چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۰۴۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ - ساعت ۲:۱۳
در گفت و گو با عصر اترک تشریح شد:

استقبال چشمگیر از نصب مولدهای خورشیدی در خراسان شمالی/ وضعیت راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در استان

مدیر انرژی تجدید پذیر شرکت توزیع برق خراسان شمالی از استقبال چشمگیر شهروندان هم استانی از نصب مولدهای خورشیدی بر پشت بام و یا محوطه حیاط منازل خود خبر داد و گفت: تاکنون مشترکان خانگی و اداری خراسان شمالی 165 کیلووات مولد خورشیدی بر روی پشت بام یا محوطه حیاط های خود نصب کرده اند.
استقبال چشمگیر از نصب مولدهای خورشیدی در خراسان شمالی/ وضعیت راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در استان,

اسماعیل حسین پور، مدیر انرژی تجدید پذیر شرکت توزیع برق خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره مزایا و لزوم تولید برق از انرژی های تجدید پذیر اظهار کرد: محصول برق با روش های بادی و خورشیدی بسیار ارزان تر از دیگر منابع تولید می شود و تلفات تولید برق از محل پنل های خورشیدی و یا توربین های بادی تا محل مصرف نیز کاهش می یابد.

حسین پور در ادامه با تصریح بر این مطلب که برای وزارت نیرو، توسعه و احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی برای تولید برق در کشور بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: در همین راستا، مصوب شده است که در برنامه ششم توسعه پنج هزار مگاوات برق از محل انرژی های خورشیدی و بادی در کشور تولید شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در خراسان شمالی میانگین مدت تابش خورشید در شبانه روز 8.4 ساعت است همچنین استان از وجود هوای معتدل، بارش های فصلی، زیرساخت های خطوط شبکه انتقال برق همچنین زمین های مسطح و ارزان در کنار پست های فوق توزیع برق برخوردار است، اعلام کرد: این شرایط یاد شده، بستر توجه به ایجاد، راه اندازی و توسعه نیروگاه های خورشیدی و بادی در استان را فراهم کرده است.

وی در همین باره عنوان کرد: با توجه به فرهنگ سازی انجام شده در استان، از سال 95 تاکنون، شهروندان خراسان شمالی از نصب مولدهای خورشیدی در پشت بام های خود برای تولید برق، استقبال چشمگیر داشته اند.

مدیر انرژی تجدید پذیر شرکت توزیع برق خراسان شمالی افزود: هر مشترک خانگی می تواند در یک فضای 30 متری در پشت بام خود یک مولد خورشیدی پنج کیلواتی نصب کند که شرکت برق نیز به مدت 20 سال برق تولیدی آنان را به صورت تضمینی خریداری خواهد کرد.

افزون بر این، وی با اشاره به دستورالعمل وزارت نیرو برای دستگاه های اجرایی مبنی بر اینکه این دستگاه ها تا پایان نیمه نخست سال جاری باید حداقل 20 درصد از برق مصرفی خود را از محل انرژی های تجدید پذیر تامین کنند، اظهار کرد: در همین راستا، شماری از ادارات استان این اقدام را انجام داده اند و دیگر ادارات استان نیز در حال آماده سازی شرایط برای تامین 20 درصد از برق مورد نیاز خود از محل نصب مولدهای خورشیدی هستند.

وی افزود: درصورتیکه ادارات استان این دستورالعمل را اجرایی نکنند، از نیمه دوم سال جاری هر کیلو وات برق مرتبط با آن 20 درصد برق مصرفی مورد تاکید وزارت نیرو، به نرخ آزاد محاسبه خواهد شد.

در عین حال، حسین پور اعلام کرد: تاکنون مشترکان خانگی و اداری خراسان شمالی 165 کیلووات مولد خورشیدی بر روی پشت بام یا محوطه حیاط های خود نصب کرده اند.

وی در بخشی دیگر از سخن خود با اشاره به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی استان نیز اظهار کرد: طی عقد تفاهم نامه ای که با اداره کل کمیته امداد استان انجام شد، مقرر شد تا با تامین اعتبار مالی، هزار خانواده تحت حمایت کمیته امداد استان بتوانند مولدهای خورشیدی پنج کیلوات را خریداری و بر پشت بام و یا محوطه حیاط منازل خود نصب کنند که البته وزارت نیرو نیز به صورت تضمینی برق تولیدی آنان را خریداری خواهد کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه تاکنون برای دو خانواده مددجوی کمیته امداد استان مولد خورشیدی بر پشت بام نصب شده همچنین برای 523 متقاضی نیز در همین زمینه مجوز اجرا صادر شده است.

 مدیر انرژی تجدید پذیر شرکت توزیع برق خراسان شمالی افزود: تلاش بر این است که تا پایان سال جاری هزار خانواده یاد شده این مولد ها را در پشت بام ها و یا محوطه حیاط منازل خود نصب کنند.

در عین حال، وی با اشاره به مددجویان بهزیستی استان، عنوان کرد: طی تفاهم نامه منعقد شده با اداره کل بهزیستی استان، مقرر شده است تا هزار خانواده مددجوی بهزیستی نیز بتوانند این مولدهای پنج کیلووات را در منازل خود نصب کنند و وزارت نیرو نیز تا مدت 20 سال به صورت تضمینی برق تولیدی آنان را خریداری کند.

وی درباره احداث نیروگاه های خورشیدی بزرگ در استان توسط سرمایه گذاران خارجی نیز اعلام کرد: طی سال های 95 تا 96، 39 گروه سرمایه گذار خارجی از 10 کشور از جمله آلمان، چین، اسپانیا، لبنان، هند، فرانسه به منظور راه اندازی نیروگاه های خورشیدی و بادی در خراسان شمالی اعلام آمادگی کردند.

حسین پور عنوان کرد: آغاز احداث یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 30 مگاوات تولید برق در شهرستان جاجرم از جمله موفقیت های این مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی بوده است.

وی همچنین گفت: هم اکنون مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی برای راه اندازی پنج نیروگاه پنج مگاواتی در مناطق جاجرم، اسفراین و چمن بید در حال انجام است.

وی افزود: علاوه بر آن، در حال حاضر راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی در اسفراین، سه نیروگاه خورشیدی در شهرستان شیروان و دو نیروگاه خورشیدی سه و 10 مگاواتی در شهرستان بجنورد در حال پیگیری است تا توسط سرمایه گذاران خارجی اجرایی شوند.

مدیر انرژی تجدید پذیر شرکت توزیع برق خراسان شمالی همچنین خاطر نشان کرد: طی قرارداد منعقد شده با یک سرمایه گذار خارجی نیز یک دکل بادی با ارتفاع 115 متر به منظور انجام مطالعات بادسنجی در شهرستان گرمه نصب شده است تا پس از پایان مطالعات یک ساله آن، در نیمه دو سال جاری 26 توربین بادی با ظرفیت 92 مگاوات برای تولید برق در این شهرستان نصب خواهند شد و وزارت نیرو به مدت 20 سال برق این نیروگاه را خریداری خواهد کرد.

حسین پور بیان کرد: خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران خارجی توسط وزارت نیرو به واحد ریال است، در عین حال، هر ساله  ارزش یورو در قالب فرمول تعدیل به این نرخ ریال اضافه خواهد شد.

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک