چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۳/۲۷/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۵:۰۷:۱۵ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۱۹:۱۶:۵۲
بجنورد
۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۵۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۲۲ - ساعت ۷:۴۰
 کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی بهزیستی استان خراسان شمالی:

کودکان کار، نتیجه اعتیاد والدین هستند/ گرمه کمترین کودک کار را دارد

کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی بهزیستی استان خراسان شمالی گفت: کودکان کار در خراسان شمالی به صورت مستقیم با اعتیاد درگیر نشده اند، ولی اکثرا خانواده هایشان و در بیشتر موارد پدر خانواده درگیر اعتیاد است.
کودکان کار، نتیجه اعتیاد والدین هستند/ گرمه کمترین کودک کار را دارد,

اکرم ضرغامی، کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی بهزیستی استان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصر اترک به مناسبت روز مبارزه با کار کودکان اظهار کرد: کودکان کار به کودکان زیر 18 سالی گفته می شود که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته می‌شوند.

وی ادامه داد: کار کودکان، آن‌ها را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربهٔ دوران کودکی بی‌بهره می‌سازد و سلامت روحی و جسمی آن‌ها را تهدید می‌کند.

ضرغامی خاطر نشان کرد: در خراسان شمالی یک مرکز شبانه روزی دولتی ویژه نگهداری پسران 6 تا 18 سال و دو مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده مشغول به کار هستند.

وی بیان کرد: در سال 96 تعداد250 کودک در سه مرکز بیان شده پذیرش شده اند که 30 کودک از 90 کودک در مرکز شبانه روزی در گروه کودکان کار گزارش شده است.

ضرغامی کمترین تعداد کودک کار در خراسان شمالی را در شهرستان گرمه اعلام داشت.

کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی بهزیستی استان اضافه کرد: پسران بیشترین آمار کودکان کار در استان را به خود اختصاص داده اند که رنج سنی این کودکان در خراسان شمالی 12 تا 14 سال است.

وی افزود: کودکان کار بیشتر از مناطق حاشیه های شهر هستند که به خاطر داشتن فقر اقتصادی، فقرفرهنگی، نداشتن سرپرست، داشتن سرپرست مسئولیت ناپذیر، مشغول به کار شده اند.

ضرغامی تهیه وسایلی که خانواده کودک موفق به خرید آن نشده است را دلیل دیگری عنوان کرد که کودکان به کار در خیابان ها روی می آورند.

وی گفت: اکثر کودکان کار صاحب خانواده هستند ولی خانواده هایشان در شرایط مساعدی قرار ندارند.

کارشناس مسئول آسیب های اجتماعی بهزیستی استان بیان داشت: بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی که در قانون به تصویب رسیده است، بهزیستی در جهت جذب و شناسایی این کودکان اقدام می کند و کودک را با همکاری نیروی انتظامی به مراکز نگهداری ارجاع داده می دهد و وضعیت او بررسی می کند.

ضرغامی خاطر نشان کرد: آزمایشات ایدز و هپاتیت از کودکان بعد از ورود به مرکز شبانه روزی گرفته می شود و خدماتی شامل روانشناختی، مددکاری، پیگیری مسائل تحصیلی ، درمان، آموزش های خود مراقبتی برای توانمند کردن این کودکان انجام می شود.

وی هدف مراکز حمایتی کودک و خانواده را توانمند سازی خانواده ها دانست .

ضرغامی برگزاری کلاس های مهارت زندگی، فرزند پروی، احکام دین ویژه خانواده های این کودکان از دیگر برنامه های در حال انجام سازمان بهزیستی در این راستا اعلام کرد.

وی گفت: باتوجه به اینکه مرکز شبانه نگهداری کودکان پسرانه است در صورتی که احتیاج به نگهداری دختران باشد به خانه سلامت که دختران بالای 18 سال نگهداری می شوند، ارجاع داده می شود.

ضرغامی بیشترین دوره زمانی که یک کودک در مرکز شبانه روزی نگهداری شود را 6 ماه دانست و گفت: در موارد خاص که نیاز به ماندگاری بیشتری است دوره تمدید می شود.

وی بیان داشت: این کودکان بعد از ترخیص از مراکز شبانه روزی توسط تیم مددکاری و روانشناسی حمایت می شوند و مداوم به آن ها و خانواده هایشان سر می زنند و پیگیر اموراتشان هستند.

ضرغامی گفت: کودکان بالای 15 سال که علاقه ای به کار کردن داشته باشند،برای کسب گواهی نامه به دوره های آموزش های فنی حرفه ای فرستاده می شوند تا پس از دریافت مدرک ، با گرفتن وام های اشتغال یا کمک هزینه اشتغال برای خود کاری را فراهم کنند و یا در تخصص کسب کرده مشغول به کار شوند.

وی با اشاره به وضعیت تحصیل کودکان کار در استان گفت: درصد زیادی از کودکان کار محصل هستند .

ضرغامی افزود: این کودکان در استان ما به صورت مستقیم با اعتیاد درگیر نشده اند، ولی اکثرا خانواده هایشان و در بیشتر موارد پدر خانواده درگیر اعتیاد است.

وی اشاره کرد: کودکانی که در گروه کودکان کار قرار می گیرند از لحاظ روانی کوکانی پرخاشگر، بدون اعتماد به نفس، دارای ارتباط ضعیف با دیگران، مضطرب و مبتلا به بیماری های روانی هستند.

ضرغامی ادامه داد: مسائل جسمی شامل کاهش قد، کاهش وزن، بیماری دهان و دندان، بیماری دستگاه تنفسی، پوستی وهر گونه آسیب اجتماعی از قبیل تجاوز، سواستفاده و اعتیاد این کودکان را تهدید می کند.

وی بیشترین کاری که کودکان کار در استان انجام می دهند را پادویی در مغازه ها، دست فروشی، وزن کشی، گدایی و جمع آوری ضایعات عنوان کرد.

انتهای خبر/ رحمانی

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک