پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۲۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ساعت ۱۰:۳۳
فارس از نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ و هنر کردستان با استاندار گزارش می‌دهد

از انتقاد به واگذاری ساخت فیلم سنجرخان به یک کارگردان غیربومی تا تجلیل از خدمات رئیس حوزه هنری

جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر کردستان در دیدار با استاندار، ضمن تقدیر از تلاش‌ها و توجه جدی حوزه هنری کردستان به هنرمندان، از واگذاری ساخت فیلم سنجرخان به یک کارگردان غیربومی انتقاد کردند.
از انتقاد به واگذاری ساخت فیلم سنجرخان به یک کارگردان غیربومی تا تجلیل از خدمات رئیس حوزه هنری,

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ و هنر استان کردستان با استاندار در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد.

یکی از فعالان حوزه رسانه استان کردستان در این نشست با اشاره به نام‌گذاری کردستان به عنوان استان فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: هیچگاه در مورد دلایل انتخاب عنوان فرهنگی برای استان کردستان به درستی پرداخته نشده است.

سلیمان الله‌مرادی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب به واسطه اشرافیت عمیق به ظرفیت‌های استان این عنوان را برای کردستان انتخاب کرده‌اند.

وی تصریح کرد: فلسفه این نام‌گذاری به ذهن من به دلیل وجود اسطوره‌های کردستان و نقش آنها در این حوزه در تاریخ ایران بوده است.

این فعال حوزه رسانه استان کردستان بیان کرد: برای احیای تمدن ایرانی باید کتاب‌های مرجع را ترجمه کرد که نفش مترجمان و نویسندگان کرد در این راستا نقش مهمی داشته است.

الله‌مرادی با بیان اینکه مجموعه این رخدادهاست که کردستان را به عنوان استان فرهنگی نشان داده است، گفت: اما یکی از مشکلات اصلی در کردستان وجود یک ذهنیت منفی در مورد استان است.

این فعال رسانه‌ای اضافه کرد: چند درصد از مردم ایران این فرصت را پیدا می‌کنند که به کردستان بیایند و از نزدیک خصوصیات و ویژگی‌های مردم این استان را بشناسند.

وی به نقش رسانه‌ها در تغییر این ذهنیت اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی ما با مسؤولان نیست مشکل با کسانی است که با وجود اینکه شاید در بدنه دولت نباشند اما ذهنیتی کاملا منفی در مورد این استان و مردمان آن ایجاد می‌کنند.

یکی دیگر  از اساتید و هنرمندان استان کردستان نیز در این نشست، با انتقاد از زمانی کوتاهی که برای بیان مشکلات و مسائل به هنرمندان در این نشست اختصاص داده شده است، اظهار کرد: 38 سال از انقلاب گذشته و دوست دارم 38 دقیقه به فعالین حوزه فرهنگ و هنر اجازه دهید که مشکلات این حوزه را بیان کنید.

فردین صادق‌ایوبی تصریح کرد: ما در وضعیتی در جهان معاصر زندگی می‌کنیم که فرهنگ معاصر بسیار قدرتمندتر از آن چیزی است که تصورش را می‌توان کرد.

*ظرفیت‌های زیاد کردستان نادیده گرفته می‌شوند

آزاد محمدی از هنرمندان حوزه فیلمسازی در استان نیز، اذعان کرد: متاسفانه امروز کردستان شبیه جزیه‌ای است که دور آن را آب نامهربانی و غفلت مسؤولان گرفته است.

وی تصریح کرد: قلم و هنر در کردستان نمی‌تواند خود را نشان دهد که باید از جای دیگر بیایند و در مورد تاریخ و فرهنگ ما بنویسند.

هنرمند حوزه فیلمسازی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های زیادی در کردستان وجود دارد اما نادیده گرفته می‌شوند، در حالی که باید ذخایر فرهنگی به صورت و شیوه ملموس به اثر مخاطب پسند تبدیل شود.

این فیلمساز، خطاب به استاندار کردستان گفت: اگر می‌خواهید آسیب‌شناسی کنید به نظر من باید تئاتر و فیلم‌های مستند ببینید تا بدانید که مردم در اینجا به چه چیزی فکر می‌کنند.

محمدی با بیان اینکه ما در تمام جلساتی که به این شکل با استاندار قبلی هم داشته‌ایم این حرف‌ها را تکرار کرده‌ایم، گفت: اما متاسفانه در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان این مباحث مورد توجه قرار نمی‌گیرد و در نتیجه تغییری نمی‌بینیم.

وی با تقدیر از تلاش‌های رئیس حوزه هنری کردستان در حمایت از جامعه هنری استان، گفت: تلاش‌های رئیس حوزه هنری قابل تقدیر است، اما آقای مرادی به تنهایی نمی‌تواند بیشتر از این در حوزه فرهنگ کار کند حوزه فرهنگ و هنر کردستان نیاز به برنامه، فکر و یک همدلی جدی دارد.

مسؤولان دغدغه هنر و هنرمند ندارند

زاهد کریمی دیگر هنرمند طنزپرداز کردستان بود که با گله‌مندی از بی‌توجهی مسؤولان به جامعه هنری استان، اذعان داشت: هنرمندان باید بدانند که مسؤولان نه گوش به حرف ما می‌دهند و نه کاری برای ما انجام خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: مسوولان دغدغه هنر و هنرمندان را ندارند و برای این ادعا شواهد زیادی از گله‌مندی مطرح شده همکاران تا خاک خوردن پروژه‌های نیمه تمام حوزه فرهنگ کردستان را داریم.

این هنرمند طنزپرداز کردستان با اشاره به پروژه نیمه‌تمام مسکن هنرمندان و خبرنگاران، گفت: بیش از 10 تا 15 سال پیش زمانی که آقای نجار این پروژه را کلنگ‌زنی کرد گفت هنرمندان در عید پیش رو باید به خانه خود وارد شوند این وعده چرا تحقق پیدا نکرد.

کریمی خاطرنشان کرد: چه حرکتی برای هنرمندان انجام شده است، البته هنرمندان به راستی به زحمت‌هایی که آقای مرادی رئیس حوزه هنری کردستان و قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انجام داده‌اند واقف و قدردان تمام تلاش‌های آنان هستیم.

وی اضافه کرد: کدام مسوول توانسته است دردی از هنرمندان ما در عرصه ملی و استانی دوا کند، تنها یک سریال قرار است در کردستان ساخته شود که آن را به دست غیربومی دادند.

* توانایی و ظرفیت‌های بومی در تولیدات سینمایی نادیده گرفته می‌شود

هنرمند طنزپرداز کردستان اضافه کرد: با وجود این همه نخبه در کردستان برای ساخت این فیلم که حق فیلمسازان کردستان است توانایی و ظرفیت‌های بومی نادیده گرفته می‌شود که واقعا جای گله‌مندی دارد.

کریمی خطاب به استاندار کردستان با بیان اینکه چه میزان مرهم برای دردهای هنرمندان این استان و چه مقدار روغن برای چرخ اقتصاد زنگ‌زده این استان آورده‌اید، گفت: برای رفع مشکل بیکاری جوانان کردستان چه برنامه و اعتباری با خود آورید؟

وی افزود: آیا واقعاً مسؤولان ما با این وضعیت می‌توانند به آرامش برسند و شب هنگام سر راحت بر بالین بگذارند به راستی مسؤولیت برای اکثر مسؤولان ما در این استان فقط کت و شروالی است که به تن می‌کنند.

هنرمند طنزپرداز کردستان با تأکید بر اینکه به اندازه این استان درد در دل داریم اما چه کسی این دردها را گوش و برای رفع آن درمانی می‌آورد، اذعان داشت: چهل سال است، امیدواریم ولی به جایی نرسیده‌ایم.

هیچ استراتژی محکم و قابل تحلیلی از استاندار ندیده‌ایم

یکی از نویسندگان استان کردستان نیز در این نشست اذعان کرد: هر استانداری که به کردستان آمد، کاری برای جامعه هنری و فرهنگ انجام نداد اما به فراخور توان یک حرکت برای استان انجام دادند.

وی با بیان اینکه استاندار قبلی کردستان دیالوگ منطقی و معقول در جامعه ایجاد کرد، گفت: تا این لحظه از استاندار فعلی استان هیچ استراتژیک محکمی که بشود روی آن تحلیل کرد ندیده‌ام و این باعث شده که در حوزه فرهنگی دچار مشکلی شوید.

این نویسنده خطاب به استاندار کردستان با تاکید براینکه در طول تاریخ استان کردستان با بی‌نظیرترین وضعیت مواجه هستید و مشکلاتی که مطرح شد را باید حل کنید، اذعان کرد: ما در کردستان دارای ظرفیت‌های عظیم هستیم و نیاز به باز کردن درهای عرضه در سراسر ایران هستیم.

وی خاطرنشان کرد: این انتظار را داریم به اندازه سهم و حق خودمان درهای را برای ما باز کنند.

جعفر خانی هنرمند بیجاری نیز در این نشست اظهار کرد: متاسفانه دست‌های پنهان غیرهنری در عرصه هنر در سطح استان به ویژه در بیجار زیاد است که موجب سرکوب هنرمندان شده است.

وی خاطرنشان کرد: این دست‌های پنهان مانع رشد هنر در بیجار می‌شود این انتظار را از مسؤولان داریم که یک بستر امن به لحاظ فکری و کاری برای هنرمندان ایجاد تا به راحتی بتوانند آثار فاخر تولید کنند.

موسیقی بخشی اساسی در فرهنگ کردستان است

مهدی احمدی رهبر ارکستر فیلارمونیک کردستان نیز در این جلسه با تاکید بر توجه هرچه بیشتر بر توسعه زیرساخت‌های حوزه هنر در استان، اظهار کرد: استان فرهنگی کردستان یک سالن مجهز برای موسیقی ندارد.

وی تصریح کرد: این آفتی برای کردستان است که سالنی متناسب برای اجرای برنامه‌های اوپرا، موسیقی و تئاتر نداشته باشد این یک مطالبه جدی است که باید از سوی متولیان و مسولان امر مورد توجه قرار گیرد.

این رهبر ارکستر فیلارمونیک کردستان با بیان اینکه زیرساخت‌ها در حوزه توسعه  مسئله جدی است، گفت: هنرستان موسیقی داریم که برای اولین بار در غرب کشور شکل گرفته و باید با حمایت در راستای تقویت و توسعه آن تلاش شود.

احمدی خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات ما این است که در غرب کشور دانشگاه موسیقی داریم باید به لحاظ ایجاد زیرساخت‌ها برای آن کم گذاشته نشود.

وی با بیان اینکه فرهنگ و هنر پیشانی استان کردستان است، گفت: در طول چند سال اخیر کارهایی در این حوزه صورت گرفته، اما کم است و نیاز به کارهای جدی‌تری داریم.

رهبر ارکستر فیلارمونیک کردستان گفت: برای ایجاد فرهنگ هر وقت انتخابات است به سراغ موسیقی می‌رویم این در حالی است، که موسیقی بخش اساسی فرهنگ ما بوده و انتظار داریم سهم زیادی در بخش فرهنگ داشته باشد.

احمدی با بیان اینکه بر اساس شناختی که از استاندار پیدا کرده‌ایم توجه خاصی به بخش خصوصی دارد، گفت: سنفونیک و فیلارمونیک در استان داریم که نیاز به حمایت از دو بخش دولتی و خصوصی دارد، قطعا وقتی ارکست داشته باشیم دانشگاه هم توسعه پیدا می‌کند و این نیاز به توجه شما دارد.

*فرهنگ کردستان به چند نوع غذای محلی خلاصه نشود

سیدبهاءالدین حسینی دیگر هنرمند حوزه موسیقی کردستان نیز در این نشست، اظهار کرد: آنقدر پله‌های توسعه‌ در کردستان وجود دارد اما متاسفانه توسعه‌ای شکل نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: باید مدیران بومی را یاری کنیم، چرا که بزرگترین هدفشان توسعه است و اگر موفق نشوند آبروی مدیر کرد می‌رود.

این هنرمند حوزه موسیقی کردستان خاطرنشان کرد: فرهنگ ما را به اندازه‌ای کوچک کرده‌اند که تنها به کلاش، آش دوغ و کلانه خلاصه شده است.

حسینی متذکر شد: کرد هیچ وقت از آزادی سوءاستفاده نکرده و تجربه نشان داده است هر زمان که به کرد آزادی داده‌اند بهتر عمل کرده است.

* فرهیختگان هنری در کردستان سرخورده هستند

وی با بیان اینکه کار مدیران فرهنگی و استاندار خیلی سخت است، گفت: فرهیختگان هنری ما سرخورده هستند و با فرار مغزها مواجه هستیم که باید در این راستا تلاش شود.

این هنرمند حوزه موسیقی کردستان تصریح کرد: تدوین برنامه توسعه فرهنگی در استان نیاز ضروری است و این طرح باید به صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تدوین شود.

حسینی با بیان اینکه مسکن مهر هنرمندان با گذشت 15 سال هنوز به سرانجام نرسیده است، اذعان داشت: سایت خاص فرهنگ هنر و کمک به نشر و چاپ آثار کردی از مباحث مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در حوزه فرهنگ شهری باید به بهترین شیوه به شهرداری کمک شود چون شهرداری با هنرمندان ارتباط زیادی دارد و می تواند در این راستا نقش آفرینی کنند.

این هنرمند حوزه موسیقی کردستان تشریح کرد: هنر دف‌نوازی که نگین بر انگشتر فرهنگ کردستان است به نحوی در حاشیه قرار گرفته و فقط میوه آن چیده می‌شود.

انتهای پیام/ذ

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک