چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۰۴۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ - ساعت ۲:۳
در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست و اقتصاد سبز مطرح شد؛

ضرورت ارائه برنامه های پیشگیری از کم آبی/افزایش آب بها به منظور حضور بخش خصوصی در این حوزه / ارائه الگوی صحیح مصرف آب کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برضرورت ارائه برنامه های راهبردی و عملی برای پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی دراستان تاکید کرد.
ضرورت ارائه برنامه های پیشگیری از کم آبی/افزایش آب بها به منظور حضور بخش خصوصی در این حوزه / ارائه الگوی صحیح مصرف آب کشاورزی ,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب، محیط زیست و اقتصاد سبز در سال جاری در رابطه با اهمیت آب در کشور گفت: بحث منابع آبی کشور طی هزاران سال همیشه مورد توجه ملت ایران بوده است.

وی افزود: برهمین اساس مردم ایران همیشه خواستار این بودند تا با بهترین مدیریت از کمترین میزان آب ، بیشترین بهره را ببرند.

صمدی اظهارداشت: این درحالی است که در شرایط امروز با توجه به بحران های پیش آمده ضروری است تمهیدات لازم جهت ارائه راهبردهای عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی اندیشیده شود.

وی افزود: برهمین اساس از سوی اتاق بازرگانی ایران این کمیسیون تشکیل شد و مقرر شد کمیته راهبردی استانی در چارچوب نظامنامه عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی با محوریت و دبیری ریاست اتاق استان ها تشکیل شود.

صمدی اعضای کمیته های راهبردی این کمیسیون را متشکل از سازمان برنامه بودجه، سازمان جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، اتاق بازرگانی ایران، فدراسیون صنعت آب و خانه کشاورز عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به سفر اخیر خود در دیدار با رئیس جمهور درسالن اجلاس سران کشور اشاره کرد و اظهارداشت: دراین اجلاس مسائل ومشکلات کلی کشور، نوسانات ارزی ،صادرات، واردات، جلب وجذب سرمایه گذار خارجی و... بحث و بررسی و ارائه پیشنهاد و راهکار شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: در شرایط بحرانی امروز کشور، استفاده از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری و مدیریت آب به عنوان یک سیاست محوری می تواند موجب ارتقای نظام مدیریت آب کشور شود.

کاویانی افزود: به همین منظور رفع موانع و مشکلات، ایجاد فرصت ها وظرفیت های جدید برای حضور بخش خصوصی در فعالیت های آب کشور همراه با ارائه راهکارهای مناسب می تواند به بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی منجر شود.

وی تلاش برای بهبود و توسعه فضای کسب و کار درحوزه اب،ظرفیت سازی در بخش های مرتبط با صنعت آب در سمت وسوی مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، شناسایی فرصت ها و زمینه های سرمایه گذاری در بخش آب، تامین مالی و ارتقا جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در صنعت آب و.... را از جمله اهداف نظامنامه عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های آب عنوان کرد.

 

افزایش آب بها عاملی برای حضور بخش خصوصی در حوزه آب است

سید ابراهیم علوی، مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی نیز دراین جلسه گفت: امروز در برنامه ها نباید به دنبال ارائه راهبرد باشیم بلکه باید عملیاتی کردن برنامه های راهبردی را در دستور کار قرار دهیم .

وی افزود: متاسفانه تا به امروز درحوزه آب صبحت های فراوان شده است ولی در عمل کمتر به توفیق دست یافتیم.

علوی آب در دسترس و میزان جمعیت را دو عامل موثر در سرانه آب کشور عنوان کرد وگفت: این درحالی است که امروز جمعیت روز به روز در حال افزایش است و از طرف دیگر نزولات آسمانی درکشور با کاهش مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در رابطه با اهمیت حمایت و حضور بخش خصوصی در کاهش منابع آبی کشور گفت: زمانی بخش خصوصی می تواند مفید وموثر و حضورش استمرار داشته باشد که منافع اقتصادی بخش خصوصی را بتوانیم تامین و تضمین کنیم و این مهم میسر نمی شود مگر تعرفه های آب درست شود.

 

بهروز عربی نماینده جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز براهمیت حضور بخش خصوصی در رابطه با وضعیت بحرانی آب درکشور تاکید کرد وگفت: بخش زیادی از آب کشور درحوزه کشاورزی صرف می شود چراکه چرخه تامین غذا، تولید به آب بستگی دارد و این مهم نیاز به تمهیدات اساسی در مدیریت مصرف درست آب دارد.

 

الگوی صحیح مصرف آب در حوزه کشاورزی ارائه شود

احمد پورکاظم نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز آغاز برنامه مطالعاتی طرح مبارزه خشکسالی دراین سازمان اشاره کرد وگفت: هم اکنون پیرامون همین موضوع درحوزه صنعت جلسات اولیه در استان برگزار شده است.

وی همچنین بر شناسایی میزان مصارف آب درحوزه صنعت تاکید کرد وافزود: درحوزه جهاد کشاورزی نیز باید درمسیر الگوی صحیح مصرف آب حرکت کنیم تا بتوانیم وضعیت بحرانی آب درکشور را مدیریت کنیم.

غلامرضا شیرزاد عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز با بیان این که بحران آب در کشور چند سالی است آغاز شده است بر توجه و اهمیت بیش از پیش مسئولین و مردم در امر مصرف بهینه آب تاکید کرد.

وی همچنین خواستار حمایت از طرح های کشاورزی از سوی متولیان امر و مسئولان شد.

گفتنی است دراین جلسه مقرر شد در جلسات بعدی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان دعوت به عمل آید.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک