یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۷/۲۱/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۵۰:۵۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۷:۰۶ - اذان مغرب:۲۰:۱۹:۲۰
بجنورد
۲۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۰۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ساعت ۱:۱۰
در گفت و گو با عصر اترک عنوان شد:

اجرای آبخیزداری فقط در ۸ درصد از مساحت خراسان شمالی/ کنترل سیلاب، نیازمند اختصاص اعتبارات کافی

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینکه برای کنترل سیلاب  باید عملیات آبخیزداری اجرایی شود، گفت: تاکنون فقط در سطح هشت درصد از مساحت استان عملیات آبخیزداری به منظور کنترل سیلاب انجام شده است.
اجرای آبخیزداری فقط در 8 درصد از مساحت خراسان شمالی/ کنترل سیلاب، نیازمند اختصاص اعتبارات کافی,

محمد فرامرز، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره علل بروز سیلاب و روند اجرای عملیات آبخیزداری در استان، اظهار کرد: با توجه به اینکه خراسان شمالی چند سال است که با بروز خشکسالی ها، کاهش پوشش گیاهی در سطح مراتع مواجه شده است، هرگاه که بارندگی های کوتاه مدت با شدت بالا در استان رخ می دهد، سیلاب جاری می شود.

فرامرز همچنین تصریح کرد: متاسفانه سال به سال وضعیت بروز سیلاب در استان بر اثر علل یاد شده، نیز شدت یافته است.

وی در ادامه با تاکید بر این نکته که اجرای عملیات آبخیزداری، مهمترین اقدامی است که باید برای کنترل سیلاب انجام شود، عنوان کرد: اجرای اقدامات آبخیزداری شامل علوفه کاری، بذر پاشی، کپه کاری، قرق و حفاظت، احداث بندهای خاکی، احداث سازه های خاکی و گابیونی و خشکه چینی تعریف می شوند که تاکنون در سطح استان برای اجرای این عملیات های آبخیزداری در سطح 23 درصد از کل مساحت استان مطالعات تفصیلی اجرایی عملیات آبخیزداری انجام شده است.

وی اعلام کرد: پس از این میزان مطالعه انجام شده، تا پایان برنامه پنجم توسعه فقط هشت درصد از کل مساحت استان ( شامل 224 هزار هکتار ) عملیات آبخیزداری انجام شده که البته هنوز در حال انجام است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه با تاکید بر این نکته که انجام مطالعات و انجام عملیات آبخیزداری به اختصاص اعتبارات کافی، صد در صدی و به موقع نیازمند است، یادآور شد: تا پایان برنامه پنجم توسعه فقط 29 درصد از مجموع اعتبارات تعهد شده برای اجرای عملیات آبخیزداری به استان خراسان شمالی اختصاص یافته است.

وی همچنین افزود: با توجه به اینکه اختصاص اعتبارات به خراسان شمالی برای عملیات آبخیزداری کم بوده است، بنابراین در حال حاضر در زمینه کنترل سیلاب حرفی برای گفتن نداریم.

وی در بخشی دیگر از سخن خود تصریح کرد: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه ( افق 1400 ) باید در سطح 160 هزار هکتار از مساحت استان عملیات آبخیزداری انجام شود، در صورتیکه اعتبارات کافی و به موقع تزریق نشود، همانند برنامه پنجم توسعه در اجرای این عملیات عقب ماندگی خواهیم داشت.

در عین حال، فرامرز عنوان کرد: استاندار نیز بر پیگیری جدی درباره تامین اعتبارات و اجرای عملیات آبخیزداری در استان را دستور داده اند و خواستار تهیه و ارائه طرح جامع عملیات آبخیزداری تا افق 1400 شده اند.

انتهای پیام/

   

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک