پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۸:۲۰ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۲۵ - اذان مغرب:۱۷:۴۳:۳۵
بجنورد
۳° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۳۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ - ساعت ۷:۲۱

روابط هند و ایران در سایه مسئله هسته‌ای ایران به روایت یک کتاب

ترجمه فارسی کتاب روابط هند و ایران در سایه مسئله هسته ای ایران و چالش‌های آن برای دیپلماسی هند، به قلم آصف شجاع از سوی شورای هند برای (مطالعات) امور بین‌‌الملل، دهلی (ICWA) در سال 2018 در 234 صفحه منتشر شد.
روابط هند و ایران در سایه مسئله هسته‌ای ایران به روایت یک کتاب,

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آصف شجاع یکی از پژوهشگران شورای هند برای مطالعات امور بین‌‌الملل در دهلی نو است. علاوه بر این او به عنوان یک پژوهشگر در مرکز مطالعات نیروی هوایی (CAPS)، دهلی‌نو در پروژه تحقیقاتی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران کار کرده است.

وی مدرک دکترای را که در خصوص بررسی قدرت سیاسی داخلی ایران بود از دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی اخذ کرد؛ تخصص پژوهشی او سیاست داخلی ایران، مسئله هسته‌ای ایران و روابط هند و ایران است. او تعدادی مقالات پژوهشی که عمدتا متعلق به ایران اسلامی بوده، تالیف و منتشر کرده است.

هند و ایران به عنوان دو تمدن باستان با وجود برخی از چالش‌ها، در طول تاریخ روابط صمیمانه‌ای به طور مشترک داشته‌اند. یکی از چالش‌هایی که در سال‌های اخیر به وجود آمده این بود که ایران به خاطر برنامه هسته‌ای خود تحت تحریم‌های اقتصادی و سیاسی بین‌‌المللی قرار گرفت.

این تحریم‌ها، به ویژه یک جانبه، پیامدهای نامطلوبی بر روابط دوجانبه هند و ایران نیز داشته است و این مسئله برای دستگاه سیاست خارجی و دیپلماسی هند به منظور حفظ روابط خود با ایران همیشه مطرح بوده است. این کتاب با توضیح دادن عناصر و مولفه‌های چالش‌ها موارد تلاش‌های هند در دهه‌های اخیر برای حفظ رابطه با ایران را ترسیم می‌کند.

برخی از سرفصل‌های این اثر بدین قرارند:

پیشگفتار
مقدمه
بحث هسته‌ای ایران
قرارداد هسته‌ای هند و آمریکا و رای هند علیه ایران
تحریم شورای امنیت سازمان ملل بر ایران
شدت تحریم‌ها و مخمصه‌های هند
شرکت هند در شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد
انتخاب روحانی و تغییر معادلات
معامله هسته‌ای ایران و پیامدهایش
هند و ایران ـ مناسبات اقتصادی پس از برداشتن تحریم‌ها
چشم اندازها
کتابنامه
فهرست

ترجمه فارسی کتاب: روابط هند و ایران در سایه مسئله هسته ای ایران و چالش‌های آن برای دیپلماسی هند، به قلم آصف شجاع از سوی شورای هند برای (مطالعات) امور بین‌‌الملل، دهلی (ICWA) در سال 2018 در 234 صفحه منتشر شد.

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک