چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۰۴۸۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۱۰ - ساعت ۶:۴۲
کارشناس مسائل سیاسی:

استکبار به دنبال تضعیف نقش مرجعیت دینی در عراق است/ جریان صدر چاره ای جز ائتلاف با دیگر گروه ها را ندارد

کارشناس مسائل سیاسی گفت: استکبار درعراق به دنبال تضعیف نقش مرجعیت دینی است و در این راستا تلاش بسیار زیادی می کند و از طرف دیگر با تحریک پان عربیسم یا قومیت عربی به مقابله با ایران می پردازد.
استکبار به دنبال تضعیف نقش مرجعیت دینی در عراق است/ جریان صدر چاره ای جز ائتلاف با دیگر گروه ها را ندارد,

قاسم جعفری در گفتگو با خبرنگار عصر اترک در تحلیلی در خصوص نتایج انتخابات در عراق اظهار کرد: استکبار و آمریکا کشورها را دو راهی قرار می دهند که یا باید به سفره نان خودشان توجه کنند و یا به جبهه مقاومت و بین این دو یکی را انتخاب کنند.

 

وی افزود: آن ها این سناریو را در لبنان اجرا کردند به این ترتیب که نخست وزیر لبنان را فرا خواندند و در عربستان بازداشت کردند و سپس با شوهایی که پیش آمد مجبور شدند آزاد کنند اما از او قول گرفتند تا کاری کند که جبهه مقاومت و حزب الله رای نیاورد تا لبنان از دست شیعه و ایران نجات یابد و گرنه در اقتصاد دچار مشکل می شود.

 

جعفری ادامه داد: با این اقدام، انتخابات لبنان را بسیار عجیب مدیریت کردند و به نوعی هم تاثیر گذار بودند و به رغم اینکه نتیجه نهایی،  پیروزی ائتلاف حزب الله و جبهه مقاومت بود اما در عین حال آن انتظار مورد نظر حاصل نشد اما در عین حال مردم لبنان ثابت کردند ، مقاومت و استقلال و عزت را ترجیح می دند.

 

وی گفت: این نسخه دقیقا در عراق هم اجرا شد و گفتند یا باید به گروه های مقاومت و حشد الشعبی رای بدهید که نتیجه آن گرسنگی و بدبختی و بیچارگی است و یا اینکه این ها را رها کنید و به سراغ ما بیایید تا وضع اقتصادی شما بهبود یابد.

 

این فعال سیاسی با بیان اینکه استکبار در عراق این توطئه را در ابعاد مختلف پیگیری کرد، گفت:  ایجاد دعوا و اختلافات مذهبی بین شیعه و سنی بود و ایجاد اختلافات قومیتی بین عرب و کرد و ترک و ترکمن از محورهای قدامات استکبار در عراق بود.

 

دکتر جعفری افزود: محور بعدی اختلاف افکنی بین طوایف مختلف شیعه و طوایف سنی بود و به همین دلیل برای اولین بار شیعیان با یک لیست واحد به میدان نیامدند و حداقل با سه یا چهار لیست وارد میدان شدند و نتیجه آن شد که گروه های بسیار تند شیعه و کمونیست جزو گروه مقتدی صدر که 54 کرسی را بدست آورد، باشد.

 

جریان صدر چاره ای جز اعتلاف با دیگر گروه ها را ندارد

وی تصریح کرد: تحلیلی که در خصوص انتخابات عراق وجود دارد این است که شیعیان با توجه به شرایط موجود هوشمندانه عمل کردند و بجای اینکه یک ائتلاف ارائه کنند، ائتلاف های مختلفی ارائه کردند و اکثریت این ها می توانند به توافق برسند.

 

وی گفت: در این دوره بر خلاف دوره های گذشته که انتخاب نخست وزیر با گروهی بود که اکثریت آرا را آورده باشد، این دور این طور نیست و گروهی مامور تشکیل حکومت می شود که اکثریت پارلمان را بدست بیاورد و از 329 کرسی حداقل 165 کرسی را داشته باشد.

 

وی اظهار کرد: در حال حاضر جریان صدر که توانسته فقط 54 کرسی را بدست بیاورد ، یک سوم نیاز تشکیل حکومت را بدست آورده و چاره ای جز اعتلاف با گروه های دیگر را ندارد.

 

استکبار به دنبال تضعیف نقش مرجعیت دینی در عراق است


نماینده مجلس نهم شورای اسلامی گفت: استکبار در عراق به دنبال تضعیف نقش مرجعیت دینی است و در این راستا تلاش بسیار زیادی می کند و از طرف دیگر با تحریک پان عربیسم یا قومیت عربی به مقابله با ایران می پردازد و در واقع با همان روشی که صدام را بواسطه آن تحریک کردند در تلاش هستند به اسم عرب و عجم کردن دوباره اختلاف افکنی کنند.

 

جعفری ادامه داد: کشورهای استکباری از طرفی هم سعی می کنند خیلی دقیق ایران را متهم به دخالت در عراق بکنند و تلاش استکبار، آمریکائی ها، اروپائی ها و به ویژه عربستان این است که ارزش فداکاری های هسته های مقاومت و حشد الشعبی را که عراق را از دست داعش نجات داد، کم کنند.

 

وی راه اندازی کمپین عدم مشارکت و تشکیک در نتیجه آرا را از فتنه ها ی استکبار برای استقبال نکردن مردم عراق از انتخابات عنوان کرد و گفت: استکبار با مطرح کردن مسائلی از این قبیل که دولت های گذشته در عراق هیچ کاری نکردند و با گذشت پانزده سال از سقوط صدام فساد همه جا را گرفته است، مردم را از آمدن پای صندوق های رای محروم کردند و تا حدودی هم توانستند، موفق شوند چرا که در دور قبل انتخابات عراق مشارکت مردم 60 درصد بود اما این دوره تنها 44 درصد پای صندوق های رای آمدند و فتنه دوم هم که هنوز هم  در حال دامن زدن به آن هستند، تشکیک در نتیجه آرا است، همان بحث تقلب که سابقه طولانی در کشور ما و خیلی از کشور ها دارد و منجر به سرنگونی کشورهایی مثل گرجستان شده است.

 

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: عملکرد ضعیف مدیران و دولت های پیشین، رواج فساد اقتصادی زیاد بین دولتمردان عراق و نفوذ آمریکائی ها و کشورهای منطقه به ویژه ائتلاف عربستان در بین دولتمردان و تصمیم گیران عراق، مردم را به سوی ناامیدی پیش برده است و در این میان سعودی ها به نیابت از استکبار وارد میدان شده اند و با وعده های مالی به دولتمردان، گروه های سیاسی و مردم و جوانان در این فتنه موفق شدند.

 

جعفری افزود: نکته دیگری که عربستانی ها و امریکائی ها به آن دامن می زنند تا شیعیان عراق را از ام القرای خود ایران جدا کنند این است که بین شیعه ایرانی و شیعه عراقی تفاوت قائل هستند و در این راستا احساس آن ها بر این است که مقتدی صدر می تواند نقشه آن ها را عملیاتی کند و برای همین منظور ارتباط هایی با وی داشتند و بعد از رای آوری سفیران چهار کشور عربستان، کویت ، امارات و مراکش جلساتی با وی داشتند.

 

وی ادامه داد: اما با توجه به اینکه شیعیان اکثریت آرا را به دست آوردند، به نظر می رسد در یک برخورد تعقلی و توام با تدبیر، شیعیان می توانند با یک ائتلاف قوی، اکثریت کرسی های پارلمان را بدست بیاوردند.

 

نماینده سابق مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی گفت:  با بررسی نظرات صاحب نظران به نظر می رسد که مقتدی صدر به دلایلی ممکن است نسبت به ایران واگرایی هایی داشته باشد اما کسی نیست که بخواهد در مقابل ایران بایستد و در حقیقت در حال حاضر چنین قدرتی را نیز ندارد.

 

جعفری گفت: دولتمردان عراق یادشان باشد که داعش ممکن است در مقطعی به ظاهر تمام شده باشد اما اگر گروه های سیاسی بازیگوشی داشته باشند،  مطمئن باشند که داعش می تواند ماری باشد که دوباره از خواب زمستانه بیدار شود.

 

وی خاطرنشان کرد: آمریکائی ها قطعا خواب هایی برای عراق دارند بنابراین باید دقت زیادی شود، گروه های پیرو مکت اهل بیت به سمتی پیش می روند که با یک نگاه همگرایانه و وحدت با حفظ استقلال عراق و مصالح ملت و بدون وابستگی به امریکا به پیش برود.

 

انتهای پیام/

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک