.

وی می افزاید: این دستور العمل شرایطی را بوجود آورده است که برخی از مجریان از جمله شاغلان در شهرداری به طور مستقیم به راهنمایی کارفرما نسبت به اینکه کارفرما به کدام دفتر طراحی مورد نظر آنان مراجعه کند، می پردازند.

وی عنوان می کند: کارفرما وقتی به دفتر طراحی مراجعه می کند، ابتدا تخفیف های تعرفه ای را جویا می شود که این روش موجب می شود کار تحویلی به مهندسان و در نتیجه حق الزحمه آنان کمتر شود همچنین کیفیت کار نیز افت کند.

 

مهندسان معمار باید به سوگندنامه خود برای انجام کاری حرفه ای پای بند باشند

تکتم مظفری، مهندس پایه یک حوزه طراحی و نظارت بر ساختمان همچنین عضو گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره مصوبه ابلاغ شده به سازمان نظام مهندسی درباره وضعیت ارتقای پایه فارغ التحصیلان کاردانی به کارشناسی رشته معماری می گوید: مصوبه مربوطه ایراد دارد و وزارت راه و شهرسازی باید به رفع نقایص آن ورود کند.

وی می افزاید: این مصوبه باید اطلاع رسانی شود تا دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در رشته معماری را دارند، آگاهانه انتخاب رشته کنند.

افزون بر این، مظفری به زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه امسال نیز اشاره و اظهار می کند: پس از وقوع این زلزله سازمان نظام مهندسی استان تیم هایی در قالب تیم های کنترل مضاعف را تشکیل و به ساختمان های در حال اجرا در سطح شهر اعزام کرد تا چک لیست هایی از اشکالات در ساخت و ساز ها تهیه شوند.

وی می افزاید: در این بازدیدها مشخص شد که در برخی از ساخت و سازها به انجام میان قاب ها و اجرای صحیح نمای ساختمان توجهی نشده است.

وی درباره علل بروز این اشکالات عنوان می کند: سازمان نظام مهندسی نمی تواند ضمانت دهد که تمامی ناظران ساختمان، کار خود را صحیح انجام دهند که البته آنان باید به سوگندنامه خود برای انجام کاری حرفه ای پای بند باشند.

مظفری می افزاید: در عین حال، برخی از کارفرماها که برای غیر، ساخت و ساز می کنند در فرآیند انجام ساخت و ساز سهل انگاری می کنند و از ناظر نیز تمکین نمی کنند.

 

تکلیف یک مهندس با پتانسیل های ایجاد شده در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید شفاف شود

علی اکبر رمضانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی نیز در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک در پاسخ به گلایه های برخی از مهندسان و طراحان معماری استان که در این گزارش مطرح شد، ابتدا با تبریک روز مهندس اظهار کرد: در خراسان شمالی سه هزار و 850 نفر در رشته معماری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کرده اند که هزار و 650 نفر از آنان دارای پروانه اشتغال و فعال در زمینه های نظارت، طراحی و اجرا هستند و مابقی آنان پروانه اشتغال ندارند و باید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند.

رمضانی در ادامه درباره گلایه فارغ التحصیلان رشته معماری به صورت ناپیوسته و ابهام ارتقای پایه آنان گفت: آخرین تصمیمات شورای هم عرض که اعضای آن مجموعه ای دانشگاهی و اجرایی هستند درباره قانون نظام مهندسی ساختمان به سازمان های نظام مهندسی ابلاغ شده و این مصوبه در سایت سازمان نظام مهندسی بارگذاری شده و آنانیکه عنوان می کنند این مصوبه دارای ابهام است به بنده مراجعه کنند تا به ابهامات پاسخ دهم.

وی در ادامه عنوان کرد: بر اساس این مصوبه، در کمیسیون انطباق واحدهای درسی ای که فارغ التحصیلان رشته معماری در مقطع ناپیوسته کاردانی به کارشناسی پشت سر گذاشته اند با واحدهای هفت رشته اصلی در حوزه معماری و شهرسازی که تعریف شده است، بررسی می شوند که آیا با یکدیگر همخوانی دارند یا خیر.

وی گفت: درصورتیکه در کمیسیون انطباق، پاسخ ارزیابی مثبت باشد این فارغ التحصیلان می توانند در آزمون سازمان نظام مهندسی شرکت کنند.

وی در ادامه افزود: نظر بنده این است که قابلیت های فردی برای مهندسان مهم است و تکلیف یک مهندس با پتانسیل های ایجاد شده در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید شفاف شود و نباید تاوان عدم شفافیت را جامعه بدهد و مهندسان را در حوزه ارائه خدمات دچار سردرگمی بکند.

رمضانی همچنین عنوان کرد: برداشت نسبت به اینکه این مصوبه فقط برای تامین منافع عده ای اتخاذ شده است، صحیح نیست.

وی همچنین درباره انتخاب دفتر طراحی و ارتباط کارفرما با دفتر طراحی نیز بیان کرد: کارفرما آزاد است که خودش دفتر طراحی را انتخاب کند که البته سازمان نظام مهندسی لیست دفاتر طراحی را دارد و کارفرماها با مراجعه به این لیست باید دفتر طراحی را انتخاب کنند.

وی درباره بررسی های انجام شده بر روی ساخت و ساز های انجام شده در استان اظهار کرد: پس از وقوع زلزله 5.7 ریشتری استان در سال جاری، تیم کنترل مضاعف با حضور کارشناسان معماری در استان تشکیل شد که پس از بررسی های انجام شده پی بردیم که بر اثر این زلزله میان قاب ساختمان ها آسیب زیادی دیده اند اما سازه ساختمان ها آسیبی ندیده اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی درباره علت آسیب به میان قاب ها در ساخت و سازها نیز عنوان کرد: اجزای غیر سازه ای در ساخت و سازها بیشتر شده است و مهندسان باید با تغییر نگاه خود به موضوع الحاقات در ساخت و سازها توجه بیشتری داشته باشند.

وی گفت: بر اساس شرایط جدید، هر سه سال یکبار مقرارت ملی ساختمان تغییر خواهد کرد و به روز می شود.

رمضانی در خاتمه با تاکید بر این نکته که مهندسان به اجرای دقیق مقرارت ملی ساختمان توجه کنند همچنین به شهروندان نیز توصیه کرد: بر اساس شناسنامه واقعی ساختمان به خرید ساختمان اقدام کنید.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک