چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۱۹/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۰:۱۶ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۳۱ - اذان مغرب:۱۸:۰۹:۳۰
بجنورد
۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۲۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ساعت ۸:۳۳
آیین چهارشنبه سوری در بین اقوام خراسان شمالی؛

چهارشنبه سوری از فال گوش ایستادن دختران دم بخت تا آش هفت رنگ

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانیان است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از زمان های کهن در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.
 چهارشنبه سوری از فال گوش ایستادن دختران دم بخت تا آش هفت رنگ,

به گزارش عصر اترک این سنت باستانی در بین اقوام مختلف به صورت های مختلف انجام می شوند و تا به امروز هم جایگاه اصلی خود را از دست نداده است، فقط متاسفانه کمی در اصل کار دست کاری شده است و به مرور از قالب اصلی خود خارج می شود. هدف از آماده سازی این مطلب حفظ این آرمان ها و ارزش ها است که در ادامه تقدیم تان می شود:

هفت کپه آتش: پریدن از روی آتش به تعداد هفت کپه پشت سرهم از پایه های برنامه چهارشنبه سوری است، که در این قسمت دو شعر رایج است که خوانده می شود: زردی من از تو، سرخی تو از من و شعرترکی" چله چخته بهار گلده" به این معنی که زمستان رفت و بهار آمد را می خواندند.

کوزه گردانی: از دیگر برنامه ها این است که یک کوزه را در بین مردم می چرخاندند و هر کس سکه ای در آن می انداخت و بعد از جمع کردن سکه ها کوزه را از بالای پشت بام یا یک بلندی به زمین می انداختند و شکستن و پرت شدن سکه ها نشان از رفع بلا برای آنها داشت.

ملاقه زنی: بچه های کوچک یا جوانان محله با پوشاندن چهره خود از بقیه ملاقه ای در دست می گرفتند و به در خانه ها می رفتند و بعد از اینکه صاحب خانه در را باز می کرد و او ملاقه را به سمت صاحب خانه پیش می آورد، که صاحب خانه مشتی آجیل یا سکه در ملاقه او قرار می داد.

کیسه انداختن: کیسه ای را از سوراخ بخاری به داخل خانه می انداختند و با خواندن شعر ترکی( خَله خَله خَلتَمه به بُگُیجه گَلیَم یِمِرته به ) که به زبان فارسی یعنی خاله خاله دستمالم بده، شب که میام تخم مرغ بده هدیه ای از صاحب خانه دریافت می کردند.

فال گوش ایستادن دختران دم بخت: دختران وقتی هوا گرگ و میش می شد در مسیرهای مختلف می ایستادند و به صورت مخفیانه صحبت ها را گوش می دادند و به این معنی بود که اگر خبر خوبی بشنوند سال خوبی برایشان رقم یم خورد و خبر بد هم مخالف آن را در پی داشت و هدف این بود که در این روز همه باید حرف های خوب بزنند تا برای کسی مشکلی پیش نیاید.

آش هفت رنگ: آشی که در شب های چهارشنبه سوری تهیه می شود و معروف به هفت رنگ است از این نظر که مواد اولیه ای که تهیه آن استفاده می شود باید هفت نوع باشد مثلا: سبزی، نخود، لوبیا، رشته، اسفناج، آب و نمک که هفت نوع هستند و یا بنا به سلیقه اشخاص تا هفت نوع می تواند تغییر کند که آش تهیه می شود و اعضای خانواده در کنار آتش آن را میل می کنند.

این ها سنت هایی بودند که هم اکنون هم اکثرا مردم استان آن را اجرایی می کنند اما متاسفانه در سال های اخیر این سنت ها با خیلی از تفریحات غلط اشتباه گرفته شده است که خیلی از جوانان تحت تاثیر قرار می گیرند و خطرات زیادی آن ها را تهدید می کند، در اثر ترقه هایی که به صورت دستی تهیه یا خریداری می کنند جان خود را به خطر می اندازند و عواقبی که برای آنها پیش می آید در اغلب اوقات غیر قابل جبران هستند.

کاش با همین تفریحات سالم شب به یاد ماندنی را برای خود و خانواده مان رقم بزنیم.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک