آیا تمایل دارید در کانال اترک نیوز عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۱۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ساعت ۹:۴۳

حسینیه جاجرمی، یادمان دوره قاجار/گزارش تصویری

حسینیه جاجرمی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در بجنورد، خیابان طالقانی شرقی، کوچه جاجرمی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حسینیه جاجرمی، یادمان دوره قاجار/گزارش تصویری,

به گزارش عصر اترک به نقل از  پایگاه خبری جاجرم، حسینيه جاجرمي در مرکز شهر بجنورد و در محدوده بافت تاريخي شهر، در کوچه جاجرميها واقع شده است.اين بنا از یادمانهای اواخر دورۀ قاجار در شهر بجنورد است که به استناد کتيبه موجود در سال 1325 هجري قمري به دست استاد غلامرضا بنا يزدي ساخته شده است.

حسينه جاجرمي يک نمونه معماري سنتي از نوع حیاط مرکزی است که نوعي معماري درونگرا قلمداد مي شود و در آن تمام درب و پنجره ها و نورگيرهاي رو به حياط باز می شوند. اين نوع معماري اغلب در مناطق خشک و کويري مورد توجه بوده و در منطقه بجنورد چندان معمول نيست. طرح کلی پلان بنا مربع شکل است و در ضلع شرقی و غربی از دو طبقه تشکیل شده که در مجموع حدود 600 متر مربع مساحت دارد.

ورودی حسینیه از طریق یک هشتی به حیاط مرکزی متصل شده که با دو رشته پلکان در گوشه های شمال شرقی جنوب غربی به مهتابی های طبقه فوقانی راه می یابد. سقف هشتي بنا در قسمت ورودي و تمام حجره های طبقه پایین با قوس کليل پوشش يافته و طبقه بالا به صورت تیرپوش است.

بخش¬هاي مختلف بنا با آرايه هاي معماري از قبيل آجركاري، گچبري، مقرنس¬كاري و كتيبه¬هايی تزئين شده است. قسمت بالایی دیوار ايوان شرقی یک افریز تزیینی با کتیبه به خط نستعلیق دارد که در آن گزیده ای از ترکیب بند مشهور محتشم کاشانی در مرثیه شهدای کربلا (باز این چه شورش است) گچبری شده است. این اشعار متناسب کاربری اصلی این بنا به عنوان حسینیه و محل عزاداری سوگواران سید الشهدا (ع) است.


پایان خبر

 

 

اشتراک گذاری :

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر