چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۰۴۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ - ساعت ۱۰:۲
۲ نماینده خراسان شمالی در مجلس مطرح کردند:

نیاز تکانه اقتصادی خراسان شمالی به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار/ورشکستگی دو صنعت استان به علت جولان واردات لوله های چینی

دو نماینده خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی امروز با حضور در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تشریح بخشی از دغدغه های اقتصادی و اجرایی خراسان شمالی و کشور پرداختند.
نیاز تکانه اقتصادی خراسان شمالی به 20 هزار میلیارد تومان اعتبار/ورشکستگی دو صنعت استان به علت جولان واردات لوله های چینی,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، علی قربانی، نماینده پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی با تاکید بر این نکته که تحقق جهش و تکانه اقتصادی در خراسان شمالی به اختصاص و سرمایه گذاری 20 هزار میلیارد تومان اعتبارات نیاز دارد، اظهار کرد: جهش اقتصادی در خراسان شمالی با اختصاص اعتبارات هزار میلیاردی امکانپذیر نمی شود.

قربانی با تصریح بر این مطلب که خراسان شمالی باید به دنبال تحقق اجرای طرح های اقتصادی بزرگ با حضور بخش خصوصی باشد، یادآور شد: خراسان شمالی در فصل گذشته در زمینه وضعیت فضای کسب و کار در رتبه آخر جدول کشور قرار گرفت.

وی تصریح کرد: علل این امر باید بررسی و شناسایی شوند و تدابیر لازم برای خروج از این وضعیت در شورای برنامه ریزی استان اتخاذ شوند.

در عین حال، قربانی در بخشی دیگر از سخن خود خاطر نشان کرد: سهم خراسان شمالی در سال مالی 97 از هفت هزار و 500 طرح ملی مصوب فقط 30 طرح ملی بوده است که باید مسئولان استان تلاش کنند تا این سهم استان از محل طرح های مصوب ملی افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار عصر اترک، هادی قوامی، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم از سوی بنگاه های اقتصادی کشور اظهار کرد: نقدی که بر دریافت مالیات بر ارزش افزوده وارد است، آن است که این مالیات باید از مصرف کننده نهایی اخذ شود نه از بنگاه اقتصادی.

قوامی گفت: هر ساله از کارخانه لوله گستر اسفراین شش میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود و این در حالی است که این مالیات باید از وزارت نفت که خریدار محصولات این کارخانه است، گرفته شود.

وی تصریح کرد: مجلس درصدد است تا قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کند.

وی در بخشی دیگر از سخن خود به موضوع دریافت مالیات های مستقیم از بنگاه های اقتصادی کشور نیز اشاره کرد و گفت: این مالیات از کارخانه لوله گستر همچنین مجتمع صنعتی فولاد اسفراین گرفته نمی شود زیرا این دو بنگاه اقتصادی کشور واقع در شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی زیان ده و ورشکسته شده اند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، جولان واردات لوله های چینی که مورد نیاز صنعت نفت کشور است را علت اصلی ورشکستگی این دو بنگاه اقتصادی کشور اعلام کرد و در همین باره اظهار کرد: از وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره واردات لوله های مورد نیاز صنعت نفت که توان تولید آن توسط این دو بنگاه اقتصادی داخلی وجود دارد، سوال می کنیم این وزارت خانه پاسخ می دهد که واردات این نوع لوله ها را ممنوع کرده ایم و این در حالی است که در مناطق آزاد کشور مشاهده می شود واردات این لوله از کشور چین انجام می شود.

وی با اعلام اینکه به علت جولان واردات لوله های چینی به کشور، وزارت نفت برای سال 97 هیچ سفارش دهی ای به کارخانه لوله گستر اسفراین را انجام نداده است، تصریح کرد: تا ش ماه آینده 600 تا 700 کارگر این کارخانه زیان ده بیکار خواهند شد و به طور یقین استان در همین زمینه با چالش اجتماعی و امنیتی روبرو خواهد شد.

وی هشدار داد: هدف ترامپ نیز در زمینه اعمال فشارهای اقتصادی به ایران ایجاد فضای امنیتی در کشور است.

قوامی در ادامه عنوان کرد: گلوی ما پاره شد از بیان این همه تذکر، اما متسفانه عده ای این صداها را نمی شوند و یا اراده ای برای رسیدگی به این موضوع را ندارند.

وی گفت: این صداها را باید به کجا برسانیم تا گوش های شنوایی صدای این دغدغه را بشنوند!

وی در خاتمه، وضعیت اجرای پروژه های عمرانی در استان را خوب ندانست و گفت: از کل اختصاص اعتبارات مصوب برای تک تک این پروژه ها فقط 20 تا 40 از آن اعتبارات مصوب برای هر پروژه اعطا می شود که این روند، استان را با چالش روبرو خواهد کرد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی همچنین در همین باره افزود: پیشرفت در اجرای پروژه های بسیار مهم استان از جمله راه آهن جوین-افراین-بجنورد-شیروان باید محقق شوند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک